Dodany: 02.03.2005 17:04|Autor: carmaniola

Peru - kraj kontrastów

„Zielony dom” to powieść pełna kontrastów. Wszechobecna wilgoć zielonej dżungli przeciwstawiona szarożółtym piaskom pustyni, prymitywizm Indian peruwiańskich zestawiony z zezwierzęceniem cywilizowanych białych, rzuconych w zielone piekło, przeszłość przeciw przyszłości, niewinność przeciw występkowi, dobroć przeciw nienawiści.

Początkowo powieść ma klimat niemal sensacyjny – Vargas ukazuje wyprawę, której celem jest porwanie małych dziewczynek z tubylczej wioski, aby w misyjnej ochronce ucywilizować je i wprowadzić na "drogę cnoty". Jednocześnie stykamy się z mniej "zbożnym" dziełem białych ludzi, których celem jest wykupywanie za bezcen lub wręcz rabowanie żywicy kauczukowej i skór zwierzęcych Indianom żyjącym w dorzeczu Amazonki.

W gąszczu rozrzuconych, nie tylko w przestrzeni, ale i w czasie, wątków niemal niedostrzegalnie zatraca się sensacyjny charakter powieści na rzecz obrazu ludzkich, często dramatycznych, losów. Przeszłość, teraźniejszość i przyszłość dążą ku sobie, splatają się i ukazują oczom czytelnika koleje życia bohaterów powieści: Aquiliana, Fushia, Lality i Adriana Nevsa, Bonifacji, Litumo i Josefina oraz don Anselma i Antonii. Splatają się wątki, splatają się losy ludzi i niemal każdy w jakiś sposób łączy się z tytułowym „Zielonym Domem”, a choć i ten ulega przemianom, to wydaje się być jedynym stałym punktem, wokół którego zbiegają się wszystkie drogi.

Język powieści jest barwny i bardzo plastyczny. Poza wielowątkowością, dla podkreślenia atmosfery napięcia, pośpiechu czy też podniecenia pisarz wprowadza pewien chaos w narracji – w jednym zdaniu natykamy się na poszarpane wypowiedzi wielu osób. Powstały w ten sposób wielogłos przywodzi na myśl wzburzony tłum ludzi mówiących jednocześnie, jeden przez drugiego.

Książka wciągnęła mnie od pierwszego momentu i chociaż początkowo błądziłam jak zagubiony w dżungli człowiek, to trudno było mi oderwać się od jej bohaterów i z zafascynowaniem śledziłam i odkrywałam, jak łączą się ich losy. Ogromny ładunek emocjonalny, wartości artystyczne i poznawcze tej książki warte są gorącego polecenia.