Dodany: 06.10.2019 18:06|Autor: yyc_wanda

Przeczytane: Q3, 2019

LIPIEC
Bracia Lwie Serce (Lindgren Astrid) (Sweden-1973); ocena: 5
Ominął mnie ten klasyk literatury dziecięcej w młodości, a ponieważ każdy zachwala tę powieść, postanowiłam nadrobić zaległości. Wzruszająca historia o miłości dwóch braci i wspaniałych, choć niebezpiecznych przygodach, jakie przeżywają. O walce ze złem i z własnymi słabościami. Dużo o śmierci i życiu po śmierci, co pozwoli małemu czytelnikowi oswoić się z tematem. Zakończenie raczej bulwersujące. Psuje pozytywny efekt całej powieści.
B-netka: średnia ocena: 5,04/ ilość ocen: 2,574
Goodreads: średnia ocena: 4,36 / ilość ocen: 25.409

Niesformatowani (Bielas Katarzyna) (Pol-2007); ocena: 4
20 wywiadów z ludźmi parającymi się różnymi dziedzinami sztuki. Mamy więc rozmowy z pisarzami, muzykami, aktorami, malarzami, itp. Każdy z nich naświetla swoją drogę do sukcesu, problemy z jakimi przyszło mu się borykać, swoją filozofię życiową. Ciekawe, ale nie porywające. Większość z nich szybko ulatnia się z pamięci.
B-netka: średnia ocena: 4,76 / ilość ocen: 33
Goodreads: średnia ocena: 4,29 / ilość ocen: 7

The Boat People – Sharon Bala (Can/NL-BC/Vancouver-2018); ocena: 6
Goodreads: średnia ocena: 4,01 / ilość ocen: 4.073

SIERPIEŃ
Książki i ludzie: Rozmowy Barbary N. Łopieńskiej (antologia; Łopieńska Barbara, Janion Maria, Turowicz Jerzy i inni) (Pol-1998); ocena: 4
własna półka
Lubię czytać książki o książkach, ale ta, jak dla mnie, była zbyt monotematyczna. Powtarzające się pytania typu „Jak powstała pana/pani biblioteka?”, „Czy lubi pan/pani chodzić do księgarni i ile wydaje pieniędzy na książki?” robiły się z czasem męczące, tym bardziej, że odpowiedzi rozmówców niewiele się od siebie różniły. Z każdą kolejną rozmową coraz mniej mnie interesowało w jakich pomieszczeniach ludzie trzymają książki i według jakiego klucza układają je na półkach. Było kilka ciekawszych i bardziej rozbudowanych wypowiedzi, którym udało się wyjść poza schematyczne pytania i to dla nich warto było przeczytać tę książkę.
B-netka: średnia ocena: 5,0 / ilość ocen: 220
Goodreads: średnia ocena: 4,19 / ilość ocen: 27

Inne na temat: O książkach i czytaniu
Przeczytane: Q4, 2018 - Zamieszkać w bibliotece - Jan Tomkowski

Wejść między lwy (Follett Ken) (UK/Wales-1985); ocena: 5
własna półka
Afganistan, rok 1982. Inwazja wojsk radzieckich i opór afgańskich rebeliantów. A na tym tle bardzo dobry thriller szpiegowski, ukazujący wojnę od strony KGB i włączającego się do akcji wywiadu CIA. Na głównym planie mamy opis życia w małej górskiej osadzie, gdzie ludność w dzień chowa się przed nalotami w jaskiniach, a w nocy, przy świetle księżyca, wykonuje prace na roli i w gospodarstwie. Warto przeczytać dla wartkiej akcji, miłosnych zawirowań, ale także by spojrzeć z bliska na wojnę w Afganistanie.
B-netka: średnia ocena: 4,40 / ilość ocen: 353
Goodreads: średnia ocena: 3,81 / ilość ocen: 14.100

WRZESIEŃ
Mózg zmienia się sam: Innowacyjne techniki przywracania prawidłowych funkcji mózgu bez operacji i leków (Doidge Norman) (CA/ON/Toronto-2007); ocena: 6
własna półka
Książka opisuje konkretne przypadki medyczne, które są dowodem na plastyczność mózgu i ukazują jego fenomenalne wręcz zdolności adaptacyjne. Warto przeczytać, by dowiedzieć się jak ćwiczyć nasz mózg, by był sprawny do późnej starości.
B-netka: średnia ocena: 6 / ilość ocen: 2
Goodreads: średnia ocena: 4,20 / ilość ocen: 27.206
Jest recenzja: Neuroplastyczność, czyli o tym, że mózg nie jest komputerem

The Good Liar - McKenzie Catherine (CA/QC/Montreal-US/IL/Chicago-2018); ocena: 5
Eksplozja gazu w budynku korporacyjnym w Chicago powoduje śmierć ponad 500 osób, a wielokrotnie więcej zostaje rannych. Rok później, dla upamiętnienia tragedii, nakręcany jest film documentalny i wydarzenia z przeszłości jak żywe powracają w pamięci osób dotkniętych tą tragedią. Cecily, Kate i Franny, to trzy bohaterki, w których życiu eksplozja dokonała nieodwracalne zmiany. To o nich właśnie kręcony jest film. Ale każda z nich ukrywa jakiś sekret i obawia się jego ujawninia przez wścibskiego reportera.
Powieść rozpisana jest na trzy głosy i naprzemiennie przedstawia historię każdej z kobiet, ich życie przed i po tragicznym wypadku. Jest to opowieść o przeżytych traumach, depresji, kłamstwach małych i dużych i ich nieobliczalnych konsekwencjach. Książka przypomina stylem i klimatem dwie doskonałe powieści australijskiej pisarki Liane Moriarty „Sekret mojego męża” i „Wielkie kłamstewka”. McKenzie w sposób równie ciekawy przedstawia kręte ścieżki, które łączą życie poszczególnych bohaterek i prowdzą do kulminacyjnego punktu, w którym następujące wydarzenia odcisną niezatarte piętno na każdej z nich. Ciekawe i realistycznie nakreślone portrety psychologiczne bohaterek sprawiają, że książkę czyta się z dużym zainteresowaniem.
Goodreads: średnia ocena: 3,93 / ilość ocen: 7,319

Przeczytane: Q2, 2019

Użytkownik: misiak297 06.10.2019 20:40 napisał(a):
Odpowiedź na: LIPIEC Bracia Lwie Serce... | yyc_wanda
Bardzo mnie zaciekawiłaś tą McKenzie. Będę wypatrywał, czy nie ukaże się po polsku.
A co do Moriarty - to są w ogóle jej dwie najlepsze książki. Teraz czytałem "Dziewięcioro nieznajomych" i bardzo się rozczarowałem.
Użytkownik: yyc_wanda 06.10.2019 21:45 napisał(a):
Odpowiedź na: Bardzo mnie zaciekawiłaś ... | misiak297
Masz rację. Te dwie powieści tak bardzo odstają od pozostałych, że czasami zastanawiam się, czy nie są wynikiem współpracy z innym autorem.
„Dziewięcioro nieznajomych” wydawało mi się ciekawsze niż „Moja wina, twoja wina”, a już na pewno dużo lepsze niż jej dwie debiutanckie powieści - na szczęście nie przetłumaczone na język polski. I oby tak zostało, bo ich jakość jest poniżej wszelkiej krytyki.
McKenzie wydaje mi się ciekawym odkryciem. Jest to pierwsza jej powieść, którą przeczytałam i mam zamiar sięgnąć po następne. Myślałam o tym, by jako następną przeczytać jej jedyną powieść przetłumaczoną na język polski Idealnie dobrani (McKenzie Catherine), ale niestety nie jest dostępna w mojej bibliotece. Za to wiele innych jest dostępnych, co oczywiście wpłynie na wybór następnego tytułu.
„The Good Liar” określany jest jako thriller psychologiczny lub suspense novel. Powiedziałabym, że jest to suspense z naciskiem na portrety psychologiczne bohaterek. Całkiem przyjemnie mi się tę książkę czytało.