Dodany: 2019-10-06 09:23|Autor: bolognesi

Nikt nie jest idealny

„Bez śladu” jest świetnie skonstruowaną powieścią z nietypowym głównym bohaterem. Harry nie jest żadnym przystojnym, inteligentnym superbohaterem, ale niezaradnym życiowo pięćdziesięciolatkiem, naiwnym i słabym, miłośnikiem piwa i pięknych kobiet, którego poratował przyjaciel dając mu pracę stróża rezydencji na Rodos. Nie jest nawet sympatyczny i trudno mu kibicować. A los mu zdecydowanie nie sprzyja, bo zostaje wplątany w intrygę, która go przerasta intelektualnie, fizycznie i emocjonalnie. Dorzucę tylko, że Harry pojawia się w sumie w trzech książkach Roberta Goddarda : „Bez śladu”, „Co kryje mrok”, „Never go back”.
Wracając do „Bez śladu” - akcja początkowo toczy się w Grecji (dochodzi tam do pewnych dramatycznych wydarzeń), by wkrótce przenieść się do Wielkiej Brytanii. W tym momencie Robert Goddard posłużył się ciekawym zabiegiem: kolejne tajemnice odkrywamy za pomocą zdjęć (tak, tak – to czasy fotografii analogowej) zrobionych przez jednego z bohaterów, przysłowiowe „po nitce do kłębka”.

Więcej nie zdradzę, ale kto lubi dobrą kryminalną intrygę, ciekawych, wielowymiarowych bohaterów, starą Anglię (pojawiają się liczne retrospekcje), tajemnice sprzed lat, gawędziarski, niesamowicie plastyczny styl Goddarda - ten nie powinien być zawiedziony.

Gdy czytałam „Bez śladu” ponad 20 lat temu, Harry mnie irytował i nie doceniłam przez to książki, jak należy. Po ponownym przeczytaniu powieści wiele lat później spodobała mi się do tego stopnia, że dałam jej wysoką ocenę, a Harry jest jakby mniej denerwujący - a może to ja dojrzałam i mam więcej wyrozumiałości dla ludzkich wad. Nobody’s perfect.