Dodany: 31.10.2019 17:25|Autor: Małgorzata_

5 osób poleca ten tekst.

Wrocław został Miastem Literatury UNESCO

Stolica Dolnego Śląska, po Krakowie jest drugim polskim miastem uhonorowanym zaszczytnym tytułem Miasta Literatury. Dyrektor generalna UNESCO Audrey Azoulay, 30 października ogłosiła w Paryżu listę 66 nowych miast z tytułami miast kreatywnych. Na tej liście znalazł się właśnie Wrocław – jest Miastem Kreatywnym UNESCO w dziedzinie literatury.

W grupie nowych miast literatury – wyróżnionych za pasję do czytania, wspólną troskę o zrównoważony rozwój miast w oparciu o wzmacnianie uczestnictwa mieszkańców w kulturze i wyzwalanie ich kreatywności – znalazły się: Angoulême (Francja), Bejrut (Liban), Kuhmo (Finlandia), Lahore (Pakistan), Leeuwarden (Holandia), Nanjing (Chiny), Odessa (Ukraina), Slemani (Irak), Wonju (Korea Południowa) i właśnie Wrocław (Polska).

Program Sieci Miast Kreatywnych UNESCO został utworzony w 2004 r. Jego celem jest zwiększanie świadomości społecznej na temat znaczenia kultury i jej potencjału w życiu społecznym, w tym również w gospodarce. Tytuł Miasta Kreatywnego UNESCO jest gwarancją wzrostu prestiżu miasta na arenie międzynarodowej i marką rozpoznawalną na całym świecie.

Sieć Miast Kreatywnych UNESCO obejmuje siedem dziedzin: rzemiosło i sztuka ludowa, wzornictwo, film, gastronomia, literatura, muzyka oraz sztuka mediów. W roku 2013 tytuł Miasta Kreatywnego w dziedzinie literatury uzyskał Kraków, w 2015 Katowice – w dziedzinie muzyki, a w 2017 Łódź – w dziedzinie filmu.

Użytkownik: antypater 04.11.2019 18:10 napisał(a):
Odpowiedź na: Stolica Dolnego Śląska, ... | Małgorzata_
Ciekawe ile za tą pustą próżność (i wątpliwą przyjemność) zapłacił pośdrednio, rzecz jasna w większości nieświadomie nieświadomie, wrocławski podatnik.

Pozdrawiam

Antypater