Dodany: 30.09.2019 11:43|Autor:

nota wydawcy


Angola Janga to niezależne królestwo zbiegłych niewolników założone pod koniec XVI wieku w Brazylii, które było latarnią wolności w kraju nękanym przez niewolnictwo. D’Salete ożywia historię i bolesne żywoty zbiegłych niewolników, pokazuje brutalność portugalskich kolonistów oraz bezwzględną walkę o władzę w tym nietrwałym królestwie. "Angola Janga" rzuca światło na długo pomijany w historii moment walki z niewolnictwem.


Marcelo D´Salete (1979) autor komiksów, ilustrator i wykładowca. Studiował projektowanie graficzne, posiada dyplom sztuk plastycznych i magisterium z historii sztuki. Najbardziej znanym jego komiksem jest "Cumbe", w którym przedstawia czasy kolonialne i opór czarnoskórych Brazylijczyków wobec systemu niewolniczego. Komiks ten opublikowano również w Portugalii, Francji, Austrii, Włoszech i USA (Fantagraphics). "Cumbe" nominowano do nagród HQMIX 2015 (Brazylia) i RUDOLPH DIRKS AWARD 2017 (Niemcy), a także włączono do portugalskiego programu czytelniczego Plano Ler +. W 2016 autor wznowił komiks "Encruzilhad", który traktuje o przemocy, czarnoskórej młodzieży i dyskryminacji w wielkich ośrodkach miejskich. W 2018 roku D'Salete otrzymał nagrodę Eisnera.

Książka opublikowana przy wsparciu Ministério da Cidadania do Brasil/Fundação Biblioteca Nacional.


"Piękne i odważne przedsięwzięcie D’Salete dobitnie przekonuje, że dzieło sztuki może i nie zmieni przeszłości, ale z całą pewnością może rzucić na nią dokładniejsze i mocniejsze światło".
The Hufngton Post (USA)

"Palmares cały czas żyje w zbiorowej pamięci czarnoskórych, a D’Salete interpretuje wspomnienie o nim, tak żywo kultywowane w XX w., dla nowego pokolenia czytelników. Robi to cudownie i rzetelnie, z godnością, na jaką Palmares zasługuje".
Mário Medeiros (autor "A Descoberta de insólito", książki o literaturze „czarnej” i peryferyjnej w Brazylii w latach 1960-2000)

"To robiący piorunujące wrażenie komiks historyczny wypełniony faktami o najbardziej znanym przypadku oporu czarnoskórych w kolonialnej Brazylii. Bardzo ważna pozycja w katalogu komiksów brazylijskich (gdybym dodał, że to „komiks wszech czasów”, to wątpię, żeby ktoś takie stwierdzenie uznał za przesadę)".
Guilherme Sobota, gazeta "O Estado de São Paulo"

"Wybitna powieść graficzna o najsławniejszym brazylijskim centrum oporu czarnoskórych".
Juliana Almeida, Folha de Pernambuco

[Timof i cisi wspólnicy, 2019]

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 102
Dodaj komentarz
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: