Dodany: 27.03.2005 22:24|Autor: ataga

Książka: Dzwonnik od świętego Floriana
Niziurski Edmund

"Dzwonnik od Świętego Floriana"

Moim zdaniem książka pt. "Dzwonnik od Świętego Floriana" Edmunda Niziurskiego jest jedną z gorszych książek tego autora. Opisy przyrody są bardzo rozległe i Niziurski poświęca im bardzo wiele miejsca. Ale nie tylko im poświęcone są rozległe opisy; np. w pierwszym rozdziale opis "zamordowanego" królika lub Mizery, który utopił się na bagnach. Opisy życia wiejskiego są także rozległe. Dużo miejsca autor poświęcił biedzie, która panowała wtedy w Polsce.

Książka ta opisuje codzienność polską. Powieść ta jest realistyczna, wiele sytuacji mogło zdarzyć się naprawdę, choćby ta z drugiego opowiadania. Niziurski umieścił w niej zbiór opowiadań, które mogą pomóc zrozumieć sytuację panującą w tamtych czasach, w okresie międzywojennym, w Polsce. Książka ta opisuje autentyczną sytuację panującą w okresie przed drugą wojną światową.

Użytkownik: pietruszka 10.01.2011 00:41 napisał(a):
Odpowiedź na: Moim zdaniem książka pt. ... | ataga
Powyższa recenzja jest niesprawiedliwa i kiepska, że tak rozlegle ujmę ;-)
Dzwonnik jest moją ulubioną ksiażką Niziurskiego. 'Zeszyt Weronki' - pięknie opowiedziana historia, w której zeszyt jest tylko symbolem marzeń a dziadek dziewczynki - bohaterem. Tytułowy 'Dzwonnik' zaś to przejmująca opowieśc o chłopcu, który chciał udowodnić, że nie jest nikim. 'Złodziej' - trudno przeczytać to beznamiętnie.
Wszystkie opowiadania są wzruszające i napisane językiem prostym i pięknym.