Dodany: 19.12.2019 12:29|Autor:

Książka: Wady snu
Denemarková Radka
Notę wprowadził(a): parilicium

Trzy kobiety: Virginia Woolf, Sylvia Plath i… Ivana Trump, nieoczekiwanie spotykają się w zaświatach.

Zawieszone między swoim niedawnym życiem a wiecznością, zawzięcie dyskutują, kłócą się, snują wspomnienia i odgrywają rozmaite role – nie przypadkiem głównie męskie! Słowo "rola" ma tu zresztą kluczowe znaczenie, bo życiorysy bohaterek pokazują, jak trudnym zadaniem jest wejście w przydzielony odgórnie kostium: kobiety, matki, żony, pani domu czy po prostu efektownej błyskotki.

"Wady snu" to komiczno-tragiczne studium odwiecznego konfliktu między życiem a literaturą, między własnym "ja" a etykietkami przylepianymi przez innych, wreszcie między marzeniem o wolności, jaką daje twórczość, a kieratem codziennych obowiązków.

Sztuka Radki Denemarkovej, z sukcesem wystawiana w praskim teatrze "Na zábradlí", zaskakuje w każdej scenie lekko surrealną atmosferą, subtelnymi nawiązaniami do literatury i współczesnej pop-kultury oraz niebanalnym poczuciem humoru.

[Książkowe Klimaty, 2020]