Dodany: 02.12.2019 08:17|Autor: Kaya7

Książki i okolice> Książki w ogóle

Książkowe wspomnienia z listopada 2019

Kochani, przepraszam, że tak późno - wczoraj przez cały dzień nie wczytywała mi się strona.

Zapraszam do dzielenia się czytelniczymi wspomnieniami :)
Użytkownik: Jabłonka 02.12.2019 10:05 napisał(a):
Odpowiedź na: Kochani, przepraszam, że ... | Kaya7
Dużo było czytania w listopadzie
Cudowne dzieci (Jacobsen Roy) rewelacja,
Cieplarnia (Aldiss Brian Wilson) bardzo dobra, i wcale nie ramotka...
Ptaki Polski: Tom 1 (Kruszewicz Andrzej G.) rewelacja, zdjęcia, wiedza, opowieści, wydanie - cymesik :)
Ptaki Polski: Tom 2 (Kruszewicz Andrzej G.) rewelacja! warto rozbić dla niej świnkę ;)
Lampart (Lampedusa Giuseppe Tomasi di) rewelacja, tak się powinno pisać powieści historyczne
Białe morze (Jacobsen Roy) świetna, bardziej "baśniowa" od pierwszej części...
Taipi (Melville Herman) bardzo dobra, piękny język
Gdy przejdziesz przez próg (Daly Paula) przeciętna, przeczytana w ramach czyszczenia półek ;)
Zakon Krańca Świata 1 (Kossakowska Maja Lidia) dobra
Zakon Krańca Świata 2 (Kossakowska Maja Lidia) 3+
Unicestwienie (VanderMeer Jeff) dobra, trzyma poziom
Ujarzmienie (VanderMeer Jeff) dobra, choć odrobinę słabsza od części pierwszej; trzecia część w czytaniu :)
i tyle :)
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 02.12.2019 12:58 napisał(a):
Odpowiedź na: Kochani, przepraszam, że ... | Kaya7
==================================================​​​​============================
LISTOPAD 2019 (ΣR=24119;Σm=1643s;𝔼m=2193)

pod znakiem KWP[5][2020-01-15], długo szedł mi Lovecraft - gruba księga, głównie opisy ;)

1.(80.) Dlaczego śpimy: Odkrywanie potęgi snu i marzeń sennych (Walker Matthew) 5.0 będzie recenzja (390s)

2.(81.) Asteriks w Hiszpanii (Goscinny René, Uderzo Albert) 5.5 {poza KWP} Doczytywanie serii. Tym razem bardzo udane spotkanie z Asteriksem! Fajna historia, niewymuszone konfrontacje, dużo dobrego humoru - w sumie starczyłoby na 2 tomy. (48s)

3.(82.) Zgroza w Dunwich i inne prze­ra­ża­jące opo­wie­ści (Lovecraft H. P. (Lovecraft Howard Phillips)) 5.5 "Zgroza w Dunwich etc." - ocena opowiadań (792s)

4.(83.) Asiunia (Papuzińska Joanna) 5.0 Lektura szkolna Adasia. Ważna i przystępnie dla dzieci napisana książka o okropnościach wojny. Dobrze, że przynajmniej zasygnalizowana także fałszywość "pomocy" Sowietów. (48s)

Akcja CSA - Czytam Słynne Arcydzieła

5.(84.)(CSA.127) Umiłowana (Morrison Toni (właśc. Woffword Chloe Anthony)) 4.0 Ostatecznie wyszła czytatka: Fundament z kości, zaprawa z krwi... (365s)
Użytkownik: dot59Opiekun BiblioNETki 02.12.2019 13:46 napisał(a):
Moje podsumowanie listopada:

Najlepiej dla wszystkich (Soukupová Petra) (5) [recenzja: Mała-wielka prawda o małych-wielkich sprawach]
Poezje [C&T] (Cwietajewa Marina) (4,5) [czytatka: czytatka-remanentka XI 19]
206 kości (Reichs Kathy (Reichs Kathleen J.)) (4) [recenzja: Jeśli to złośliwość, to nie przedmiotów martwych]
Białe: Zimna wyspa Spitsbergen (Wiśniewska Ilona) (4,5) [czytatka: czytatka-remanentka XI 19]
Jego piekielna kuchnia/ Jej anielska kuchnia (< praca zbiorowa / wielu autorów >) (5) [czytatka: czytatka-remanentka XI 19]
Poszukiwacze muszelek (Pilcher Rosamunde (pseud. Fraser Jane)) (4,5) [recenzja: Matce też się coś od życia należy]
Dziadek Władek: O Broniewskim, Ance i rodzinie (Zawistowska Ewa) (4,5) [recenzja: To nie pomnik, to pamięć]
Warszawianka (Wyspiański Stanisław) (powt.; 5) [czytatka: czytatka-remanentka XI 19]
Siedem minut po północy (Ness Patrick) (5) [czytatka: czytatka-remanentka XI 19]
Samotni (Nesser Håkan) (4) [recenzja: Prawdziwych przyjaciół... nie zawsze się ma]
Ucho od śledzia (Ożogowska Hanna) (4,5) [recenzja: A jednak nadzieję mieć warto]
Tango z koniem (Godefroy Katarzyna) (3) [czytatka: czytatka-remanentka XI 19]
Naturalnie w kuchni: 60 przepisów na zdrowie (Cegielska Agnieszka) (4,5) [recenzja: Trochę egzotycznie, smacznie i zdrowo]
Dzikowska: Pierwsza biografia legendarnej podróżniczki (Warszewski Roman) (4,5) [recenzja: Sama wanilia? Nigdy w życiu!]
Wszystko razem (Brashares Ann) (3,5) [czytatka: czytatka-remanentka XI 19]

Rendez-vous z Agathą Christie:
Dom zbrodni (Christie Agatha (pseud. Westmacott Mary)) (4) [recenzja: W krzywym dworku nic nie jest proste...]

Własna półka:
Szpital w Cichiniczach (Wańkowicz Melchior (pseud. Łużyc Jerzy lub Majewski M. P. Dr)) (5) [recenzja: Wiązanka dla Kresów, hołd dla ochotniczek]

Użytkownik: ktrya 02.12.2019 14:19 napisał(a):
Odpowiedź na: Kochani, przepraszam, że ... | Kaya7
Ten miesiąc był mocno przeciętny, a często pojawiająca się w ostatnim czasie konieczność dojeżdżania do pracy nieszynowym transportem spowodowała, że wróciłam do audiobooków (tym przynajmniej choroba lokomocyjna nie przeszkadza).

Narodziny pigułki (Eig Jonathan) - 3 (planuję recenzję umieścić w Fabulariach... nie dziwię się, że przeszła bez większego echa, bo jest to tak topornie i chaotycznie napisane, że z nudów chciałam ją porzucić po kilku rozdziałach, później się trochę uporządkowało i pojawiło się kilka ciekawostek... aż doszłam do zakończenia, w którym autor zaleca antykoncepcję jako receptę na dłuższe i zdrowsze życie... powołując się na rzetelne źródło, jakim jest artykuł w gazecie codziennej).
Wędrowny zakład fotograficzny (Pajączkowska Agnieszka) - 5 (czasami księgarz poleci coś dobrego, ciekawy projekt, który autorka zrealizowała w ostatniej chwili, rok, dwa lata później część ludzi już nie żyje, a wsie znikają lub zamieniają się w nowobogackie osiedla... świetnie też koresponduje z książką Gitkiewicz, i chyba nawet bardziej niż "Nie zdążę" pokazuje, co oznacza wykluczenie komunikacyjne)
Niewiedza (Kundera Milan) - 4 (zaległy z października, ale teraz widać, że w listopadzie innego nie przeczytałam)
Gumy (Robbe-Grillet Alain) - 4 (ale jednak czuję wielkie rozczarowanie, trochę przekombinowana opowieść kryminalna)
Kręcone siekierą: 9 seansów Smarzowskiego (Rychcik Marcin) - 4 (recenzja: http://przekladanieckulturalny.pl/?p=6710)
Muzyka przypadku (Auster Paul) - 4 (kolejne pewne nazwisko w tym miesiącu i rozczarowanie...)
Wyszłam za komunistę (Roth Philip) - 2,5 (jw. kompletnie mnie wynudziła, powtarzam, że Roth najlepiej sprawdza się w krótkich formach)
Portret artysty z czasów młodości (Joyce James) - 3 (aż nie wierzyłam, że to Joyce, bardzo klasyczna jak na niego powieść, dość męcząca w swojej marudności nad zjawiskiem religijności)
Nie zdążę (Gitkiewicz Olga) - 4 (ale z dużym minusem... jak ktoś czytał Trammera to drugiej połowy książki czytać nie musi... recenzja będzie w "Fabulariach")
Przepłyniesz rzekę (Kawalec Julian) - 4,5 (tu z kolei pozytywne zaskoczenie, całkiem sprawnie napisana powieść, ciekawie zarysowane postaci)

Przesłuchałam:
Inni ludzie (Masłowska Dorota) - 3 (na początku myślałam, że mi uszy zwiędną od tych wulgaryzmów, ale potem weszłam w rytm i stwierdziłam, że co by nie mówić, jest to wulgarność poetycka i melodyczna)
Czekoladki dla Prezesa (Mrożek Sławomir) - 5,5 (perełka! rewelacyjne opowiadania znakomicie czytane przez Filipowicza... co więcej, niestety, nadal nie tracą na aktualności)
Dziwnologia: Odkrywanie wielkich prawd w rzeczach małych (Wiseman Richard) - 4,5 (to chyba najdłużej słuchany audiobook, który od lat mi towarzyszył przy redakcyjnej pracy na moimi artykułami i pracami dyplomowymi, zbiór ciekawych badań i wyników)
Dwanaście życzeń (Głogowska Karolina, Troszczyńska Katarzyna) - 4 (obyczajówki świetnie się sprawdzają w formie słuchanej, a na Kaczory będę już inaczej patrzeć ;-))

Użytkownik: misiak297 02.12.2019 19:28 napisał(a):
Odpowiedź na: Mój listopad okazał się c... | jolekp
A oto mój czytelniczy listopad:

1 W ukryciu (Roberts Nora (pseud. Robb J. D., właśc. Robertson Eleanor Marie)) - 3 - rany, jakie to przy tak dobrym pomyśle było słabe. Pamiętałem Norę Roberts jako autorkę sprawnie napisanych powieści obyczajowych z tłem kryminalnym, z których powycinałbym wstawki typowo romansowe. A to - naprawdę porażka.
2 Zanim stanę się lalką: Zapis obsesji tworzenia (Mostowik Monika) - 4+ - recenzja na blogu
3 Franny i Zooey (Salinger Jerome David) - 4 - jest recenzja Franny kontra Zooey
4 Olive powraca (Strout Elizabeth) - 4+ - recenzja na blogu
5 Czas pokuty (Kopiec Grzegorz) - 4 - jest recenzja: Tajemnice Skarbimiry
6 Poezje [C&T] (Keats John) - 4 - doceniam prace tłumaczki. Jednak to ten typ poezji, który rzadko do mnie przemawia.
7 Dusza człowieka w epoce socyalizmu (Wilde Oscar) - 4 - recenzja na blogu
8 E. E. (Tokarczuk Olga) - 4+ - przeczytałem z dużą przyjemnością. Intrygująca historia, ciekawi bohaterowie, unikalny klimat. Brak przekombinowania, które widzę w późniejszej prozie Tokarczuk.
9 Jasnowidze i detektywi (Haska Agnieszka, Stachowicz Jerzy) - 4+ - recenzja na blogu
10 Bercik i niuniuch (Soukupová Petra) - 4 - jest recenzja: Gdy przestajesz rozumieć świat, niuniuch ci pomoże
11 Stramer (Łoziński Mikołaj) - 4 - recenzja na blogu.
12 100 najlepszych rysunków (Mleczko Andrzej) - 4 - do pośmiania się.
13 Okna z widokiem na Weronę (Kowalewska Hanna) - 4+ - recenzja będzie w "Nowych książkach".
14 Nawiedzenia: Historie prawdziwe (Chase Robert David, Warren Ed, Warren Lorraine) - 3 - jest recenzja: Historie cmentarne
15 Czytaj jak profesor (Foster Thomas C.) - 4+ - recenzja będzie na blogu
16 Detektywi w służbie miłości (Christie Agatha (pseud. Westmacott Mary)) - powtórka, zmiana oceny z 3 na 3+. Jest recenzja: Przechowalnia pomysłów
17 Savoir vivre: 250 problemów (Krajski Stanisław) - 4 - ciekawe, przystępnie napisane.
Użytkownik: Rbit 02.12.2019 16:58 napisał(a):
Odpowiedź na: Kochani, przepraszam, że ... | Kaya7
20 000 mil podmorskiej żeglugi (Verne Jules (Verne Juliusz)) (4,0)
Miło jest znów poczuć zew przygody, odkryć i dziewiętnastowiecznej wiary w naukę.

Czerwonobiały (Łubieński Tomasz) (5,0)
Ależ znakomity esej historyczny! Lepiej nawet napisany niż słynne "Bić się czy nie bić?". Na pierwszy rzut oka to tylko analiza działań i charakteru Ludwika Mierosławskiego, ale oferuje więcej. Znacznie więcej.

Góry: Stan umysłu (Macfarlane Robert) (4,0)
Opowieść o uczuciach ludzi do gór. Od odpychającej niechęci do fascynacji i przyciągania. Gawęda prowadzi przez 250 lat. Od XVIII w. do wyprawy Mallory'ego na Everest w 1924 r.

Baśń o wężowym sercu albo Wtóre słowo o Jakóbie Szeli (Rak Radek) (4,5)
Mitologia galicyjska niczym bajania chama po wódce lub starego dziada na przypiecku. Jeśli zaakceptować i wczuć się w konwencję, całkiem dobre historyczne folk-fantasy. Dzięki wzmiance w książce poznałem losy profesora Antoniego Bryka. Doktora medycyny, którego jako chłopskiego syna dziedzic Krasicki chciał przymusić do odrobienia pańszczyzny.

Fantazmat Wielkiej Lechii: Jak pseudonauka zawładnęła umysłami Polaków (Wójcik Artur) (4,0)
Publicystyczne, lekkie acz rzeczowe kompendium wiedzy na temat Turbolechitów. Niestety nie znajdziemy odpowiedzi na tytułowe pytanie jak zdobyli tak wielką popularność. Internet, lenistwo intelektualne i nieumiejętność krytyki źródeł są wspomniane, ale czy to wszystko? Mocną stroną jest bibliografia i systematyczne omówienie źródeł. Słabszą śmieszkowanie (Quasimodo?) i cytowanie internetowych pyskówek.

Senny żywot Leonory de la Cruz (Taborska Agnieszka) (3,5)
Obowiązkowo dla miłośników surrealistów i historyków sztuki. Mieszanie faktów i fikcji, mimo że bardzo umiejętne, mnie nie przekonało.

Obywatel „Igła” – krawiec ze Skaryszewa: Analiza mikrohistoryczna rewolucji wyklętych (Motyka Grzegorz) (5,0)
Bardzo dobrze napisane. Zarówno w warstwie opisu, jak i interpretacji.
Książka udostępniona do pobrania w pdf za darmo na stronie ISP PAN:
isppan.waw.pl/wp-content/uploads/2019/11/Obywatel-Igla-na-stron%C4%99.pdf

Krucze pierścienie
Nielogiczna akcja, przerysowani bohaterowie, niespójny świat, proste zdania naszpikowane coelhizmami, banalne przesłanie. W sam raz, aby ten przykład Young Adult Fantasy został międzynarodowym bestsellerem. PRzyznaję, że czyta się szybko, gdy machnąć ręką na wspomniane braki. Jest o to łatwiej, gdy opis dotyczy innych światów. Ale w tomie drugim, z akcją wśród ludzi głupota akcji aż boli.
Dziecko Odyna (Pettersen Siri) (4,0)
Zgnilizna (Pettersen Siri) (3,0)
Evna (Pettersen Siri) (3,5)

Patyki, badyle (Zajączkowska Urszula [poezja, botanika]) (4,5)
Uwielbiam, gdy fachowiec zaraża czytelników swoją zawodową pasją. Autorka poza byciem naukowcem - botanikiem, jest też poetką. Dlatego z gracją potrafi przekonać nas, na przykład, że koty i pokrzywy są bardzo podobne do siebie.

Jak nakarmić dyktatora (Szabłowski Witold) (4,0)
Reportaże o kucharzach dyktatorów. Ciekawostka udająca coś więcej. Dobrze się czyta, a jeszcze lepiej słucha w audiobooku.

Poklatkowa rewolucja (Watts Peter) (5,0)
Kosmos, czarne dziury, sztuczna inteligencja, człowieczeństwo. Jest wszystko czego mogą chcieć fani hard SF
Użytkownik: Monika.W 03.12.2019 22:05 napisał(a):
Odpowiedź na: 20 000 mil podmorskiej że... | Rbit
Na pewno przeczytam Łubieńskiego o Mierosławskim. Dziękuję za trop.
Użytkownik: Monika.W 03.12.2019 22:10 napisał(a):
Odpowiedź na: Na pewno przeczytam Łubie... | Monika.W
Widzę, że jest tylko 1 wydanie - z 1983r. Da się czytać? Pytam, bo niektóre wydania np. Parnickiego nie nadają się do czytania - mała czcionka, prawie żadnych odstępów pomiędzy liniami. Po 3 stronach moje oczy mówią NIE.
Użytkownik: Rbit 03.12.2019 23:03 napisał(a):
Odpowiedź na: Widzę, że jest tylko 1 wy... | Monika.W
Czcionka mała, ale odstępy między wersami dość duże. Jakość druku dobra. Wydawnictwo Literackie postarało się.
To tylko 130 stron, więc może mimo troszkę mniejszej czcionki dasz radę.
Użytkownik: ilia 02.12.2019 19:09 napisał(a):
Odpowiedź na: Kochani, przepraszam, że ... | Kaya7
1. Lód (Dukaj Jacek) (6) - książka zachwycająca, doskonała! Już w trakcie czytania (z biblioteki) stwierdziłam, że można do niej wracać i czytać ponownie, i za każdym razem odkryć coś nowego, więc sobie ją nabyłam. Czytałam tę wielką "cegłę" z roku 2007 (1045 stron małym drukiem), ale kupiłam wydanie 3 tomowe (jest obecnie w księgarniach jako pakiet).

Książka ta to historia alternatywna, lata dwudzieste XX wieku, akcja zawiązuje się w Warszawie, a dzieje w pociągu - Ekspresie Transsyberyjskim na trasie Moskwa-Irkuck oraz na Syberii. Oprócz wymyślonych bohaterów występują znane postacie historyczne. Powieść poprzetykana jest licznymi przemyśleniami i rozmowami na temat: historii, filozofii, polityki, religii, życia, śmierci, losu człowieka, wpływu człowieka na Historię, Historii na człowieka i... jest tego jeszcze dużo więcej.

Pozwolę sobie zacytować Sowę, która pod recenzją Zsiaduemleka tak napisała:
"Co za wyobraźnia, co za wizja, co za podejście do źródeł, czyli: co za opowieść i bohaterowie jacy!, no słów mi brak z tego zachwytu :-); język mnie oczywiście zachwycił (polszczyzna sprzed reformy ortografji, rusycyzmy-neologizmy i neologizmy w ogóle, a wszystko uzasadnione okolicznościami, ową teraźniejszością wynikłą z alternatywnej wersji historii – dla filologa dzika przyjemność). No, słowem, mam już własny dwójegzemplarz – papierowy dla przyjemności posiadania (owszem, tak właśnie), a wirtualny do celów lekturowych – i za czas jakiś przeczytam „Lód” znowu".

2. Noc ognia (Schmitt Éric-Emmanuel) (4) autobiografia
3. Cuda za rogiem (Higashino Keigo) (5) powieść japońska
4. Sweet Ache: Krew gęstsza od wody (Bromberg K.) (4) romans erotyczny
Użytkownik: Marylek 02.12.2019 22:08 napisał(a):
Odpowiedź na: 1. Lód (6) - książka zach... | ilia
No właśnie, mnie odstręcza ta "polszczyzna sprzed reformy ortografji". Była bowiem książka, która porzuciłam w połowie właśnie przez tę nieszczęsną ortografiję (to był reprint wydania przedwojennego). Nie przeszkadzało Ci to?
Użytkownik: ilia 02.12.2019 22:21 napisał(a):
Odpowiedź na: No właśnie, mnie odstręcz... | Marylek
Zupełnie mi nie przeszkadzało. Język i to jak książka jest napisana, to wartość sama w sobie. Dla mnie było to zachwycające.
Użytkownik: Monika.W 03.12.2019 22:13 napisał(a):
Odpowiedź na: No właśnie, mnie odstręcz... | Marylek
Potwierdzam - w ogóle nie przeszkadza. A tylko dodaje uroku. Zresztą chyba nie jest to właściwie polszczyzna sprzed reformy, co trochę własna ortografia Dukaja. W każdym razie "Lód" to z pewnością jedna z lepszych książek III RP. Jak dla mnie to są Lód i Księgi Jakubowe.
Użytkownik: margines 02.12.2019 21:42 napisał(a):
Odpowiedź na: Kochani, przepraszam, że ... | Kaya7
Jeśli chodzi o mnie to absolutnie nie masz za co przepraszać!:)
Tym bardziej, że doskonale wiem o tej awarii. Jakkolwiek ją nazwać.

Mój książkowy listopad 2019:

Jestem z ciebie dumny (Morvan Jean-David, Tréfouël Séverine, Evrard David) (5,5; 24 listopada 2019), czyli po raz czwarty jest przy mnie „Irena” - Irena Sendlerowa.
Alan Cole nie jest tchórzem (Bell Eric) (4,5; 17 listopada 2019) - dowiaduję się, że Alan Cole nie jest tchórzem. Bohaterowie literaccy czytający książki.
Pokraka: Dzieje osobliwego spadku (Herdan-Zuckmayer Alice) (4, 14 listopada 2019) - Czytajmy książki mniej popularne i mało oceniane, Bohaterowie literaccy czytający książki.
Chwilki dla Emilki (Papuzińska Joanna) (4,5; 11 listopada 2019) - czasem przychodzi czas dla mnie, a chwilami chwilki dla Emilki.
Kot na medal: Prawdziwe historie bohaterskich kotów (Kur Małgorzata) (5, 11 listopada 2019) - marżin i kot na medal.
Wojenne lalki Marysi (Berwid Małgorzata, Jamróz Ania) (5,5; 10 listopada 2019) - marżin podziwia wojenne lalki Marysi; historia opowiedziana podobnie do tych z serii „Wojny dorosłych – Historie dzieci”:)
Użytkownik: beatrixCenci 02.12.2019 22:15 napisał(a):
Odpowiedź na: Kochani, przepraszam, że ... | Kaya7
1. Lista obecności: Szkice o dwudziestowiecznej prozie brytyjskiej i irlandzkiej (Jarniewicz Jerzy) (4.5) - ogółem Jarniewicz pisze o literaturze ciekawie i przystępnie, nierzadko ciekawiej od omawianych dzieł, ale zdarza mu się też czasem uderzyć w branżowy bełkotliwy żargon. Z wywiadów najciekawszy z Salmanem Rushdiem, a najmniej - z Martinem Amisem.

2. Ciało nie kłamie (Melinek Judy, Mitchell T. J.) (5) - kolejna ciekawa książka o pracy lekarza medycyny sądowej, opisująca przypadki z dwuletniego stypendium autorki w Nowym Jorku (także w 2001 r. po ataku na World Trade Center).

3. Nekrosytuacje: Perełki z życia grabarza (Bailly Guillaume) (4) - bardziej rozbudowane (choć nie wszystkie) anegdoty, niż opowiadania, niektóre zabawne, inne przygnębiające. W sumie jak zbiorek mniej i bardziej udanych dowcipów, szybciej się czyta, niż zapamiętuje.

4. Tato, gdzie jedziemy? (Fournier Jean-Louis) (4.5) - "to książka, po której ludziom robi się lepiej”, głosi okładka. No nie wiem. Dla mnie z każdej linijki bije tu rozpacz, którą autor usiłuje przełamać czarnym humorem, wymyślaniem alternatywnych losów i celnymi zestawieniami losów dzieci "nie takich jak inne" z normalnymi. Trochę się tu i ówdzie powtarza. Całkowita zgoda zaś co do obiecanego na okładce braku patosu.

5. Szare dusze (Claudel Philippe) (4) - w małym miasteczku podczas I wojny światowej została zamordowana mała dziewczynka. Sędzia i prowadzący śledztwo porucznik chcą jak najszybciej znaleźć winnego, a miejscowy policjant stara się po latach opisać okoliczności i ludzi powiązanych ze zbrodnią. Dobrze napisana książka, ale ogromnie przygnębiająca w sposobie przedstawienia świata - nawet opisana tu miłość jest w gruncie rzeczy strasznym uczuciem.

6. Chrapiący ptak: Rodzinna podróż przez stulecie biologii (Heinrich Bernd) (5.5) - opowieść o życiu (głównie) ojca i syna, obu zapalonych przyrodników, od majątku w Prusach Wschodnich, przez czasy pierwszej i drugiej wojny światowej, wyprawy do Iranu, Indonezji i Afryki aż po emigrację do Ameryki i układanie sobie życia na nowym kontynencie, bez pieniędzy i tytułu naukowego, ale z ogromną pasją do co najmniej zapoznanych gąsieniczników.
Użytkownik: vinga9 03.12.2019 08:15 napisał(a):
Listopad 2019:

Namnożyło się w tym listopadzie, że hej. Głównie ze względu na dużą ilość nowych tytułów z literatury dla dzieci... ale dla mamy też się coś znalazło:

89) Marysia kąpie się (Berkane Nadia, Nesme Alexis) (4)
90) Marysia i karuzela (Nesme Alexis, Berkane Nadia) (3)
91) Wygrany mecz (< autor nieznany / anonimowy >) (2)
92) Maks i niespodzianki (Zychla Katarzyna (Figura Katarzyna)) (4)
93) Przyjaźń (Lobel Arnold) (3)
94) Razem (Lobel Arnold) (2)
95) Przez cały rok (Lobel Arnold) (3)
96) Dzień po dniu (Lobel Arnold) (2)
97) Szary domek (Szestak Katarzyna) (6)
98) Córka bajarza (Radzikowska Monika) (3)
99) Nieustraszony strach na wróble (Majchrowski Grzegorz) (4)
100) Mały Saj i wielka przygoda (Wiśniewska Magdalena) (4)
101) O królewiczu, który się odważył! (Wierzbicka Katarzyna) (4,5)

102) Gdzie jesteś, Bernadette? (Semple Maria) (5)
103) Czarodziejka (Płoszaj Agnieszka) (4)
104) Zapisane w wodzie (Hawkins Paula) (4,5)
105) W domu (Coben Harlan) (4)
106) Horyzont (Małecki Jakub [pisarz]) (5)
107) Stancje (Grzegorzewska Wioletta) (5)
Użytkownik: ka.ja 03.12.2019 20:40 napisał(a):
Odpowiedź na: Kochani, przepraszam, że ... | Kaya7
Listopad był parszywy w sensie ogólnym, za to książkowo całkiem udany.

Donikąd: Podróże na skraj Rosji (Milczarek Michał) - zaskakująca opowieść o Syberii z perspektywy tego, czego tam nie ma; z perspektywy pustki i bezdroży. Nie wiem, czy ta lektura wniosła coś istotnego do mojej wiedzy o Rosji, ale bardzo dobrze mi się czytało. Zainteresowanych (i zalogowanych) zachęcam do obejrzenia zdjęć autora na jego profilu facebookowym. Są tam bowiem rzeczy bardzo interesujące, nie tylko pustka i brak.

Dlaczego piloci kamikadze zakładali hełmy? czyli Ekonomia bez tajemnic (Frank Robert H.) - takie sobie amerykańskie dziełko o marketingu i ekonomii. Trochę czytałam po przekątnej, ale nie porzuciłam lektury w połowie.

Ostatni autobus i inne opowiadania (Capote Truman (właśc. Streckfus Persons Truman)) - bardziej dla wielbicieli Capotego (tu mam wątpliwość dotyczącą odmiany nazwiska - źródła podają, że wymawia się je kaˈpoʊ.ti, ale te same źródła w odmianie piszą w dopełniaczu Capote'a, co nijak się nie daje wymówić) niż na pierwszy kontakt z jego pisarstwem. Interesujące opowiadania, w których już widać, w którą stronę autor zmierza.

Patolodzy: Panie doktorze, czy to rak? (Łopatniuk Paulina) - książka, po którą niestety zapewne nie sięgną ci, którzy koniecznie powinni. Niektóre rozdziały przyprawiają człowieka o ciężką hipochondrię - pojęcia nie miałam, jak wiele odmian nowotworów potencjalnie mi zagraża ze strony absolutnie wszystkich tkanek ciała; ba! że nawet moje własne bakterie i pasożyty mogą chorować! Inne niosą pocieszające przesłanie, że choćbym się czuła sama jak palec, choćby mnie porzucili wszyscy bliscy, nużeńce będą trwać przy mnie do samego końca, na dobre i na złe. A nawet jeszcze jakiś czas później.

Turbopatriotyzm (Napiórkowski Marcin) - ciekawe opracowanie dotyczące prawicowego patriotyzmu, całkiem rzetelna analiza stroniąca od krytyki i krytykanctwa. Ale też znów - przeczytają ją ci, którzy najmniej potrzebują zawartej w niej wiedzy.

Please kill me: Punkowa historia punka (McCain Gillian, McNeil Legs) - mniam! Świetna wielogłosowa opowieść o czasach prepunkowych, o wykluwaniu się tego pokracznego pisklaka i o tym, jak zaraz sam sobie zaczął podcinać skrzydełka. Nie mogłam się oderwać, nosiłam tę książkę wszędzie ze sobą, póki mi się nie skończyła. Uwielbiam takie rzeczy. Z ciekawostek - bardzo zdumiało mnie zjawisko groupies; niby wiedziałam, że jakieś dziewczyny jeżdżą za jakimiś zespołami i że to ma dużo wspólnego z seksem, ale jednak bezpośrednie wspomnienia tych dziewczyn wprawiły mnie w lekkie osłupienie.

Boznańska: Non finito (Kuźniak Angelika) - niezbyt rozumiem pomysł z nadaniem biografii formy śledztwa, ale właściwie mi to nie przeszkadzało, bo forma formą, a biografia jest bardzo ciekawa. Do tego piękne wydanie z dużą liczbą zdjęć i reprodukcji. Cieszę się, że mam to w postaci papierowej w twardych okładkach.

Eksmitowani: Nędza i zyski w jednym z amerykańskich miast (Desmond Matthew) - bardzo poruszający reportaż o spirali biedy. Aż trudno uwierzyć, że granica między względną stabilizacją a ubóstwem i upadkiem jest taka krucha. Informacja, że najgorsze nory w najniebezpieczniejszych gettach są tylko o jakieś 150 dolarów miesięcznie tańsze niż porządne mieszkania w dobrych dzielnicach, jest ogłuszająca. I że jednym z kluczowych czynników zagrożenia eksmisją oraz bezdomnością są... dzieci.
Użytkownik: Monika.W 03.12.2019 22:23 napisał(a):
Odpowiedź na: Listopad był parszywy w s... | ka.ja
Zastanawiałam się nad tą Boznańską. Przekonałaś mnie.
Użytkownik: Monika.W 03.12.2019 21:27 napisał(a):
Odpowiedź na: Kochani, przepraszam, że ... | Kaya7
Szarość, wilgoć i wiatr przekładają się na ilość lektur. Ilościowo - super. Jakościowo - wciąż daleko do ideału. Źle nie jest - świetny Lem, bardzo dobry MacDonald.

84. Koronkowa robota: Sprawa Gorgonowej (Łazarewicz Cezary), ocena: 4
Kolejny reportaż procesowo-sądowy, z próbą ustalenia faktów wiele lat po czynie. Reportaż Żeby nie było śladów: Sprawa Grzegorza Przemyka (Łazarewicz Cezary) był świetny. Temu czegoś brakuje. Chyba za mało miał Łazarewicz do dodania od siebie, do ustalenia samodzielnie. Czyta się nieźle, ciekawie pokazuje pracę przedwojennych specjalistów - prokuratora, mecenasa, biegłych, sędziów. Inny świat niestety.
Byłoby 4,5, ale książka ma 1 kardynalny błąd - połączono i pomieszano ze sobą 2 rozprawy apelacyjne w Sądzie Najwyższym. Nie wiem, czy Łazarewicz tak się pomylił, czy mu kazano - celem uproszczenia. Ale bardzo mnie to zdenerwowało.

85. Perły i wieprze (Makuszyński Kornel), ocena: 3,5
2 niezależnie utwory - dłuższa nowela o Pawle Kierczu, który znalazł sznur pereł i zbiór nowel o artystach, powiązanych bohaterami. Ogólnie - rzecz do śmiania się, chichotania, brechtania, itp. A ja takich książek nie lubię. W nowelce o perłach było to jeszcze do zniesienia, miałam skojarzenia w Markiem Twainem. W opowieści o bohemie - już nie wytrzymałam. To samo podane w innej formie byłoby znacznie ciekawsze. Wolę "Wspólny pokój" Uniłowskiego.

86. Ziemia księżycowa (Chciuk Andrzej), ocena: 4,5
Drohobycz, okolice, Lwów, Schultz, sąsiedzi, gimnazjum, itd., itp. Opis świata, który zniknął. Całkowicie i bezpowrotnie.

87. Opowieści o pilocie Pirxie (Lem Stanisław), ocena: 5,5
Fantastyka z 1968 stała się śmiesznie staroświecka. Ale to tylko otoczka, fasada. Książka jest o człowieku - a człowiek - jak był, tak pozostał. Ze swoimi problemami i rozterkami. Prawdą jest bowiem, że Lem pisał książki psychologiczne, a nie fantastyczne. A robił to dobrze.
Jedyne, co mi się nie podobało to straszny maskulinizm (na szczęście nie seksizm). Świat Lema to świat mężczyzn, kobiet w nim po prostu nie ma. Zaskakujące.

88. Niewiadoma (Stelar Marek (właśc. Biernawski Maciej)). ocena: 4
Kolejna z cyklu o Suderze. Lepsza od poprzedniej. Można przeczytać.

89. Lili (Reymont Władysław (Reymont Władysław Stanisław; właśc. Rejment Stanisław Władysław)), ocena: 4
90. W jesienną noc (Reymont Władysław (Reymont Władysław Stanisław; właśc. Rejment Stanisław Władysław)), ocena: 4,5
91. Sprawiedliwie: Szkic powieściowy (Reymont Władysław (Reymont Władysław Stanisław; właśc. Rejment Stanisław Władysław)). ocena: 5
92. Pewnego dnia (Reymont Władysław (Reymont Władysław Stanisław; właśc. Rejment Stanisław Władysław)), ocena: 5
93. Z pamiętnika (Reymont Władysław (Reymont Władysław Stanisław; właśc. Rejment Stanisław Władysław)), ocena: 4,5
W porębie, ocena: 5; Dwie wiosny, ocena: 3,5
Kolejny tom nowel Reymonta. Lepszy od pierwszego. Bardzo dobre opowiadanie o Łodzi fabrycznej (Pewnego dnia), ciekawy obraz pustki mieszczaństwa (Z pamiętnika).

94. Człowiek pogrzebany (MacDonald Ross (właśc. Millar Kenneth)), ocena: 5
MacDonald jak zawsze dobry. Uwielbiam tę Kalifornię sprzed lat. A do tego zakończenie jednak zaskakuje. Jak już nam się wydaje, że wiemy, kto zabił - to jednak nie wiemy. Będę szukać dalszych MacDonaldów.

95. Fachowiec (Berent Wacław) (akcja Polskie przykurzątka - część I 2012 - 2022), ocena: 3,5
Dziwny ten Berent, inny zupełnie. Może dlatego, że debiut? Rozliczenie z ideami pozytywizmu. Jakieś sztuczne i nieciekawe. Można pominąć i sięgnąć po Opowieści biograficzne Berenta, te są świetne. Za to absolutnie rewelacyjna przedmowa - ile ja się dowiedziałam o Berencie i literaturze...

96. Dywizjon 303 (Fiedler Arkady), ocena: 4
Czytałam reprint wydania wojennego, Polski podziemnej. Zaskoczenie - ani nie wiedziałam, że książka powstała "na gorąco", ani że ku pokrzepieniu serc wydawana była w Polsce okupowanej. Faktograficznie ciekawa. Ale styl i język - zupełnie nie moje.