Dodany: 30.12.2019 23:06|Autor: Kaya7

Książki i okolice> Książki w ogóle

Książkowe wspomnienia z grudnia 2019

Zapraszam na ostatnie tegoroczne podsumowanie i życzę doskonałych lektur w nadchodzącym roku :)
Użytkownik: Monika.W 31.12.2019 07:45 napisał(a):
Odpowiedź na: Zapraszam na ostatnie teg... | Kaya7
Grudzień sprzyja czytaniu. To lubię.

97. Pasiasty karawan (MacDonald Ross (właśc. Millar Kenneth)), ocena: 5
I znów dobry MacDoland. Zaskakuje też, bo zagadka nie ma rozwiązania przed kilkudziesięciu laty. Co prawda trochę wcześniej wiedziałam, kto morduje. Ale przecież nie po to czytamy MacDonalda - ale dla tego klimatu...

98. Tam piaski śpiewają (Tey Josephine (właśc. MacKintosh Elizabeth)), ocena: 5
Teoretycznie kryminał, a w rzeczywistości świetna powieść. O Wielkiej Brytanii lat 50 XX wieku. Mamy zatem przyrodę, arystokrację, podróże pociągiem i opis hoteli, łowienie ryb i wieczorne drinki. A przede wszystkim kolejne świetne typy oraz opisy wszystkiego dookoła. Bardzo dobre.

99. Cześć, wilki! (Kassjanowicz Dorota), ocena: 3,5 (czytana na głos)
Opowieść o chłopcu, który jest bardzo smutny i samotny, bo rodzice nie mają dla niego czasu. Ale za to ma super ciotkę i wyobraźnię. Wydumana.

100. Z antycznego świata (Parandowski Jan), ocena: 5
Zbiór krótkich esejów o kilku kwestiach ważnych dla Grecji i Rzymu - od waz greckich i akwedukty, przez dywagacje na temat ustroju czy kondycji człowieka. Bardzo dobre. Świetny rys historyczny, skutki i wpływ aż do współczesności. Warte przeczytania.

101. Wielka księga prawdziwych tropicieli (Wajrak Adam), ocena: 5 (czytane na głos)
Zaktualizowana wersja Przewodnika tropicieli. Warto przeczytać drugi raz to samo, nie nudzi, a są nowe informacje. Piękne zdjęcia. Wajrak piszący o zwierzętach jest rewelacyjny.

102. Laufer (Mentzel Zbigniew), ocena: 3,5
Wygrzebuję książki z samego dna stosów. Mentzla (wraz z kilkoma innymi) kupiłam kiedyś na jakiejś totalnej wyprzedaży za 2zł. W ciemno. Niby to, co lubię - krótkie formy, trochę wspomnień, trochę eseju. Ale nic nowego. Każdy może tak pisać. Nie ma w tym żadnej myśli przewodniej, celu. Ot, pisanko takie.

103. Opowieść wigilijna (Dickens Charles (Dickens Karol)), ocena: 5,5 (audiobook)
Uwiódł mnie Dickens.

104. Kult (Orbitowski Łukasz), ocena: 3,5
Orbitowski natomiast wymęczył. Gargantuiczny monolog. Może jakby to było 200 stron, a nie prawie 500? Może wtedy nie czytałabym od tej 200 po przekątnej. Obraz lat 80 i 90 XX wieku. Całkiem niezły obraz. Ale strasznie przegadany. A nie ma tam przesłania na tyle stron. I mało jest tej Polski obok cudu, mało przemian PRL w III RP, tak na marginesie tylko.

105. Arabia incognita: Raport polskiego ambasadora (Płomiński Krzysztof), ocena: 2,5
Zaintrygował mnie tytuł. Niestety - zarówno nie da się tego czytać (bardzo słaby styl), jak i niewiele wnosi (dużo opisów działania urzędów, niewiele o Arabii). Podtytuł jest chyba znaczący - to kolejny raport. Odbiorcą raportu nie jest zwykły czytelnik.

106. Urlop bosmanmata Jana Kłębucha (Flukowski Stefan), ocena: 4
Realizm magiczny w połączeniu z groteską. Noszenie krowy jako symbol czy też metafora. Dziwne. Podobno oddaje stan umysłu części inteligencji pod koniec II RP - rasa, zagrożenie, itp...
Użytkownik: ilia 31.12.2019 13:20 napisał(a):
Powieść biograficzna
1. Pamiętniki Jane Austen (James Syrie) (4,5)
2. Pod błękitnym greckim niebem (Barclay Jennifer) (3,5)

Literatura zagraniczna
3. Okruchy szczęścia (Piñeiro Claudia) (4,5) argentyńska
4. Białe morze (Jacobsen Roy) (5) norweska

Kryminał
5. Marcowe fiołki (Kerr Philip (Kerr P. B.)) (4,5) t. 1 cyklu "Bernie Günther", dzieje się przed wojną w nazistowskich Niemczech
6. Blady przestępca (Kerr Philip (Kerr P. B.)) (4,5) t. 2 cyklu "Bernie Günther"
7. Śledztwo od kuchni czyli Klasyczna powieść kryminalna o wdowie, zakonnicy i psie (z kulinarnym podtekstem) (Morawiecka Karolina) (4,5)
8. Kobieta bez twarzy (Fryczkowska Anna) (5)

Sensacja
9. Harib (Raczyński Zdzisław A. (Raczyński Zdzisław Aleksander)) (5)

Fantasy
10. Sługa Boży (Piekara Jacek (pseud. Craft Jack de)) (2)

Użytkownik: dotek 31.12.2019 14:01 napisał(a):
Odpowiedź na: Zapraszam na ostatnie teg... | Kaya7
W grudniu do magicznego świata stworzonego na podstawie rosyjskich baśni zabrała mnie Katherine Arden swoimi powieściami "Niedźwiedź i Słowik" oraz "dziewczyna z wieży".
Użytkownik: Rbit 31.12.2019 14:07 napisał(a):
Odpowiedź na: Zapraszam na ostatnie teg... | Kaya7
Oślica Balaama: Apel do duchownych panów (Borkowska Małgorzata (właśc. Borkowska Anna)) (5,0)
Ryk oślicy: Kolejny apel do duchownych panów (Borkowska Małgorzata (właśc. Borkowska Anna)) (4,0)
Zjadliwa krytyka duchownych? Ich seksizmu, niedouczenia i zapatrzenia w siebie? Toż to skandal! Lewactwo. Feminizm! Albo nawet tfu... ten straszny GENDER!
Ale jak to? Autorka jest katolicką tradycjonalistką? Zachwala dogmatykę, modlitwę i ciszę w Kościele? Krytykuje liturgiczne nowinkarstwo? Toż to ciemnogród! Klerykalizm i zacofanie.

Feinweinblein: Dramaty (Murek Weronika) (3,0)
Z sympatii dla autorki dałem jej drugą szansę po "Uprawie...". Niestety wymiękam. Przekombinowane. Ten dramat to... dramat.

Polska anarchia (Jasienica Paweł (właśc. Beynar Leon Lech)) (powtórka, zmiana z 4,0 na 5,0)
Gdyby obecnie Jasienica startował w konkursie na książkę historyczną roku, ze względu na nieprawomyślne poglądy, zapewne zostałby wykluczony.
Znakomita publicystyka.

Adwokat (Singer Randy) (3,0)
Miał być thriller prawniczy w realiach antycznego Rzymu z narodzinami chrześcijaństwa w tle. Wyszło przeciętne czytadło; słaby thriller, historycznie ledwie poprawny (autor przedawkował Swetoniusza), nieciekawy jako książka religijna.

Skąd się biorą dziury w serze: Historyjki dla ciekawskich dzieci (Schmitt Petra Maria, Dreller Christian) (4,0)
Dlaczego rekiny nie chodzą do dentysty?: Historyjki dla ciekawskich dzieci (Schmitt Petra Maria, Dreller Christian) (4,0)
Dlaczego mleko jest białe?: Historyjki dla ciekawskich dzieci (Orosz Susanne) (4,0)
Informacje popularnonaukowe z życia wzięte podane w bardzo przystępny sposób - wiedza wpleciona w fabularne opowiastki z dziećmi w roli głównej.

Byłem juniorem (Kasprowicz Bolesław) (4,5)
Barwna autobiografia ekonomisty. Od przemysłu spirytusowego (Fabryka Wódek i Likierów Kasprowicza w Gnieźnie) przez nowy port w Gdyni, po pracę naukową.
Dużo interesujących informacji z czasów II RP.

Berlingowcy: Żołnierze tragiczni (antologia; Dańko Bolesław, Dubiński Józef, Franczak Józef i inni) (5,0)
Za PRL hołubieni (sam jako dzieciak udawałem, że z Rudym 102 zdobywam Studzianki). W ostatnich latach skutecznie rugowani z pamięci na rzecz PSZ na Zachodzie, AK i żołnierzy wyklętych. A przecież nic nie jest czarno białe.

Rozważania o Psalmach (Lewis Clive Staples) (4,0)
Bardzo lubię styl i klarowność wywodu autora, niezależnie o czym pisze.

Limes inferior (Zajdel Janusz A. (Zajdel Janusz Andrzej)) (powtórka, nadal 6,0)
Gwarantowany dochód podstawowy (i jego konsekwencje społeczne), karty "od wszystkiego" niczym dzisiejsze smartfony, auta uruchamiane po dmuchnięciu w alkomat... Wszystko pisane w 1980r. Klasyka. Top 5 polskiego SF.

Sens wiary: Religia z punktu widzenia ateisty (Crane Tim) (5,0)
Autor - sam zatwardziały ateista, krytykuje "nowy ateizm" Dawkinsa, Dennetta i Harrisa oraz proponuje ułożenie konstruktywnych relacji pomiędzy ateistami, a wierzącymi. Polecam.

Jezus z Nazaretu: Dzieciństwo (Benedykt XVI (właśc. Ratzinger Joseph)) (świąteczna powtórka, 5,0)
Krótko o tym co tak naprawdę chrześcijanie w grudniu świętują.

Mobutu (Langellier Jean-Pierre) (5,0)
To nie jest typowa biografia, ale opowieść. Kongijski dyktator i jego kraj opisane są niczym w fascynującym politycznym thrillerze. Czyta się świetnie, nawet można odczuć niedosyt, że na 400 stronach niektóre fakty opisano zbyt pobieżnie.
Użytkownik: imogena 31.12.2019 17:29 napisał(a):
Odpowiedź na: Oślica Balaama: Apel do d... | Rbit
Dzięki, Rbit, za zapewnienie mi znakomitej lektury na te najbliższe godziny dzielące mnie od spożywania... :-) Twój opis Oślica Balaama: Apel do duchownych panów (Borkowska Małgorzata (właśc. Borkowska Anna)) zachęcił mnie na tyle, że kupiłam e-book na stronie wydawnictwa i właśnie czytam. Jakby ktoś chciał, to tu: https://tyniec.com.pl/e-booki/1002-ebook-oslica-balaama-9788373547766.html
Użytkownik: beatrixCenci 31.12.2019 15:19 napisał(a):
Odpowiedź na: Zapraszam na ostatnie teg... | Kaya7
1. Czuła jest noc (Fitzgerald Francis Scott (Fitzgerald F. Scott)) (3) - Gatsby to to nie jest... Mizogyniczna i cokolwiek niezborna opowieść o "błyskotliwym psychiatrze" (tu trzeba wierzyć autorowi na słowo), który stacza się w pijaństwo, bo poślubiona pacjentka dostaje nawrotów choroby, gdy tylko jemu wpadnie w oko jakaś ładna podfruwajka. Styl nadal ładny, ale treść...

2. Prowadzący umarłych: Opowieści prawdziwe: Chiny z perspektywy nizin społecznych (Yiwu Liao) (5) - ciekawe opowieści o życiu w komunistycznych Chinach wczoraj i dziś, głównie rozmowy ze świadkami zarówno dawniejszych, jak i współczesnych prześladowań. Uwaga, bywa miejscami zabawnie, ale bywa też dość drastycznie. Trochę szkoda, że to wybór i to pod amerykańskich czytelników.

3. Czerwony rynek: Na tropie handlarzy organów, złodziei kości, producentów krwi i porywaczy dzieci (Carney Scott) (4.5) - bardzo ciekawy temat - handel ludzkim ciałem, w całości lub częściach: oczywiście głównie organami do przeszczepu, ale opisano tu też porywanie dzieci do zagranicznych adopcji, kupowanie matek zastępczych, pozyskiwanie krwi, kości czy jajeczek, a nawet handel włosami. Biorąc pod uwagę obszerność tematyki, nic dziwnego, że autor musiał dokonać selekcji, więc skupił się głównie na przypadkach z Indii i Cypru. Gorzej, że książce zabrakło porządnej redakcji i całość ma cokolwiek nieprzemyślany układ, a na jednej stronie autorowi zdarzyło się trzy razy powtórzyć w zasadzie słowo w słowo swoją własną tezę.

4. Patolodzy: Panie doktorze, czy to rak? (Łopatniuk Paulina) (4.5) - bardziej o patomorfologii niż o patomorfologach, autorka opisuje głównie, jakie wredne numery mogą nam wyciąć nasze własne tkanki - lub obcy przybysze - i jak to wszystko wygląda, choćby pod mikroskopem (zalecam więc lekturę wersji papierowej, z barwnymi ilustracjami - w ebooku są one utrzymane w gamie szarości, więc mniej czytelne). Miejscami ciężko było się przebić przez nagromadzenie terminów specjalistycznych, ale ogółem to naprawdę ciekawa lektura. Choć stanowczo nie polecam hipochondrykom.

5. Durrellowie z Korfu (Haag Michael) (4.5) - bardzo przyjemna, niedługa książka nieco odbrązowiająca życie rodzinne Durrellów, przedstawione przez Gerry'ego jako rodzaj chaotycznej sielanki, ciekawie też było obejrzeć rodzinne, dotąd niepublikowane fotografie. Ponieważ jednak oparta jest głównie na twórczości samych Durrellów, trudno oprzeć się wrażeniu, że i tak jest to obraz nieco jednostronny (i mocno bazujący na parafrazie), choć mniej oderwany od faktów niż zrealizowany ostatnio serial "Rodzina Durrellów".
Użytkownik: Monika.W 02.01.2020 09:26 napisał(a):
Odpowiedź na: Co do grosza (4) Ja, Dag... | Marylek
Jaki dobry miesiąc. Pozazdrościć.
Użytkownik: Marylek 02.01.2020 11:40 napisał(a):
Odpowiedź na: Jaki dobry miesiąc. Pozaz... | Monika.W
Wyjątkowy! Z tym, że te książeczki Ligockiej są objętościowo niewielkie, z reguły poniżej 200 stron i szybko się je czyta. Ale i tak był to dobry miesiąc :)
Użytkownik: dot59Opiekun BiblioNETki 31.12.2019 21:57 napisał(a):
Odpowiedź na: Zapraszam na ostatnie teg... | Kaya7
A to moje grudniowe lektury:

Lepiej po polsku (Markowski Andrzej) (5,5) [recenzja: Im poprawniej, tym lepiej!]
Modowe rewolucje: Niezwykła historia naszych szaf (Żebrowska Karolina) (5) [czytatka: Czytatka-remanentka XII 19]
Flexitarianizm (Paruzel Kinga) (4) [recenzja: Jeśli nie rezygnacja z mięsa, to co?]
#Wrzenie: Lewaczka, ksiądz i polski kocioł (Korwin-Piotrowska Karolina, Kramer Grzegorz) (6) [recenzja: Warto rozmawiać. Warto TAK rozmawiać]
Zielone koktajle: 365 przepisów (< autor nieznany / anonimowy >) (4,5) [recenzja: Zdrowo i kolorowo]
Ptaki nie znają granic (Strycker Noah) (3,5) [recenzja: Nie ptaki, lecz ptasiarze!]
Poszukiwanie (Link Charlotte) (4,5) [czytatka: Czytatka-remanentka XII 19]
Wielki Ogarniacz Życia czyli Jak być szczęśliwym nie robiąc niczego (Pani Bukowa (pseud.)) (4,5) [czytatka: Czytatka-remanentka XII 19]
Księżniczka, łajdak i chłopak z Tatooine (Bracken Alexandra) (3,5 ) +
Zatem Jedi zostać chcesz? (Gidwitz Adam) (3) +
Strzeż się potęgi Ciemnej Strony! (Angleberger Tom) (3,5) [czytatka: Czytatka-remanentka XII 19]
Milcząca godność (Steel Danielle) (3,5) [recenzja: Obca w obcym kraju]
Marek Edelman: Życie. Do końca (antologia; Bereś Witold, Burnetko Krzysztof, Edelman Marek) (5) [recenzja: wysłana do Ravelo]
Czytaj jak profesor (Foster Thomas C.) (5) [recenzja: Czytaj z przyjemnością i wierz, że dobrze zrozumiałeś!]
Obiad w restauracji dla samotnych (Tyler Anne) (4,5) [recenzja: Za domem tęsknią nie tylko samotni]
Rzeźniczka z Małej Birmy (Nesser Håkan) ( 4,5) [recenzja: Czasem trzeba wziąć byka za rogi]

Rendez-vous z Agathą Christie:
Dwanaście prac Herkulesa (Christie Agatha (pseud. Westmacott Mary)) (5) [recenzja: Dynie mogą poczekać, a klasykę poznać warto, choćby na skróty!]

Własna półka:
Płotki giną pierwsze (Marinina Aleksandra (właśc. Aleksiejewa Marina)) (4) [czytatka: Czytatka-remanentka XII 19]

Użytkownik: ka.ja 31.12.2019 23:30 napisał(a):
Odpowiedź na: Zapraszam na ostatnie teg... | Kaya7
Grudzień mi się udał czytelniczo, bo zaczęłam go z Instrukcja dla pań sprzątających: Opowiadania (Berlin Lucia) - dawno nie czytałam czegoś tak dobrego! Nie znoszę opowieści o piciu, a już zwłaszcza autobiograficznych, a tu trafiłam na takie, które nie tylko nie wzbudziły we mnie niesmaku, ale wręcz szacunek! Do tego znakomity sposób narracji, taki nieoczywisty, mnóstwo bardzo odkrywczych porównań, drobne perełki językowe. Pychota!

Ekspedientki z Treviso (Ervas Fulvio) - przyjemny, oryginalny kryminał. Dałam się nabrać, a to zawsze odświeżające w tym gatunku.

Wirus paniki: Historia kontrowersji wokół szczepionek i autyzmu (Mnookin Seth) - bardzo ciekawa książka. Jednak niestety zapewne nie trafi do tych, którzy szczególnie powinni się z jej treścią zapoznać.

Dzieci Kazimierza (Garapich Michał P.) - spodziewałam się bardziej klarownej opowieści, ale mniej-więcej w połowie lektury zdałam sobie sprawę, że przecież te historie rodzinne to zazwyczaj jest groch z kapustą, człowiekowi mylą się wujowie i kuzyni, kądziel z mieczem, stryjenki ze szwagierkami, więc ok, grunt, że dobrze mi się to czytało. Szczególnie cenne były refleksje nad bardzo asymetrycznymi stosunkami wewnątrz tej wielowątkowej familii. W wersji papierowej pewnie łatwiej się połapać dzięki możliwości zaglądania do drzewa genealogicznego.

Strup: Hiszpania rozdrapuje rany (Kobylarczyk Katarzyna) - bardzo ciekawa książka. Na początku spodziewałam się, że autorka skupi się tylko na ofiarach reżimu generała Franco, tym bardziej byłam pozytywnie zaskoczona, kiedy dotarłam do rozdziałów o ofiarach drugiej strony konfliktu. Bardzo polecam.

Z Baťą w dżungli (Pilátová Markéta) - ach, jak ja lubię czeską literaturę! Nawet, jeśli to jest literatura w połowie brazylijska. Świetnie się ta książka uzupełnia z Nad piękną modrą Dřevnicą (Bajaja Antonín), którą czytałam całkiem niedawno.

Psie sucharki: Wszystko, co powiedziałby twój pies, gdyby umiał mówić (Apoleika Maria) - urocze dziełko literacko-rysunkowe. ABC wiedzy o psach domowych, ciepłe poczucie humoru i czułość. Chciałabym to kupować każdemu, także tym, którzy wolą koty albo chomiki, bo większość wiedzy zawartej w tej książce jest uniwersalna, ponadgatunkowa.

Złote piachy (Siedlecka Sylwia) - jestem zachwycona serią Sulina wydawnictwa Czarnego, tym razem pogłębiłam i poszerzyłam swoją wiedzę o Bułgarii. W trakcie lektury zalecam wspomaganie się internetem - jak bez zdjęć wyobrazić sobie choćby Buzłudżę? Jak pojąć, co to jest czałga, bez usłyszenia choćby kilku taktów (koniecznie z teledyskami!)?

Tak wygląda prawdziwa poetka, podciągnij się! (Szymborska Wisława, Kulmowa Joanna) - kolejny zbiór korespondencji Wisławy Szymborskiej, choć tym razem to Joanna Kulmowa wiedzie prym. Jest ładnie, dowcipnie, z wrażliwością i zmysłem obserwacji. Pozostaję fanką.

HRABI Duszkiem tak! (Jabłonka Jakub, Łęczuk Paweł, Kołaczkowska Joanna, Kamys Dariusz, Majer Tomasz, Petsch Łukasz) - dla wielbicieli. Kupiłam z myślą o mamie, ale sama też przeczytałam z przyjemnością.
Użytkownik: yyc_wanda 01.01.2020 02:07 napisał(a):
Lektury listopada i grudnia:

Fragmentary Blue – Erica Abbott (US/CO/Denver-2012); ocena: 1.5
Skrzyżowanie romansu z kryminałem. Dwie policjantki, które połączyła płomienna miłość i dziecinnie prosta zagadka kryminalna. Dla podhajcowania emocji czytelnika wciśnięto kilka niespodziewanych zwrotów akcji, które robią chwilowe zamieszanie. Od połowy książki czytelnik już domyśla się wszystkiego, a policja ciągle szuka i nic nie kapuje... Coraz częściej się zastanawiam czy warto czytać kryminały.

There Is a River: The Story of Edgar Cayce – Thomas Joseph Sugrue (US/W.Va-KY-1943); ocena: 6
Biografia słynnego „śpiącego proroka”, który w transie diagnozował choroby, podawał sposoby ich leczenia, a także odpowiadał na zadawane pytania z zakresu religii, filozofii i historii. Thomas Sugrue dobrze znał Edgarda Cayce, jego rodzinę i przyjaciół i spędził wiele lat w jego towarzystwie. Ta bliska zażyłość pozwoliła mu przedstawić zakulisowe, prywatne życie mistyka, nie mniej fascynujące niż jego niezwykły talent i przekazywane w transie informacje.

David and the Phoenix – Edward Ormondroyd (US/CA-1957); ocena: 5,5
Książka dla dzieci o przygodach chłopca, który zaprzyjaźnił się z mitycznym ptakiem feniksem. David i Phoenix przeżywają razem fantastyczne, zabawne, a czasem i niebezpieczne przygody, odwiedzają tajemnicze miejsca i spotykają wiele mitycznych stworów. Przesympatyczna książka dla nieco starszych dzieci, której nie zaszkodził upływ czasu. Wielka szkoda, że nigdy nie została przetłumaczona na język polski.

Golden Hill (Spufford Francis) (UK/Eng-US/NewYork-2016); ocena: 4
Powieść historyczna, której akcja dzieje się na przestrzeni dwóch miesięcy w 1746 roku w Nowym Jorku, prowincjonalnym wówczas miasteczku. Narracja stylizowana jest na modłę powieści XIII-wiecznych, część opisowa rozciągnięta do granic wytrzymałości. Całość zdecydowanie przeintelektualizowana. Za to dialogi – świetne! Autor powinien pisać dramaty a nie powieści.

Kobieta w oknie (Finn A. J. (właśc. Mallory Daniel)) (US/NewYork-2018); ocena: 4,5
Studium depresji i PTSD, okraszone zagadką kryminalną. Nie znajdziemy tu szybkiej akcji, ale za to towarzyszymy neurotycznej bohaterce, jej lękom i upadkom i powoli odkrywamy szczegóły wydarzeń z przeszłości, które doprowadziły ją do tego stanu. Polecam tym, którzy lubią thrillery psychologiczne.

Więcej szczegółów tutaj: Przeczytane: Q4, 2019
Użytkownik: margines 01.01.2020 18:27 napisał(a):
Grudzień 2019:

Tajemniczy opiekun (Webster Jean (właśc. Webster Alice Jane Chandler)) - 5,5; 28 grudnia 2019 - z recenzji „Agata Abbott i Ojczulek Długonogi-PająkBohaterowie literaccy czytający książki.
Radość (Averiss Corrinne) - (5, 25 grudnia 2019) - marżin i radość
Pszczółka Skrupułka (Krings Antoon) - (3, 24 grudnia 2019) - Marżin i Pszczółka Skrupułka
Kto z was chciałby rozweselić pechowego nosorożca? (Kołakowski Leszek) (5, 22 grudnia 2019) - zastanawiam się i pytam innych, Kto z was chciałby rozweselić pechowego nosorożce? Cenzura PRL… i wszystko jasne!
Przygody węglem pisane (Ryndak Patrycja) (4,5; 7 grudnia 2019) - przed, w drodze na Spotkanie mikołajkowe w Katowicach 07.12.2019 r. i z powrotem próbuję odkryć Przygody węglem pisane; Bohaterowie literaccy czytający książki.
Zbuntowane słowa (Papuzińska Joanna) (5,5; 2 grudnia 2019) - czyli biorę się za kolejną rzecz z serii „Wojny dorosłych – Historie dzieci”. Bohaterowie literaccy czytający książki.
Użytkownik: misiak297 01.01.2020 21:31 napisał(a):
Odpowiedź na: W końcu się dorwałam do B... | jolekp
No i pora na mnie:)

1 Odgłosy lata (Pilcher Rosamunde (pseud. Fraser Jane)) - 3 - pierwsze kompletne spotkanie z Pilcher, ale dosyć rozczarowujące. Czyta się nieźle, ale wyraziście zarysowanego konfliktu w zasadzie brak, a im dalej w fabułę, tym bardziej robi się cukierkowo. Bardzo letnia rzecz, ale autorce dam jeszcze szansę.
2 O sagofilach i książkolubach słów kilka (Domaszewska Anna, Wytrębowicz Magdalena, Wytrębowicz Jacek) - 4+ - recenzja na blogu
3 Błękitna wyspa: Doświadczenia po przejściu na tamtą stronę (Stead William Thomas (Stead William T.)) - 3 - spodziewałem się dowiedzieć czegoś o Titanicu - nawet z tak dziwacznego źródła - ale nie dowiedziałem się niczego. Same rozważania o zaświatach nieco mętne, trudno brać je poważnie.
4 Płuczki: Poszukiwacze żydowskiego złota (Reszka Paweł Piotr (ur. 1977)) - 5 - jest recenzja: Dobrzy ludzie kopią w grobach
5 Wielki Ogarniacz Życia we dwoje czyli Jak być razem i się nie pozabijać (Pani Bukowa (pseud.), Pan Buk (pseud.)) - 4 nie jest to część tak dobra jak pierwsza, ale mam dla niej dużo sympatii.
6 Wiele tytułów: Eseje przygodne (Koziołek Ryszard) - 5 - recenzja na blogu.
7 Strupki (Jóźwik Paulina) - 4+ - recenzja w artPAPIERZE.
8 Dzikuska: Historia miłości (Zarzycka Irena) - 3+ - recenzja będzie na blogu.
9 Erasmus Deutsch (Kafel Jacek) - 4 - ciekawa, bardzo sprawnie napisana rzecz.
10 Anna In w grobowcach świata (Tokarczuk Olga) - 5 - a ta książka mnie zwyczajnie uwiodła. Być może najlepsza powieść Tokarczuk, jaką przeczytałem.
11 Witaj, smutku (Sagan Françoise (właśc. Quoirez Françoise)) - 4 - recenzja na blogu.
12 Dysonans (Stachniak Ewa (Stachniak Eva)) - 4 - nie zachwyciła mnie ta książka, choć nie jest ani przeciętna, ani słaba, ani tym bardziej nie jest gniotem. Ma w sobie jednak pewną "drętwość", która wywołała we mnie swoistą czytelniczą blokadę.
13 Rozważna i romantyczna (Austen Jane) - powtórka, zmiana oceny z 4 na 5. - recenzja będzie na blogu
14 Życie za wszelką cenę (Genova Lisa) - 4 - spore rozczarowanie po znakomitym "Motylu". Opis choroby jest naprawdę przejmujący, ale cała fabuła przedstawiona jest powierzchownie, a końcówka taka "amerykańska".
15 Trzeba iść (Poświatowska Halina) - 5 - wspaniałe te wiersze.
16 Trzech panów w łódce, nie licząc psa (Jerome Jerome K. (Jerome Jerome Klapka)) - 5 - co się uśmiałem, to moje. Cudny angielski humor. Cieszę się, że wreszcie poznałem tę książkę.
17 Oberża na pustkowiu (Maurier Daphne du) - 4 - niezła książka, ale trudno ją porównywać z "Rebeką" czy "Moją kuzynką Rachelą". Sensacja z motywami gangsterskimi nie robi aż takiego wrażenia, jak te pełne napięcia thrillery psychologiczne rozgrywające się wśród zwykłych ludzi.
18 Powiem Julce (Siesicka Krystyna) - 4 - ostatnie powieści Siesickiej nie są najlepsze, ale "Powiem Julce" okazała się całkiem niezła. Mimo wszystko jest to materiał na większą powieść.
19 Prawiek i inne czasy (Tokarczuk Olga) - powtórka, zmiana oceny z 6 na 5. Recenzja będzie na blogu.
20 Kot, który spadł z nieba (Hiraide Takashi) - 3 - może to kwestia różnic kulturowych, ale ta książka nie wzbudziła we mnie najmniejszych emocji.
21 Sprawa fałszywego biskupa (Gardner Erle Stanley) - powtórka, zmiana oceny z 4 na 4+. Jest recenzja: Perry Mason i jąkający się biskup

I to by było na tyle, jeśli chodzi o 2019 rok:)
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 02.01.2020 13:52 napisał(a):
====​​​============================
GRUDZIEŃ 2019 (ΣR=26322;Σm=2203s;𝔼m=2194)

1.(85.) Lew, czarownica i stara szafa (Lewis Clive Staples) powtórka na 5.0, czytane do snu dzieciakom. (153s)

2.(86.) Cnota egoizmu: Nowa koncepcja egoizmu (Rand Ayn (właśc. Rosenbaum Alissa), Branden Nathaniel) 4.0 Troszku cytatów mam do wypisania... (266s)

3.(87.) Strawiński: Geniusz muzyki i mistrz wizerunku (Joseph Charles) 4.5 Intrygująca książka o kontrowersyjnym kompozytorze. Bardziej zbiór esejów niż biografia. Poznajemy człowieka bardzo czułego na punkcie swego wizerunku, mocno pewnego swego geniuszu i wyjątkowości. Kilka historii o lepiej lub gorzej przyjmowanych dziełach. O niełatwej relacji z ojcem Sulimy Strawińskiego, o losach materiałów po Igorze. Niewątpliwy minus - głównie historia po wyemigrowaniu Strawińskiego do Ameryki. (419s)

4.(88.) Uśmiech (Telgemeier Raina) 4.5 Przyjemny i taki "zwyczajny" komiks - o niewydumanych problemach, sympatyczny, lekka lektura. (218s)

5.(89.) Plugawy ptak nocy (Donoso José) powtórka - zmiana z 5.0 na 6.0! Bardzo zachęcam do tej książki, choć to bardzo wymagająca lektura. Recenzja: Porażka rewolucji (548+8s)

6.(90.) Siostry (Telgemeier Raina) 5.0 Ponowne spotkanie z Rainą - tygodniowa wyprawa przez Stany autem z matką i dwójką rodzeństwa staje się próbą, w której nastoletnia bohaterka przypomina sobie, dlaczego chciała mieć rodzeństwo i wspaniałe oraz trudne wspólne chwile. Równie wartościowe, co przyjemne! (201s)

Akcja CSA - Czytam Słynne Arcydzieła

7.(91.)(CSA.128.2) Dom dzienny, dom nocny (Tokarczuk Olga) 2.5 Spotkanie z noblistką Tokarczuk (390s)

=========================================
Cały już miniony rok:
Lektury 2019r.
Użytkownik: ktrya 03.01.2020 18:00 napisał(a):
Odpowiedź na: To był zdecydowanie najsł... | ktrya
I jeszcze powtórka przed Latami szkolnymi: Dzieciństwo Jezusa (Coetzee John Maxwell) - zmiana oceny z 5 na 4, co daje 4,5
Nie wiem, czemu wcześniej tak bardzo zachwycałam się tą książką, teraz mnie strasznie irytowała.
Użytkownik: Jabłonka 04.01.2020 10:04 napisał(a):
Leniwy grudzień
Ukojenie (VanderMeer Jeff) 4+ zakończenie cyklu, całość polecam, ciekawe
44 wiersze (Larkin Philip) przeciętne wiersze przetłumaczone przez genialnego Barańczaka... cóż zrobić...
Ości (Karpowicz Ignacy) do zapomnienia
Narodziny Imperium (Iggulden Conn) 4+ początek cyklu, dzieciństwo i myśli o zjednoczeniu
Puszczyk (Grzegorczyk Jan) przeciętna
Sztormowe ptaki (Kárason Einar) bardzo dobra historia sztormu na zamarzającym morzu, momentami aż dreszcz szedł...
Skrzydła nocy (Silverberg Robert)
świetna, i opowieść i przesłanie i ładny język - smakowitość :)
Skrzydła nocy (Silverberg Robert) świetna, polecam
Fałszerze pieprzu: Historia rodzinna (Sznajderman Monika) ocena 3
I tyle, ogólny wynik na ten rok 103 książki, mało szóstek, ale za to trzy poważne zachwyty :)