Dodany: 2019-10-28 16:39|Autor: Małgorzata_

2 osoby polecają ten tekst.

Olga Hund laureatką Nagrody Conrada


W niedzielę, 27. października podczas wieczornej gali poznaliśmy laureatkę tegorocznej Nagrody Conrada. Otrzymała ją Olga Hund za „Psy ras drobnych”

Bohaterką tej książki jest dwudziestoośmioletnia pacjentka szpitala psychiatrycznego, przyjęta do niego z uwagi na coraz gorszy stan psychiczny i nadużywanie leków. Ma depresję, wciąż zalega w łóżku, nie starając się zmienić swego życia. Apatyczna, pozbawiona energii, niezdolna do koncentracji, wkrótce po przyjęciu zaczyna być tak bardzo uciążliwa dla współpacjentek, że skutecznie je do siebie zraża. 

Według jury książka jest „świetnie skonstruowana, spójna, językowo dopracowana, przede wszystkim opowiada nam, że przemoc nie jest sprawą miejsca i czasu, tylko przemoc jest sprawą tego świata i szpital psychiatryczny to poniekąd świat, w którym wszyscy żyjemy". W książce, jak przekazała kapituła nagrody, „miejsce odosobnienia, które ma być takim miejscem w którym dojdziemy do siebie i się wyleczymy, może oddziaływać na nas w sposób zupełnie inny".

Nagrodę Conrada przyznano w ostatni dzień trwającego od tygodnia w Krakowie Festiwalu Conrada. Uroczyste wręczenie statuetki odbyło się w Centrum Kongresowym ICE Kraków. Oprócz statuetki zwyciężczyni otrzymała nagrodę pieniężną w wysokości 30 tys. zł, możliwość odbycia miesięcznego pobytu rezydencjalnego w Krakowie, promocję podczas przyszłorocznego Festiwalu Conrada oraz na łamach „Tygodnika Powszechnego”.

Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: