Dodany: 02.12.2019 19:31|Autor: Ciachoo

Czytatnik:

Cała nadzieja w obcym

Nasi przyjaciele z Frolixa 8 (Dick Philip K. (Dick Philip Kindred))

Kilka lat temu wydawnictwo Rebis zdecydowało się na utworzenie specjalnej serii dotyczącej powieści jednego z najbardziej znanych, kontrowersyjnych i lubianych pisarzy fantastyki, czyli Philipa K. Dicka. Początkowo wydawać by się mogło, że seria nazwana "Dzieła wybrane" będzie się ograniczała do kilkunastu pozycji, a tymczasem najnowsza powieść "Nasi przyjaciele z Frolixa 8" to już dwudziesty siódmy tom serii, więc jest znacznie bardziej pokaźna niż można było w przeszłości przewidzieć. Chyba większy sens miałoby nazwanie jej teraz "Dzieła zebrane", bo seria ma się bardzo dobrze i wszystko wskazuje na to, że pojawią się kolejne pozycje, które ją zasilą. Nie mniej jednak daleki jestem do narzekań na taki stan rzeczy (podobnie jak pewnie każdy fan PKD) i z wielką chęcią sięgam po kolejne tomy serii, więc tak samo było i teraz.

Akcja tej najnowszej powieści rozgrywa się w dalekiej przyszłości w dwudziestym drugim wieku. Światem rządzą dwie grupy społeczne: Nowi - ludzie o wielkich zdolnościach umysłowych, oraz Niezwykli, którzy posiadają zdolności telepatyczne, telekinetyczne i pozwalające przewidywać przyszłość. Reszta ludzkości to Starzy, czyli najniższa warstwa społeczna, która nie ma żadnej władzy. Do tej najniższej grupy należy Nick Appleton, renowator opon, który wiedzie sfrustrowane żywot, bo wie, że nie może osiągnąć nić wielkiego i zmienić swojego życia na lepsze lub ciekawsze. Chce, żeby jego syn miał lepsze życie, więc wysyła go na testy, które mogą mu zapewnić przydział do lepszej warstwy społecznej. Ale testy od dawna są ustawiane i zaliczają je tylko nieliczni, do których syn Appletona się nie zalicza. Na dodatek Nick poznaje i zakochuje się w młodej Charlotte Boyer, zuchwałej kolporterce rewolucyjnych materiałów propagandowych, ale za rywala ma Willisa Grama, który jest despotyczny oligarchą rządzącym na tej planecie, więc jest na znacznie lepszej pozycji. Cała nadzieje na jakąkolwiek poprawę spoczywa na Thorsie Provonim, przywódcy rewolucjonistów, który ukrywając się daleko w galaktyce, zdecydował się powróć i wraz z obcym przybyszem z Frolixa 8 zamierzają zaprowadzić na Ziemi nowe porządki.

"Nasi przyjaciele z Frolixa 8" to powieść z 1970 roku, która podobnie jak inne książki Amerykanina ani trochę się nie zestarzała, mimo upływu wielu lat od jej powstania. W dalszym ciągu pojawiają się tutaj typowe dla jego powieści charakterystyczne postaci, spiski, podziały społeczne, despotyczne jednostki sprawujące surową władzę, karanie,paranoiczne zachowania, kosmici, osoby o zdolnościach paranormalnych, różne maszyny i zaawansowane technologie czy wszędobylskie narkotyki (tutaj nawet pojawiają się już oficjalnie Narkobary). W tej książce pojawił się dodatkowo jeszcze element, którego Dick nie zwykł wykorzystywać za często i go uwypuklać, a więc miłość ukazana w formie przelotnego romansu między głównym bohaterem a nastoletnią dziewczyną, która daje naszemu protagoniście niejaką nadzieję na poprawę nędznego żywota, jak się potem okazuje całkiem złudną.

Niestety nie jest to najlepsza powieść Amerykanina i tym razem nie zrobiła na mnie aż takiego wrażenia jak pozostałe jego książki. Mogą drażnić tutaj pewne niedoskonałości i niedopowiedzenia, które sprawiają, że powieść nie jest równa. Autor nie rozwinął niektórych kwestii, które mogły uczynić ją bardziej atrakcyjną i ciekawszą. Bez tego historia nie jest już tak pociągająca i nie wyróżnia się na tle pozostałych z jego bogatej twórczości.

Podsumowując, "Nasi przyjaciele z Frolixa 8" to nie jest jedna z lepszych powieści autora, którą możemy przeczytać, ale nie oznacza to, że jest zła czy słaba, bo to ciągle fantastyka wysokich lotów od autora, który znacznie wyprzedza wielu ze swojego pokolenia oraz współczesnych pisarzy. Pomimo swej nierówności to dalej oryginalna i wartościowa fantastyka, która ukazuje ludzkie zakamarki umysłu, przedstawia pewne wartościowe filozoficzne kwestie, zawiera nieco z apokalipsy i romansu oraz daje zadowolenie z czytania.

Recenzja z bloga: Świat Bibliofila.