Dodany: 16.11.2019 01:06|Autor: bromek

Książki i okolice> Pomoc

Ciekawa książka dla nowicjusza

Witam,
szukam książki, najlepiej w gatunku fantasy lub dark fantasy (szczególnie średniowieczne), ale jak jest naprawdę ciekawa, to może być i inny.

Nie czytałem dużo (czasem słuchałem audiobooki) i boje się, że jak usiądę do książki, to się szybko zniechęcę. Szukam czegoś, co mnie wciągnie i nie puści przez kilka dni.

Co czytałem:
Wiedźmin (wszystkie części i opowiadania), trochę władcy pierścieni, Harry Potter, Gra o Tron, Sherlock H. - odcienie czerni, Blade Runner, trochę Igrzysk Śmierci, Opowieści z Narnii i za dzieciaka Eragon (wszystkie części) i Zwiadowcy.

Szukam czegoś lżejszego, ciekawego, ale najlepiej nie dla dzieci/nastolatków. Odrobina tajemniczości i grozy nie zaszkodzi, ale nie szukam horroru.

Szukam książki, która mnie wciągnie na tyle szybko, że nie zdążę się zniechęcić.

Jakieś pomysły?
Użytkownik: rafalb93 16.11.2019 07:41 napisał(a):
Odpowiedź na: Witam, szukam książki, n... | bromek
Fantasy to mój ulubiony gatunek dlatego myślę, że coś znajdziemy :) Jeśli podobał Ci się Wiedźmin to spróbuj "Pana Lodowego Ogrodu" Jarosława Grzędowicza.

Jeśli chodzi o dark fantasy to na pewno klasyką jest Glen Cook i jego "Kroniki Czarnej Kompanii". Mi średnio się podobały ale wiadomo gusta są różne.

Cykl "Pierwsze prawo" Joe Abercrombiego może Ci się spodobać ale uprzedzam, że jest dość krwawy i brutalny.

Spróbuj Brandona Sandersona, zwłaszcza "Archiwum burzowego światła" i cyklu "Ostatnie imperium". Sanderson ma nieco rozwlekły styl pisania dlatego akurat przy nim możesz się zniechęcić. Mimo to dla mnie jest najlepszym pisarzem fantasy.

Poza tym:
"Opowieści z meekhańskiego pogranicza" Roberta Wegnera
"Kroniki królobójcy" Patricka Rothfussa chociaż to bardziej heroic fantasy.
"Nocny anioł" Brenta Weeksa
"Wielkie Płaszcze" Sebastiena de Castella
"Saga o krukach" Jamesa Barclaya
"Syn zdrajcy" Camerona Milesa, klimaty całkowicie średniowieczne.

Jeśli chcesz czegoś lżejszego, ciekawego z nutką humoru to fantasy łotrzykowskie może Ci się spodobać. Przykładowo:
" Niecni Dżentelmeni" Scotta Lyncha albo "Odkrycia Riyrii Michaela J. Sullivana.
Cykl " Dreks" Leigh Bardugo chociaż zdaniem sprzedawcy w sklepie jest literaturą młodzieżową mi przypadł do gustu.

Na tą chwile nie pamiętam więcej :D
Użytkownik: wwwojtusOpiekun BiblioNETki 16.11.2019 10:44 napisał(a):
Ja dodam od siebie:
- Księga Całości - polska klasyka fantasy
- Amber - mieszanka fantasy i SF
- Sarantyńska mozaika - wprawdzie to są bardziej czasy a'la upadek Rzymu i potęga Konstantynopola, ale czyta się bardzo dobrze.
Użytkownik: dot59Opiekun BiblioNETki 16.11.2019 13:36 napisał(a):
Odpowiedź na: Witam, szukam książki, n... | bromek
Mój ulubiony cykl: Legenda Drizzta - klasyczna heroic fantasy, z elfami, krasnoludami, goblinami etc. - i drugi tegoż autora, Wojny Demona.
Niestety oba mają jeden minus, mianowicie polska edycja nie objęła wszystkich tomów (ale w przypadku pierwszego cyklu i tak ich jest kilkanaście :-).

I jeszcze jedna seria, różnych autorów, ale w tym samym uniwersum i w dużej mierze z tymi samymi bohaterami:
Dragonlance

Cykl nieco mroczniejszy, z ludźmi jako głównymi bohaterami i z silniej zaakcentowanym quasi-średniowiecznym tłem:
Miecz Prawdy.

Nieco lżejszy i krótszy cykl z dominacją magii (główną bohaterkę poznajemy w wieku nastoletnim, ale nie traktowałam tego jako typowej młodzieżówki):
Trylogia Czarnego Maga
i tu podobnie z bohaterem, ale kontekst inny, bardziej baśniowy:
Belgariada

Miła i pomysłowa polska fantasy (co do bohaterów - jak wyżej):
Kroniki Drugiego Kręgu

Też polska, dyskretnie humorystyczna:
Wilżyńska Dolina

Urban fantasy z magami, wampirami etc.
Patrole
i z tegoż gatunku polski cykl ze sporą dozą humoru:
Dora Wilk
Użytkownik: bromek 16.11.2019 13:54 napisał(a):
Odpowiedź na: Witam, szukam książki, n... | bromek
Dziękuję za tak rozległe rekomendacje. Będę próbował i na pewno znajdę stąd coś fajnego! :)
Użytkownik: Aril27 16.11.2019 18:37 napisał(a):
Polecam Cykl Świat Dysku Pratchett Terry