Dodany: 2019-11-04 12:07|Autor: Kuba Grom

Czytatnik: Czeczotka

Problemy z plagiatami także w poezji

Co jakiś czas zdarzają się skandale plagiatorskie czy to w beletrystyce czy to (chyba zdecydowanie częściej) literaturze faktu. A jak wygląda to w przypadku poezji?

Natknąłem się dziś na jeden taki przypadek. Nie było o nim chyba mocno głośno, w każdym razie ja o nim wcześniej nie czytałem. W roku 2016 podczas promocji tomu tłumaczeń wierszy albańskiego poety Saneja Mazllum zarzucono mu zbyt daleko posunięte zapożyczenia z wierszy Zbigniewa Jerzyny, w tym czasie już nieżyjącego.
Splagiatowano 90% wierszy z tomu "Listy do Edyty", część ukazała się tylko po albańsku, część została przetłumaczona i wydana w polskim tomie.
Bardzo szczegółowe porównanie znalazłem tutaj:
ogrodciszy.pl/viewtopic.php?t=24558

Prezes ZLP wydał w związku z tą sprawą oświadczenie:
zlpwarszawa.wordpress.com/2016/11/17/oswiadczenie-prezesa-ow-zlp-aldony-borowicz-w-sprawie-plagiatu-z-ksiazki-zbigniewa-jerzyny-listy-do-edyty-popelnionego-przez-mazlluma-saneje-poete-i-tlumacza-w-kosowa/

Za wielu podobnych spraw nie znalazłem. Tomiki wierszy nie są zbyt poczytne, więc zapożyczenia mogą być trudniejsze do wyłapania.

Chyba najgłośniejszą sprawą związaną z plagiatowaniem poezji był proces wytoczony zespołowi Ich Troje, który w tekście piosenki "Jeanny" umieścił cytaty z wiersza więźnia, Piotra B., skazanego za morderstwo. Zespół koncertował kiedyś w więzieniu i po koncercie odbyło się spotkanie z osadzonymi. Piotr B. podczas rozmowy o pisaniu tekstów dał liderowi zespołu kartkę ze swoimi wierszami. Gdy piosenka się ukazała, miała w płycie jedynie tajemniczą adnotację "Myśli kolegi z Potulic". Liger zespołu tłumaczył potem, że wiersze go zainspirowały ale nie mógł się potem skontaktować z autorem, bo ten się nie podpisał.
Ostatecznie sąd nakazał wypłatę 70 tys. złotych odszkodowania i zakaz rozpowszechniania spornej piosenki.
tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju,3/wisniewski-przegral-proces-z-wiezniem,79344.html

Później pojawiła się jeszcze informacja, że z kolei sam więzień przypisał sobie autorstwo wierszy Józefa Barana, znanego poety z Krakowa, ale tutaj nie dowiedziałem się, jak skończyła się sprawa.
muzyka.interia.pl/pop/news-wisniewski-nie-pojdzie-siedziec,nId,1641064