Dodany: 01.10.2019 07:30|Autor:

nota wydawcy


Co cię nie zabije, to cię wzmocni.

Wybierz pracę, którą kochasz, a nigdy w życiu nie będziesz pracował.

Nigdy nie należy się poddawać.

Czy te inspirujące sentencje mają cokolwiek wspólnego z rzeczywistością? Czy wytrzymują konfrontację z faktami, z naukową weryfikacją? James Adonis bierze na warsztat najbardziej popularne motywacyjne hasła i sprawdza, czy ich głosiciele nie mijają się z prawdą. Autor opisuje wyniki badań, odsyła do oryginalnych tekstów, dając dociekliwemu czytelnikowi szansę prowadzenia dalszych poszukiwań. Książka pokazuje nie tylko, z jaką ostrożnością należy podchodzić do "utartych prawd", lecz także w jaki sposób można je naukowo weryfikować.


"To nie jest książka antymotywacyjna. Napisałem ją, by przeciwstawić się wszechobecnym, niemającym nic wspólnego z mądrością, kategorycznym cytatom i powiedzonkom, które są albo z gruntu nieprawdziwe, albo pełne luk. Moja argumentacja dotyczy wyłącznie konkretnych, jednorazowych wypowiedzi osób, które opanowały sztukę automotywacji – uogólnień, nadmiernych uproszczeń czy stwierdzeń w sposób niezamierzony prowadzących na manowce.

Ta książka nie jest świętoszkowatym poradnikiem samopomocy. Nie jest protekcjonalną rozprawą o tym, jak możesz sprawić, żeby twoje życie było lepsze. To tylko próba skorygowania tego, co błędne, niezależnie od tego, jak ciepło i powszechnie zostało przyjęte."


"»The Motivation Hoax«jest modelowym wręcz przykładem książki popularnonaukowej, choć z ambicjami. Adonis opisuje wyniki badań, wskazuje odnośniki bibliograficzne do oryginalnych tekstów. Daje dociekliwemu czytelnikowi szansę zapoznania się artykułami i książkami źródłowymi, co jest ważne i cenne, bo doskonale wiemy, jak istotna jest we współczesnych naukach społecznych czy behawioralnych szansa na samodzielną interpretację danych. W moim odczuciu książka ta będzie znakomitą propozycją dla trenerów i warsztatowców (zwłaszcza tych, którzy sami siebie określają jako »evidence based«) ale także zwykłych ludzi, starających się patrzeć krytycznie na oferowane im przez rozmaitych »wiedzących« mądrości. Dla mnie jako dydaktyka byłaby to także dobra pozycja dla studentów pierwszych lat psychologii, pokazująca z jaką ostrożnością należy podchodzić do »utartych prawd« oraz w jaki sposób można je naukowo weryfikować."

Z recenzji dr hab. Tomasza Grzyba

[Wydawnictwo Naukowe PWN, 2018]

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 99
Dodaj komentarz
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: