Dodany: 2020-01-14 15:35|Autor: jolietjakebluesOpiekun BiblioNETki

Literacki Tydzień (od 13 do 19 stycznia) z mojej biblioteczki

13 stycznia 1941 roku w Zurychu zmarł Joyce James, irlandzki pisarz, autor Dublińczycy (Joyce James), Portret artysty z czasów młodości (Joyce James), Finneganów tren (Joyce James) i oczywiście Ulisses (Joyce James), którego Znak wydał w serii "50 na 50", oczywiście w przekładzie Macieja Słomczyńskiego. Pamiętamy rozmowy wywołane przez pojawienie się polskiego wydania Finneganów tren (Joyce James). Ilu z nas odważyło się przeczytać powieść w całości?

14 stycznia 1898 roku w angielskim Guildford zmarł matematyk, profesor Uniwersytetu Oksfordzkiego, twórca Alicja w Krainie Czarów (Carroll Lewis (właśc. Dodgson Charles Lutwidge)) i O tym, co Alicja odkryła po drugiej stronie lustra (Carroll Lewis (właśc. Dodgson Charles Lutwidge)) Carroll Lewis (właśc. Dodgson Charles Lutwidge). W 1975 roku Czytelnik wydał w "Serii z Delfinem", w tłumaczeniu Macieja Słomczyńskiego (i z jego wstępem) obie powieści w jednym tomie z ilustracjami Johna Tenniela według pierwszego wydania angielskiego. Czarno-białe rysunki pojawiają się prawie na każdej stronie sprawiając, że wyobraźnia czytelnika tworzy całkiem nową powieść...
"Jak skrzętnie, młody krokodylu,
Dbasz o swój ogon czysty.
Wciąż polewając wodą z Nilu
Każdą z łusek srebrzystych!
Jakże uśmiecha się pogodnie
Paszczęka twoja słodka,
Gdy rybki małe tak łagodnie
Zaprasza, ach, do środka!"

15 stycznia 1622 roku urodził się w Paryżu Molier (właśc. Poquelin Jean Baptiste), francuski komediopisarz, autor między innymi Skąpiec (Molier (właśc. Poquelin Jean Baptiste)) i Świętoszek (Molier (właśc. Poquelin Jean Baptiste)). W swoich sztukach z elementami włoskiej commedia dell’arte ukrywał dramaty kondycji ludzkiej prowokując do dzisiaj rozmowy o stosunkach społecznych.

15 stycznia 1869 roku w Krakowie urodził się młodopolski artysta, dramaturg, poeta, malarz Wyspiański Stanisław, autor Wesele (Wyspiański Stanisław), najważniejszego dramatu Młodej Polski. Wyspiański uważany jest za czwartego polskiego wieszcza.
"Niecierpliwie przebiegałem ulice miasta nieznanego dążąc przed katedrę, a drżąc obawą, żeby nie rozczarowała mnie rzeczywistość ani choć trochę ujęła z tego cudu wymarzonego."
"Dramat był zawsze moim marzeniem. Doprowadzić każdą myśl, każde pojęcie, kompozycję każdą do dramatu (...)".

15 stycznia 1891 roku w Warszawie urodził się rosyjski poeta żydowskiego pochodzenia Mandelsztam Osip. Od ponad czterech lat przebywał na zesłaniu. Uważany z jednego z największych poetów rosyjskich dwudziestego wieku.

"Stary Krym"

Zimna wiosna bez chleba. Wylękniony Krym.
Taki sam jak za Wrangla - skurczony w pokorze.
Połatane łachmany, kupki szmat na dworze
I taki sam gryzący, kwaskowaty dym.

W pył i w proch rozniesiona ciągle piękna dal:
Niby przybłęda drzewo opuchnięte stoi
W pączkach, lecz migdałowiec, co jeszcze się stroi
W wielkanocne głupstewka, budzi tylko żal.

Do niepoznaki życia odmieniona twarz.
Z Kubania, z Ukrainy chmary strasznych cieni...
Na wojłokowej ziemi chłopi wygłodzeni,
Nie dotykając furtki, pełnią przy niej straż...

15 stycznia 1931 roku w Warszawie urodził się Błoński Jan, krytyk literacki i historyk literatury, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, przedstawiciel krakowskiej szkoły krytyki literackiej. Pisał o Prouście, Witkacym, Miłoszu, Gałczyńskim, Gombrowiczu, Mrożku. Autor rozważań o sprawach żydowsko-polskich zebranych w książce Biedni Polacy patrzą na getto (Błoński Jan).

16 stycznia 2019 roku w Tel Awiwie zmarł świadek Holokaustu, autor wspomnień z Zagłady Dotknięcie anioła (Schönker Henryk) Schönker Henryk. Książka została wydana w serii "Żydzi Polscy" przez Ośrodek Karta Dom Spotkań z Historią.

"Bardzo chciałem żyć! Szukałem więc kogoś, kto by mnie pocieszył. Chciałem usłyszeć od kogoś, że jeszcze jest nadzieja i że może to najgorsze nas nie spotka".

17 stycznia 1820 roku w angielskim Thornton urodziła się Brontë Anne (pseud. Bell Acton), autorka dwóch powieści z wątkami autobiograficznymi Agnes Grey (Brontë Anne (pseud. Bell Acton)) i Lokatorka Wildfell Hall (Brontë Anne (pseud. Bell Acton)). Anne jest jedną z trzech sławnych sióstr Brontë, pisarek epoki wiktoriańskiej.

17 stycznia 1982 roku w Tuszynie (część Moskwy) zmarł Szałamow Warłam, więzień Gułagu, dwukrotnie skazany. Pierwszy raz w 1929 roku. Z Kołymy, po drugim aresztowaniu w 1937 roku, wrócił w 1953. Nawiązał kontakty z Pasternakiem, Sołżenicynem i Nadzieżdą Mandelsztam. Jego najsłynniejszym dziełem są Opowiadania kołymskie (Szałamow Warłam), wydane we fragmentach w drugim obiegu. Całość wydano po raz pierwszy w Londynie w 1978 roku.

W Londynie, 18 stycznia 1882 roku, urodził się Milne Alan Alexander (Milne A. A.). Na pierwsze urodziny podarował synowi pluszowego misia i... dzięki malarzowi Ernestowi Howardowi Shepardowi i tłumaczce Irenie Tuwim znamy Kubusia Puchatka i pozostałych mieszkańców Stumilowego Lasu.

18 stycznia 1936 roku w Londynie zmarł Kipling Rudyard, angielski poeta i prozaik. Najbardziej znany jako autor Księga dżungli (Kipling Rudyard), ale ceniony również za dwie znakomite powieści Puk z Pukowej Górki (Kipling Rudyard) i Stalky i spółka (Kipling Rudyard).