Dodany: 25.05.2004 09:19|Autor: bogna

Książka: Alchemik
Coelho Paulo

Filozofia życia Coelho


"Alchemik" to nie jest powieść, to filozofia życia Coelho. Czy prawdziwa? Śmiem wątpić... Wybrałam 8 stwierdzeń, dla mnie najistotniejszych. Paulo Coelho mówi:

Pamiętaj!

1. Rzeczy proste są zawsze najbardziej niezwykłe i tylko mędrcy potrafią je pojąć.
2. Kiedy czegoś gorąco pragniesz, to cały wszechświat działa potajemnie, by udało ci się to osiągnąć.
3. Twoje serce jest tam, gdzie twój skarb. I musisz ten skarb odnaleźć, aby mogło nabrać prawdziwego sensu wszystko, co do tej pory odkryłeś na twej drodze.
4. Miłość nigdy nie staje na przeszkodzie temu, kto pragnie żyć Własną Legendą... Jeżeli tak się dzieje, znaczy to, że nie była to miłość prawdziwa...
5. Jest tylko jeden sposób nauki... Poprzez działanie.
6. Strach przed cierpieniem jest straszniejszy niż samo cierpienie.
7. Nigdy nie dostrzegamy skarbów, które mamy tuż przed oczyma.
8. Tylko jedno może unicestwić marzenie - strach przed porażką.

Stwierdzenia przedstawione przez Coelho są tak oczywiste, że czytając je, a właściwie wyławiając z treści, uzmysłowić sobie trzeba, jakie jest nasze własne życie. Zastanowić się nad nim. Dobra książka, tak prosta, a jednocześnie tak wiele dająca powodów do przemyśleń... Na pewno napisana w celach komercyjnych, ale akurat Paulo Coelho wpadł na pomysł, aby ją napisać. I chwała mu za to.

Polecam!

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 145621
Dodaj komentarz
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 17
Użytkownik: m0nisi4 08.07.2005 20:25 napisał(a):
Odpowiedź na: "Alchemik" to nie jest po... | bogna
dobry wybor
na prawde ksiazka godna przeczytania...
Użytkownik: harriet 11.07.2005 02:57 napisał(a):
Odpowiedź na: "Alchemik" to nie jest po... | bogna
Sporo czasu minęło odkąd przeczytałam tę książkę. Reakcją był zachwyt z powodu ośmiu powyższych punktów wplecionych w fabułę, która sama w sobie nie porwała mnie wcale (może poza malowniczą wizją bohatera wędrującego po bezkresnych pastwiskach). Przesłanie zawarte w książce jest znaczące ale ubrane w zbyt wyszukane słowa.
Użytkownik: jakozak 11.07.2005 17:14 napisał(a):
Odpowiedź na: "Alchemik" to nie jest po... | bogna
Właśnie zaczynam czytać.
Użytkownik: norge 11.07.2005 20:49 napisał(a):
Odpowiedź na: Właśnie zaczynam czytać. | jakozak
No i koniecznie podziel się z nami swoja opinią po przeczytaniu!
Użytkownik: Marsia 12.08.2005 19:44 napisał(a):
Odpowiedź na: No i koniecznie podziel s... | norge
CZYTAM SOBIE WŁAŚNIE aLCHEMIKA... A I SPISAŁAM SOBIE TYCHJ 8 PRZYKAZAŃ ... KSIĄŻKA JEST NIESAMOWITA!
Użytkownik: Agis 23.09.2005 12:03 napisał(a):
Odpowiedź na: "Alchemik" to nie jest po... | bogna
Moje drugie podejście do "Alchemika". Za pierwszym razem zemdliło mnie gdzieś tak w połowie, tak samo zresztą jak w przypadku "Na brzegu rzeki...". Tym razem z trudem przebrnęłam przez całość. Znacznie bardziej od książki podoba mi się Twoja opinia. Jest super. Wyciągnięta sama esensja bez tej całej gadaniny, której nie mogłam znieść :-)
Użytkownik: mousee 04.10.2005 11:56 napisał(a):
Odpowiedź na: "Alchemik" to nie jest po... | bogna
Wspaniała recenzja! Lepiej nie napisałabym. Zgadzam się z nią całkowicie. Sięgnęłam po Alchemika tylko dlatego, że bił rekordy popularności. I od pierwszych stron wiedziałam dlaczego. Człowiek w pędzie ku zaspokojeniu własnych potrzeb zapomina o najprostszych, a czasem najważniejszych rzeczach. Czytając Alchemika uwierzyłam, że warto marzyć i szukać prawdziwej ścieżki życia. Nie zadowalam się teraz czymkolwiek. Poszukuję!
Użytkownik: Kiełbol 17.11.2005 00:19 napisał(a):
Odpowiedź na: Wspaniała recenzja! Lepie... | mousee
Fajna bajka, jestem skłonny bronić tej ksiązki...Coś dla ludzi z wyobraźnią...ale rozumiem,że komuś może się taki sposób pisania nie odobać.
Użytkownik: Amarth 25.12.2005 20:10 napisał(a):
Odpowiedź na: "Alchemik" to nie jest po... | bogna
Ehh... szkoda, że sam autor nie jest tak wspaniały (w sensie czarodziejski) jak jego książki.
Użytkownik: glivinetti 26.12.2005 10:48 napisał(a):
Odpowiedź na: "Alchemik" to nie jest po... | bogna
Witam serdecznie!

W moim mniemaniu stwierdzenia te nie są ani odkrywcze, ani specjalnie mądre. Nie przeczę, że mogą stanowić punkt wyjścia do egzystencjalnych rozważań, ale z każdym z nich można polemizować. No i wreszcie ten symbolizm (skarby, mędrcy, legenda itd.), który umożliwia interpretowanie tych zdań na wiele różnych sposobów. Co gorsza, większość z nich można odwrócić i będą sprawiały równie głęboko filozoficzne wrażenie:

* Rzeczy proste są zawsze najbardziej niezwykłe, choć mędrcy na ogół nie potrafią tego pojąć.

* Kiedy czegoś gorąco pragniesz, to cały wszechświat działa potajemnie, by nie udało ci się tego osiągnać.

* Jest tylko jeden sposób nauki... wstrzymanie działania i otwarcie swojego umysłu.

* Tylko jedno może unicestwić marzenie - strach przed jego osiągnięciem.

Jako przykład "stwierdzeń egzystencjalnych", które sam uważam za bardziej trafne (pozbawione niejasnego symbolizmu itd.), chciałbym przytoczyć kilka zdań z książki "Przebudzenie" A. de Mello:

* Dobroczynność jest prawdziwą maskaradą interesowności przebranej za altruizm. Wszystko, co robimy, jest skażone egoizmem.

* Nie chcemy być bezwarunkowo szczęśliwi. Nauczono nas wiązać szczęście z występowaniem określonych warunków, posiadaniem określonych rzeczy.

* Nie boimy się nieznanego. Nie można bać się czegoś, czego się nie zna. To, czego się obawiamy, to utrata znanego.

* Ilekroć pozwalacie sobie na dobre samopoczucie, kiedy ktoś powie wam, że jesteście OK, tylekroć przygotowujecie się na złe samopoczucie - z chwilą gdy ktoś wam tego nie powie.

* Za cierpieniem częstokroć kryje się pożądanie. Stwierdzisz, że jest coś, czego bardzo chcesz, i gdyby nie to pragnienie, nie doznawałbyś cierpienia.

Pozdrawiam serdecznie wszystkich poszukujących. :-)
Użytkownik: norge 26.12.2005 12:13 napisał(a):
Odpowiedź na: Witam serdecznie! W mo... | glivinetti
De Mello zrobił na mnie duże wrazenie. Zgadzam się z tobą, że na przykład "Przebudzenie" niesie ze sobą niezwykłe przesłanie i skłania do przewartościowania wielu rzeczy, które wydają nam się znane i oczywiste. I nie ma w tej książce tego jak piszesz niejasnego symbolizmu, który może irytować w Coelho. Polecam "Przebudzenie" wszystkim co bardziej dociekliwym fanom Coelho i tym co poszukują :-)!
Użytkownik: Pingwinek 25.05.2020 11:17 napisał(a):
Odpowiedź na: De Mello zrobił na mnie d... | norge
Nie czuję się adresatką, ale z polecanki kiedyś skorzystam ;)
Użytkownik: Pingwinek 25.05.2020 11:26 napisał(a):
Odpowiedź na: Witam serdecznie! W mo... | glivinetti
"W moim mniemaniu stwierdzenia te nie są ani odkrywcze, ani specjalnie mądre. Nie przeczę, że mogą stanowić punkt wyjścia do egzystencjalnych rozważań, ale z każdym z nich można polemizować. No i wreszcie ten symbolizm (skarby, mędrcy, legenda itd.), który umożliwia interpretowanie tych zdań na wiele różnych sposobów. Co gorsza, większość z nich można odwrócić i będą sprawiały równie głęboko filozoficzne wrażenie" - wybacz, że tak bezczelnie cytuję, ale... tak bardzo masz rację! Rozumiem to po latach od lektury, analizując złote myśli, na które kiedyś zwracałam uwagę. Jako natchnienie do egzystencjalnych rozważań "Alchemik" pozostanie moją ulubioną książką Coelho - jestem jednak świadoma, że to zgrabna opowiastka z treścią pełną niejednoznacznej symboliki, a nie poradnik, jak żyć.
Użytkownik: reedy 05.08.2006 15:49 napisał(a):
Odpowiedź na: "Alchemik" to nie jest po... | bogna
Książki Paula Coelha są ciekawe. Pikanteri dodaje fakt, że wszystkie jeso książki są piasne na podstawie jego przeżyć i życia. Gorąco polecam wszystkie jego ksiązki.W Twojej recenzji zamieszczasz ważne dal Ciebie twierdzenia. Dla mnie są ona ważnymi wskazówkami do życia. Jednak najwięcej swoich przesłań zamieszcza w książce "Pielgrzym". Ją również gorącao polecam/ ;P
Użytkownik: amellia84 24.02.2009 21:14 napisał(a):
Odpowiedź na: Książki Paula Coelha są c... | reedy
Moim zdaniem, są gorsze książki od "Alchemika" P.Coelho, więc nie rozumiem dlaczego tak wiele osób pastwi się nad tą książką...
Dla wielu młodych ludzi szukających swej drogi życia, "Alchemik" jest wielką wskazówką - czasem ratunkiem przed "zagubieniem"...
Użytkownik: dzzzyt 17.05.2009 12:44 napisał(a):
Odpowiedź na: Moim zdaniem, są gorsze k... | amellia84
Może i są gorsze książki od Alchemika...ale zdecydowanie więcej jest lepszych. Problem "Alchemika" polega na tym właśnie, że pretenduje on do bycia jakąś uniwersalną wskazówką jak żyć, jak nie zgubić się w dzisiejszym bezlitosnym świecie, jak żyć w zgodzie z własnym "ja", marzeniami etc. Niestety jak dla mnie jest to w przeważającej mierze tylko infantylny bełkot dla pięknoduchów. Pozycja dobra dla zagubionych piętnastolatek. Była to pierwsza książka Coelho jaką przeczytałem i po tej lekturze nie mam już ochoty sięgać po inne jego dzieła.
Użytkownik: Pingwinek 25.05.2020 11:25 napisał(a):
Odpowiedź na: "Alchemik" to nie jest po... | bogna
Z chwałą to ja bym nie przesadzała... ale recenzja mi się podoba ;)
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: