Dodany: 22.11.2019 21:15|Autor:

Książka: Hana
Mornštajnova Alena
Notę wprowadził(a): carmaniola

"Hana" Aleny Mornštajnovej to wielowątkowa opowieść o sile życia, miłości i pamięci w obliczu cierpienia, poczucia winy i utraty.

Czechy, lata 50. XX wieku. W wyniku przewrotnego zrządzenia losu dziewięcioletnia Mira cudem uchodzi z życiem, traci jednak najbliższych. Jej jedyną żyjącą krewną jest tajemnicza ciotka Hana, kobieta-duch, "czarna zmora". Obserwując rodzącą się między nimi więź, stopniowo odkrywamy sekrety dwóch pokoleń pewnej czeskiej rodziny, na której cieniem położyły się tragiczne wydarzenia drugiej wojny światowej.

Mikrokosmosem codzienności zdaje się rządzić ślepy traf. Niewysłany na czas list, złamany zakaz, ciastka kupione w niewłaściwym momencie – jakie byłoby życie bohaterów, gdyby choć jeden element tej układanki wyglądał inaczej? Czy można dźwigać brzemię odpowiedzialności, jeśli było się tylko niewinną zabawką w rękach losu?

Miłość i śmierć, młodość i dojrzałość, naiwność i doświadczenie, usilne zapamiętywanie i zapominanie. Z jednej strony przytłaczające poczucie winy, z drugiej zaś chęć czerpania z życia pełną garścią. Hana to nie tylko imię bohaterki, ale także czeskie słowo oznaczające wstyd. Wstyd tej, która przeżyła.

Alena Mornštajnová prowadzi czytelnika przez meandry ludzkiej psychiki, równie pogmatwane jak losy jej bohaterów. Choć "Hana" bazuje na niedopowiedzeniach, aż skrzy się tu od emocji, które piętrzą się niczym kra na skutej lodem rzece. Na którą pomimo zakazu warto wejść…

Powieść "Hana" uzyskała w Czechach liczne nagrody, w tym tytuł Czeskiej Książki Roku 2018. Prawa do tekstu sprzedano do dwunastu krajów na całym świecie, w tym m.in. do Słowacji, Słowenii, Włoch, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Węgier i Syrii.

[Amaltea, 2019]

Użytkownik: jolietjakeblues 20.05.2022 13:34 napisał(a):
Odpowiedź na: "Hana" Aleny Mornštajnove... | carmaniola
"Powieść Aleny Mornštajnovej czytałem ze ściśniętym gardłem. »Hana« to mroczny raport z miejsca, w którym śmierć zdominowała życie. To opowieść o życiu koncentrującym się na śmierci. I piękna historia tego, że można znaleźć ratunek. Żyć dalej, nawet po przejmującym doświadczeniu Auschwitz".
Jarosław Czechowicz "Krytycznym okiem"

Alena Mornštajnová (ur. 1963) - czeska prozaiczka i tłumaczka literatury angielskiej, jedna z najgłośniejszych postaci literatury czeskiej ostatnich lat. Absolwentka filologii angielskiej i czeskiej Uniwersytetu w Ostrawie. Debiutowała w 2013 roku powieścią "Slepá mapa", po której ukazały się także: "Hotýlek" (2015), "Hana" (2017), "Strašidýlko Stráša" (2018, książka dla dzieci) oraz "Tiché roky" (2019). Jej książki w Czechach zyskały ogromną popularność, o czym świadczy ponad 200 tysięcy sprzedanych egzemplarzy. Twórczość Aleny Mornštajnovej była wielokrotnie nagradzana. Największym uznaniem cieszyła się powieść "hana", której przyznano m.in. tytuł "Czeskiej Książki Roku 2018" - w kategorii głównej i studenckiej.

"Mojego imienia nie ma wśród wykonanych w złocie napisów na nagrobku tylko dlatego, że czasami opłaca się być niegrzeczną i bezczelną. Jeśli się z tym nie zgadzasz, nie czytaj dalej. A dla pewności nigdy nie dawaj tej książki swoim dzieciom".

"Ciotka Hana nie spała. Nawet nie przebrała się w koszulę nocną. Siedziała przy stole w kuchni i choć nie powiedziała ani słowa, to wiedziałam, że czekała. I bała się o mnie.
Uklękłam przed nią, objęłam wokół szczupłego pasa i się rozpłakałam.
- Przepraszam, przepraszam, wybacz mi to, proszę. - Oparłam czoło o kościstą nogę w czarnej spódnicy i cała trzęsłam się od płaczu.
Ciotka nic nie powiedziała. Po czym uniosła rękę i pogłaskała mnie po głowie.
Znałam jej paniczny strach przed dotykiem i wiedziałam, że jest to najwyższy przejaw sympatii, na jaki mogę liczyć z jej strony. Tego poranka po moich trzynastych urodzinach zrozumiałam, że jednak ktoś mnie kocha".

(fragmenty powieści"