Dodany: 29.09.2019 20:27|Autor: Kaya7

Książki i okolice> Książki w ogóle

5 osób poleca ten tekst.

Książkowe wspomnienia z września 2019

Zapraszam :)
Użytkownik: Monika.W 29.09.2019 22:17 napisał(a):
Odpowiedź na: Zapraszam :) | Kaya7
Patrząc na podsumowanie pomyślałam - słaby ten wrzesień. Najlepsze były kryminały i Reymont. Muszę się poprawić w październiku.

67. Z pokorą i uniżeniem (Nothomb Amélie), ocena: 3,5
Nie lubię książek, których autor namawia mnie do chichrania. Mamy przerysowane postaci, co znacznie ułatwia to chichranie, przerysowane i nie-realne sytuacje. A do tego mało mądrą, czy wręcz głupawą narratorkę. Dziękuję, nie dla mnie. A co gorsza - zniechęciło mnie to do jakiejkolwiek kolejnej książki Pani Nothomb. Jedyna zaleta, że książka krótka, 1 wieczór (ale i tak od połowy zaczęłam czytać po przekątnej).

68. Wysokie okno (Chandler Raymond), ocena: 5
Chandler zawsze jest dobry - lubię ten styl i klimat. Sama intryga nie jest aż tak ważna, ważna jest cała otoczka. A ta jest niesamowicie smakowita. Będę zawsze wracać do Chandlera.

69. W małym domku (Rittner Tadeusz) (Teatr Polskiego Radia), ocena: 4
Dramat z początków XX wieku - jakieś miasteczko galicyjskie, doktor, sędzia, inżynier, młoda żona, nauczyciel gimnazjalny. I dramat - uczuć, niezrozumienia, samotności. Niezłe. Choć chyba mało aktualne.

70. Granica zapomnienia (Lebiediew Siergiej), ocena: 4
Mam problem z tą książką - wydaje mi się nierówna, a wręcz składająca się z 2 książek: z których 1 cenię, a 2 nie znoszę. I stąd też ocena pośrednia. Nie podoba mi się część poetycko-oniryczno-rozmamłana - nie lubię takich książek, schultzowszczyzna nie dla mnie. Bardzo dobra opowieść o dalekiej północy i łagrach, Rosji stalinowskiej i tej współczesnej.

71. Pielgrzymka do Jasnej Góry (Reymont Władysław (Reymont Władysław Stanisław; właśc. Rejment Stanisław Władysław)), ocena: 4,5
72. Suka (Reymont Władysław (Reymont Władysław Stanisław; właśc. Rejment Stanisław Władysław)), ocena: 5
73. Tomek Baran (Reymont Władysław (Reymont Władysław Stanisław; właśc. Rejment Stanisław Władysław)), ocena: 4
I inne nowele Reymonta. Czytuję sobie 3-tomowe wydanie nowel Reymonta. Chyba nie ma w katalogu. Reymont niezły. Choć mam wrażenie, że bardziej to reportaże, niż opowiadania. Czechowem nie jest.
Pielgrzymka jest bardzo ciekawa, początki reportażu, religijność ludowa. Najbardziej podobała mi się Suka - krótkie, pełne emocji.

74. Blask (Rylski Eustachy), ocena: 3
Polityka weszła nam w literaturę. Dziękuję, nie chcę. Nawet nie chce mi się o tym pisać. Nie będę już chyba prozy Rylskiego czytać - bo Człowiek w cieniu (Rylski Eustachy) też dałam 3, nawet nie pamiętałam, że to czytałam. Ale może jakieś eseje kolejne napisał? Bo z kolei Po śniadaniu (Rylski Eustachy) pamiętam jako piękną rzecz. I takich chciałabym więcej.

75. Sztorm na Glenanach (Bannalec Jean-Luc (właśc. Bong Jörg)), ocena: 4,5
Kryminał niezły, Bretania i Glenany przepiękne, komisarz - nadęty dupek. Stąd też ocena. Gdyby było mniej komisarza, a więcej Bretanii, byłoby lepiej.

76. Niedorajda czyli Co nam radzą poradniki (Rusinek Michał (ur. 1972)), ocena: 3
Co do zasady nie czytam poradników. Mam o nich swoje zdanie. Nie spodobała mi się zatem też książką, która poradniki wyśmiewa. Co może być odkrywczego lub interesującego w książce, która wykazuje głupotę poradników? Nic. I nawet sprawność językowa Rusinka nie pomoże. Swoją drogą dziwię się Rusinkowi, że w ogóle poświęcił swój czas - najpierw na czytanie poradników, a potem na ich wyśmiewanie. Po co?
Użytkownik: margines 30.09.2019 23:41 napisał(a):
Odpowiedź na: Patrząc na podsumowanie p... | Monika.W
Jak ty to nazywasz słabym wynikiem to ja już na swoje (szczególnie ostatnimi miesiącami) nie patrzę i nie myślę o nich.

Poradników „Jak żyć milion lat świet(l)nych” jakoś z zasady nie czytam, skutecznie omijam je szerokim łukiem, nawet jak codziennie kilkanaście razy mijam je.
Użytkownik: Monika.W 01.10.2019 07:24 napisał(a):
Odpowiedź na: Jak ty to nazywasz słabym... | margines
O jakość mi chodziło, wyłącznie o jakość. Cóż mi po ilości, skoro większość jest poniżej 4. Książek poniżej 4 czytać nie chcę. A już taki Rusinek czy Rylski poniżej 4 to wielkie rozczarowanie.
Użytkownik: margines 01.10.2019 09:46 napisał(a):
Odpowiedź na: O jakość mi chodziło, wył... | Monika.W
Powiedzmy, że po dwakroć rozumiem, bo co do drugiej części to absolutnie zgadzam się, a co do pierwszej… jak tak stawiasz sprawę to też.
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 01.10.2019 07:23 napisał(a):
Odpowiedź na: Patrząc na podsumowanie p... | Monika.W
A propos "Niedorajdy" Rusinka - a może Cię zainteresuje coś takiego?: "Co cię nie zabije, to cię wzmocni" i inne motywacyjne bzdury (Adonis James)
Użytkownik: Monika.W 01.10.2019 07:28 napisał(a):
Odpowiedź na: A propos "Niedorajdy" Rus... | LouriOpiekun BiblioNETki
No ale po co mam to czytać? Żeby się dowiedzieć tego, co wiem? Że poradniki głupie, że motywacyjne hasła są durne, itp.? Jest coś więcej w tej książce? - pytam, bo nie ma żadnych ocen, w tym Twojej. Czytałeś? Bo ja na ogół nie polecam książek, których nie czytałam.

Staram się szanować swój czas poświęcony na lekturę. Choć we wrześniu zdecydowanie mi się to nie udało.
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 01.10.2019 07:34 napisał(a):
Odpowiedź na: No ale po co mam to czyta... | Monika.W
Nie, zamierzam ją przeczytać.

W nocie stoi:

"Książka pokazuje nie tylko, z jaką ostrożnością należy podchodzić do „utartych prawd”, lecz także w jaki sposób można je naukowo weryfikować."

oraz

„The Motivation Hoax” jest modelowym wręcz przykładem książki popularnonaukowej, choć z ambicjami. Adonis opisuje wyniki badań, wskazuje odnośniki bibliograficzne do oryginalnych tekstów. Daje dociekliwemu czytelnikowi szansę zapoznania się artykułami i książkami źródłowymi, co jest ważne i cenne, bo doskonale wiemy, jak istotna jest we współczesnych naukach społecznych czy behawioralnych szansa na samodzielną interpretację danych. W moim odczuciu książka ta będzie znakomitą propozycją dla trenerów i warsztatowców (zwłaszcza tych, którzy sami siebie określają jako „evidence based”) ale także zwykłych ludzi, starających się patrzeć krytycznie na oferowane im przez rozmaitych „wiedzących” mądrości. Dla mnie jako dydaktyka byłaby to także dobra pozycja dla studentów pierwszych lat psychologii, pokazująca z jaką ostrożnością należy podchodzić do „utartych prawd” oraz w jaki sposób można je naukowo weryfikować.
Z recenzji dr hab. Tomasza Grzyba

Nie mam problemu z polecaniem książek, których nie czytałem, bo po prostu znam wiele tytułów, także z tematów, które nie są "moje" - po prostu polecam "po kategorii".
Użytkownik: Agis 01.10.2019 16:50 napisał(a):
Odpowiedź na: Nie, zamierzam ją przeczy... | LouriOpiekun BiblioNETki
Dzięki, mnie tą notą zaintrygowałeś.
Użytkownik: Szreq 03.10.2019 11:48 napisał(a):
Odpowiedź na: Patrząc na podsumowanie p... | Monika.W
" i tak od połowy zaczęłam czytać po przekątnej " po tylu latach czytania w końcu mam wspaniałe zdanie aby ocenić niektóre książki :)) dziękuję M
Użytkownik: Monika.W 03.10.2019 19:17 napisał(a):
Odpowiedź na: " i tak od połowy zaczęła... | Szreq
Nie czytasz książek po przekątnej? Mnie się zdarza, dość często nawet. Ale nie jest to powód do dumy - to dowód małej uważności przy wyborze lektur.
Użytkownik: Szreq 03.10.2019 20:05 napisał(a):
Odpowiedź na: Nie czytasz książek po pr... | Monika.W
Czytam po przekątnej , ale używałam słowa "przeleciałam" , Twoje określenie na niezbyt dobraną książkę bardziej mi się podoba :)
Użytkownik: Monika.W 04.10.2019 08:17 napisał(a):
Odpowiedź na: Czytam po przekątnej , al... | Szreq
Oj, tam od razu "przeleciałam". Od razu mi się kojarzy:
"Przeleć mnie" - to słowa idiotyczne,
"Przeleć mnie" - tango niegramatyczne,
"Przeleć mnie" - co to, co to jest?

A po przekątnej to poważna lektura - co najmniej 3 zdania na stronie - początek, środek i koniec. A jak lepszy kawałek - to nawet połowa zdań.
To takie szansy książce - jak już czuję, że nie jest za dobrze, to zamiast zostawiać taką, daję jej szansę. A może za kolejne 100 stron coś się zmieni?
Użytkownik: Agis 30.09.2019 10:21 napisał(a):
Odpowiedź na: Zapraszam :) | Kaya7
Wariat na wolności: Autobiografia (Eichelberger Wojciech, Szczawiński Wojciech) - 4
Powrót do Reims (Eribon Didier) - 6 - jedna z ważniejszych książek jakie ostatnio przeczytałam. Na przykładzie francuskim pokazuje faktyczne rozwarstwienie społeczne i pozorną możliwość klasowego awansu.
Uwolniona: Jak wykształcenie odmieniło moje życie (Westover Tara) - 6 - pewnie bym po to nie sięgnęła, gdyby nie namowy znajomej. Tymczasem książka okazała się świetna, momentami szokująca, skłaniająca do obejrzenia wszystkich dostępnych w internecie wywiadów z autorką.
Czarna loteria (Gerritsen Tess) - 2 - chciałam przeczytać coś lekkiego, bo emocje miałam zajęte jeszcze poprzednią lekturą, ale nie trafiłam. Straszne dziadostwo.
Użytkownik: Monika.W 30.09.2019 13:28 napisał(a):
Odpowiedź na: Wariat na wolności: Autob... | Agis
Bardzo intersująco wygląda i francuska o społeczeństwie klasowym i amerykańska o awansie (??). Westover trudno dostępna - a już chciałam dołożyć do zamówienia. Obie sobie zapamiętuję.
Użytkownik: Agis 01.10.2019 16:47 napisał(a):
Odpowiedź na: Bardzo intersująco wygląd... | Monika.W
Westover może mniej o awansie, a bardziej o opuszczaniu bardzo opresyjnego środowiska, które tworzyło apokaliptyczną wręcz wizję tego, co poza nim. Jako, że trafiła ona do systemu edukacyjnego dopiero jako prawie dorosła osoba, tytułowa edukacja nie jest tu pojmowana jako znajomość faktów, ale pewna umiejętność weryfikowania własnych przekonań wobec świata i pozbywania się uprzedzeń. Zrozumienia, że możliwy jest więcej niż jeden sposób rozumienia rzeczywistości. Czytanie ważnych książek spełnia w tym procesie olbrzymią rolę.

Bardzo ciekawe, obie książki gorąco polecam.
Użytkownik: helen__ 30.09.2019 16:25 napisał(a):
Dziennik Samuela Pepysa (Pepys Samuel) - 5,5
Użytkownik: ilia 30.09.2019 18:48 napisał(a):
Odpowiedź na: Zapraszam :) | Kaya7
1. Niebiańska wizja: Życie w nowej duchowej świadomości (Redfield James) (2,5)
2. Zabójcza biel (Rowling Joanne (pseud. Rowling J. K., Skamander Newt, Whisp Kennilworthy, Galbraith Robert)) (5) - kryminał, czwarty tom cyklu "Cormoran Strike"
3. Świat miniony (Sweterlitsch Thomas (Sweterlitsch Tom)) (5) - kryminał SF, podróże w czasie, koniec świata
4. Ewa (Young William Paul) (4,5) - powieść - historia o Stworzeniu: Adam i Ewa, Eden, Bóg - spleciona z historią dziewczyny Lilly
5. List Marii (King Laurie R.) (4) - kryminał retro, Sherlock Holmes i jego młodociana żona Mary Russell
6. Tylko ty: Jak (w końcu) poznać fajnego faceta (Blake Rosie) (4,5) - komedia romantyczna
Użytkownik: jolekp 30.09.2019 19:28 napisał(a):
Odpowiedź na: Zapraszam :) | Kaya7
Zarządziłam kolejny miesiąc głównie z pożyczankami, bo inaczej marnie zginę i nikt po mnie nie zapłacze. Za sponsorowanie moich wrześniowych lektur bardzo dziękuję Misiakolutkom, Ktryi, Żonkilowi oraz Olimpii.

* Karaibska tajemnica (Christie Agatha (pseud. Westmacott Mary)) - 5.0
* Cieślakowie (Gutowska-Adamczyk Małgorzata) - 4.0
* Chrobot: Życie najzwyklejszych ludzi świata (Michniewicz Tomasz (Michniewicz Tomek)) - 5.0
* Dziewczyna z konbini (Murata Sayaka) - 4.5
* Między nami niebotyczne góry... (Ostrowska Ewa Maria (pseud. Zbyszewski Brunon lub Lane Nancy)) - 5.0
* Hrabia Monte Christo (Dumas Aleksander (ojciec; Dumas Alexandre)) - powtórka, 6.0 -> 5.5
* Notatki samobójcy (Ford Michael Thomas) - 4.5
* Ostrzegam czytelnika (Carr John Dickson (pseud. Carter Dickson)) - 3.5
* Pypcie na języku (Rusinek Michał (ur. 1972)) - 4.5
* Sprawa uciekających zwłok (Gardner Erle Stanley) - 4.5
* Stara cegielnia (Iwaszkiewicz Jarosław (pseud. Eleuter)) - 4.5
Użytkownik: Kaya7 30.09.2019 23:12 napisał(a):
Odpowiedź na: Zarządziłam kolejny miesi... | jolekp
Poproszę parę zdań opinii o „Cukierni pod Amorem” i „Między nami niebotyczne góry” :)
Użytkownik: jolekp 01.10.2019 07:40 napisał(a):
Odpowiedź na: Poproszę parę zdań opinii... | Kaya7
Tak w największym skrócie to: nie rozumiem zachwytów nad "Cukiernią pod Amorem", a Ostrowska jest jak zwykle dobra, ale bardzo ciężka.
A trochę więcej pisałam tu: Się czytało się w roku 2019 :)
Użytkownik: misiak297 02.10.2019 01:42 napisał(a):
Odpowiedź na: Zarządziłam kolejny miesi... | jolekp
Z pożyczankami polecam się na przyszłość:) I to nieodległą!

A oto mój czytelniczy wrzesień:

1 Dolina Tęczy (Montgomery Lucy Maud) - powtórka, zmiana oceny z 4 na 5. Jest recenzja: Świat tuż przed katastrofą
2 Zaginiony horyzont (Hilton James) - 5 świetnie napisana, porywająca, nietuzinkowa. Kawał bardzo dobrej literatury.
3 Mój rok relaksu i odpoczynku (Moshfegh Ottessa) - 4+ - recenzja na blogu
4 Maigret i starsza pani (Simenon Georges) - 4+ - jest recenzja: Maigret i markiza z rybackiej chaty
5 Głębia oceanu (Mitchard Jacquelyn) - niby wszystko, co mnie interesuje - ciekawy problem, rozpracowana warstwa psychologiczna - a jednak całość wydała mi się nieco przegadana.
6 Zaraz będzie po wszystkim (Uzdański Grzegorz) - 5 - recenzja w artPAPIERZE.
7 Rury (Keret Etgar) - 4 - całkiem dobre te opowiadania, ale nie wrócę do autora - za dużo brutalności (również względem zwierząt).
8 Macochy (Awolusi Danuta) - 4 - recenzja na blogu
9 Romanowowie: Ostatni rozdział (Massie Robert K.) - 4+ - dobrze się czyta, tylko szkoda, że książka nie została zaktualizowana - choćby posłowiem wydawniczym.
10 Dziewięć opowiadań (Salinger Jerome David) - 4+ - jest recenzja: Spotkania i minidramaty
11 Długa lekcja [1979] (Ostrowska Ewa Maria (pseud. Zbyszewski Brunon lub Lane Nancy)) - 5 - recenzja będzie na blogu
12 Długa lekcja [2007] (Ostrowska Ewa Maria (pseud. Zbyszewski Brunon lub Lane Nancy)) - 5
13 Polski bajer: Disco Polo i lata 90. (Borys Monika) - jest recenzja: O disco polo na poważnie
14 Dziewięcioro nieznajomych (Moriarty Liane) 3 - recenzja będzie w Fabulariach.
15 Amityville Horror (Anson Jay) - 4 - podobno klasyka horroru. Straszy do dziś i to w bardzo fajny sposób. Jednorazowa lektura - ale warto było poświęcić na nią czas.
Użytkownik: jolekp 02.10.2019 10:11 napisał(a):
Odpowiedź na: Z pożyczankami polecam si... | misiak297
A ekranizację "Głębi oceanu" oglądałeś? Polecam, to bardzo dobry film, a problem "przegadania" odchodzi zupełnie;)
Użytkownik: misiak297 02.10.2019 10:20 napisał(a):
Odpowiedź na: A ekranizację "Głębi ocea... | jolekp
Jeszcze nie, ale się przymierzamy. Tylko trudno znaleźć czas - bo gdy już go mamy, zazwyczaj wolimy go przeznaczyć na książki niż na film.
Użytkownik: ka.ja 30.09.2019 22:04 napisał(a):
Odpowiedź na: Zapraszam :) | Kaya7
Papuga Flauberta (Barnes Julian (pseud. Kavanagh Dan)) - jedne książki Barnesa mnie zachwycają, inne nużą, ta akurat znalazła się jedną nóżką tu, drugą tam. Przyznam, że sam Flaubert opisany został bardzo rzetelnie i ciekawie, nawet jeśli nie da się ustalić, którą wypchaną papugę opisywał, to raczej rozmaite dygresje były nudnawe.

Podróże bliższe i dalsze czyli Urok komunikacyjnych staroci (Milewski Stanisław) - poczatek września spędziłam w rozmaitych rozjazdach; dość zabawnie było czytać o jeździe dyliżansem, czekając na przesiadkę z jednego samolotu w drugi. Kopalnia ciekawostek.

Wędrowny zakład fotograficzny (Pajączkowska Agnieszka) - po tej książce miałam ochotę zaprzyjaźnić się z autorką, żeby ją namówić na pokazanie mi tych zdjęć, o których pisze, a których obiecała nie publikować. To nie jest żaden pełny obraz wsi, żaden przekrój, żadna reprezentatywna próba, ale i tak wsiąkłam w tekst i zaraz rzuciłam się kupować A co wyście myślały?: Spotkania z kobietami z mazowieckich wsi (Pajączkowska Agnieszka, Zbroja Aleksandra). Obie książki wzbudziły we mnie mnóstwo wspomnień ze wsi, gdzie spędziłam ładny kawałek dzieciństwa; nie ma już tamtego domu, w całej wsi chyba nie ma ani jednego budynku, który przetrwałby ostatnie czterdzieści lat. Dobrze, że takie miejsca zachowują się przynajmniej w reportażach, chociaż nikt by przecież nie chciał, żeby wieś zatrzymała się w czasie.

Hrabal: Słodka apokalipsa (Kaczorowski Aleksander (ur. 1969)) - trochę mi pozostał niedosyt po tej biografii, jakbym się nie dowiedziała wystarczająco dużo. Ale polecam serdecznie.

Berezowska: Nagość dla wszystkich (Czyńska Małgorzata) - piękna opowieść o wyjątkowej osobie. Naprawdę nie spodziewałam się, że aż tak polubię Berezowską - z jej dyskrecją, dystansem, czułością dla ludzi i poczuciem humoru.

Dni bez końca (Barry Sebastian) - jest chyba jakaś moda na alternatywne westerny. Tym razem autorowi udała się duża sztuka - ani przez chwilę nie wydobyłam się spod uroku narracji i nawet nie przeszło mi przez myśl, żeby kwestionować prawdopodobność zdarzeń. Poza tym - nie znoszę scen batalistycznych, nudzą mnie, tracę wątek, przerzucam kartki, a tu nie nudziłam się, nie rozpraszałam, czytałam ciurkiem. Zupełna hipnoza. Nie jest to proza wielka, ale na pewno udana. Porządne, wzruszające i wciągające czytadło.

Szemrane towarzystwo niegdysiejszej Warszawy (Milewski Stanisław) - ciąg dalszy przygód z panem Milewskim. Wadą tego cyklu jest niewątpliwie powtarzalność: jedne historie trafiają do kilku książek tej serii w postaci niemal niezmienionej, a do tego czasem w jednej książce niektóre fakty bywają wyjaśnianie kilkukrotnie, co szczególnie rzuca się w oczy, kiedy się czyta w podróży, czyli niemal ciurkiem przez kilka godzin. Ale i tak warto.

Paryż domowym sposobem: O kreowaniu stylu życia w czasopismach PRL (Szydłowska Agata) - opracowanie zdecydowanie nie wyczerpuje tematu, jest też nieco chaotyczne, ale arcyciekawe. Od razu zamówiłam w księgarni biografię Mariana Eilego, a kolega z Krakowa przywiezie mi kolejny numer zmartwychwstałego "Przekroju", czyli jest to książka, która zmusza do czytania kolejnych książek (i nie tylko), a to zawsze jest zaleta.

Tam ci będzie lepiej (Ćwirlej Ryszard) - kryminał retro, który byłby zdecydowanie ciekawszy, gdyby mu powycinać to i owo. Reminiscencje frontowe na przykład. Ale jak na dojazdy do pracy i na czytanie przy jedzeniu - może być.
Użytkownik: dot59Opiekun BiblioNETki 30.09.2019 22:43 napisał(a):
Odpowiedź na: Zapraszam :) | Kaya7
A oto mój satysfakcjonujący czytelniczy wrzesień:

Dziewczyna z Korczyna (Drozd Elżbieta) (3) [czytatka: Gdzież to literackie okno do raju dzieciństwa?)
Ludzkie oblicze zwierząt (Dröscher Vitus B.) (5,5) [czytatka: Czytatka-remanentka IX 19 ]
Wybawiciel (Nesbø Jo) (5) [recenzja: Kogo tu się trzeba bać?]
Pierwszy śnieg (Nesbø Jo) (4) [recenzja: Tak silny i tak słaby]
Pancerne serce (Nesbø Jo) (4) [recenzja: Powrót komisarza marnotrawnego]
Pragnienie (Nesbø Jo) (4,5) [recenzja: Jak trwoga, kolego, to do Holego!]
Podobne, a tak różne życie...: Korespondencja Ludmiły Marjańskiej i Wisławy Szymborskiej 1954-2003 (Szymborska Wisława, Marjańska Ludmiła) (4) [czytatka: Czytatka-remanentka IX 19]
Córki chcą inaczej (Kobylińska-Masiejewska Eugenia (Kobylińska Eugenia)) (4,5) [recenzja: Niełatwo mieć szesnaście lat]
Szóste, najmłodsze i inne opowiadania (Hen Józef (właśc. Cukier Józef Henryk)) (5) [czytatka: Czytatka-remanentka IX 19 ]
Czarny elementarz (Tomkowski Jan) (5) [czytatka: Czytatka-remanentka IX 19]
Wakacje 1939 (Lisiecka Anna) (5,5) [recenzja wysłana do Ravelo]
Śliczny poranek (Frankowska Anna) (4,5) [recenzja: "Tylko tyle… Dlaczego tak mało, dlaczego…"[1]]
Wariatka, która czyta (Fox Marta) (4) [czytatka: Czytatka-remanentka IX 19]

Rendez-vous z Agathą Christie:
Nie dokończony portret (Christie Agatha (pseud. Westmacott Mary)) (4,5)[recenzja: Gorzki nie-romans]

Własna półka:
Queen: Królewska historia (Blake Mark) (4,5)[czytatka: Czytatka-remanentka IX 19]
Upiory (Nesbø Jo) (4,5)[recenzja: Najstraszniejsze są te, które się czają w nas samych]
Policja (Nesbø Jo) (5) [recenzja: Policja czasem też opuszcza ręce]
Użytkownik: ktrya 30.09.2019 23:48 napisał(a):
Odpowiedź na: Zapraszam :) | Kaya7
We wrześniu udało mi się uniknąć polskiej literatury (chyba po raz pierwszy w życiu), a także (nieplanowanie) odwiedzić trzy nowe kraje: Słowacja, Togo, Filipiny.

1. Dziennik czasu okupacji (Shehadeh Raja) - 4 (czyli jak Żydzi odgrywają się za antysemityzm)
2. Gracz (Dostojewski Fiodor (Dostojewski Teodor)) - 4,5 (recenzja: https://www.granice.pl/recenzja/gracz/31657 )
3. Witajcie, powracające widma (Efoui Kossi) - 4
4. Dziennik Anne Frank: Powieść graficzna (Folman Ari, Polonsky David) - 5 (recenzja: https://www.granice.pl/recenzja/dziennik-anne-frank-powiesc-graficzna/31611 )
5. Babel: W 20 języków dookoła świata (Dorren Gaston) - 5,5 (recenzja: http://przekladanieckulturalny.pl/?p=6627 )
6. Powolność (Kundera Milan) - 4 (to podobnie jak "Żart" jedna z słabszych książek Kundery)
7. Wzburzenie (Roth Philip) - 5,5 (to z kolei najlepsza książka Rotha)
8. Ludzkie potwory: Kobiety Mansona i banalność zła (Meredith Nikki) - 3 (to przykład jak nie należy pisać reportaży, zwłaszcza jak we wszystkim widzi się przejaw antysemityzmu - będzie recenzja na Granice.pl)
9. Ostatni seans filmowy (McMurtry Larry) - 3 (recenzja: http://przekladanieckulturalny.pl/?p=6635 )
10. Tajemnice Korei Północnej (Tudor Daniel, Pearson James) - 4 (pozwala zaktualizować nasze wyobrażenie Korei, ale jest to książka pisana z zewnątrz, dlatego nie dorównuje emocjom towarzyszącym znakomitemu reportażowi "Pozdrowienia z Korei" - czytałam bodaj 7 lat temu, a wciąż żyją we mnie te obrazy)
11. Zdarzyło się pierwszego września (albo kiedy indziej) (Rankov Pavol) - 3,5 (chciałam ją odłożyć, na szczęście w połowie trochę się rozkręciło, pojawiły się kunderowskie klimaty, ale... nic specjalnego)
12. Pozdrowienia z Serbii: Dziennik komiksowy z czasów konfliktu w Serbii (Zograf Aleksandar (właśc. Rakezić Saša)) - 3,5 (nie lubię takiej kreski i takiego sposobu opowiadania)
13. Farma (Ramos Joanne) - 4 (kupiona pod wpływem rekomendacji księgarki i dzięki egzotycznemu pochodzeniu autorki - miało być podobne do "Opowieści podręcznej" - no jest, ale strasznie miałkie, postacie bez wyrazu, niesatysfakcjonujące zakończenie; w moim odczuciu przesłanie, jakie sugeruje wydawca na okładce czy autorka w posłowiu pozostało w ich życzeniach, bez przełożenia w treści)
14. Detroit: Sekcja zwłok Ameryki (LeDuff Charlie) - 4 (tu podobny błąd co u Meredith [choć ta zrobiła to na nieakceptowalnym poziomie] i większości amerykańskich reporterów - gdyby nie zbaczał z tematu rozdziałami autobiograficznymi np. o tym, jak pewnego wieczoru nie wytrzymał i trzasnął swoją żonę kawałkiem od pizzy, a pomidorowy sos na twarzy małżonki został wzięty za ślady krwi... - byłoby znośniej)
Użytkownik: margines 01.10.2019 00:22 napisał(a):
Wrzesień 2019:

„Józik Srokacz” - Konopnicka Maria (6, 30 września 2019) - zachęcony (jak to zwykle bywa) przez misiaka (patrzcie: jego profil na F.). https://www.info.kalisz.pl/utwory/konopnicka/​jozik%20srokacz.htm?fbclid=IwAR0F8FKnI_fs56L6IYoqA​fKvtvnxkDhwW4LANlek3Zo6BCENtCIQabZGwio, https://pl.wikisource.org/wiki/J%C3%B3zik_Sro​kacz Uwaga: po kliknięciu pokażą się szczegóły fabuły lub zakończenia utworu
Pamiętnik Dawida Rubinowicza (Rubinowicz Dawid) - (6!, 6 września 2019) - po zlocie chciałem sięgnąć po coś, w czym opisane są okolice. Tak to w moich rękach znalazł się Pamiętnik chłopca żydowskiego właśnie z okolic - Kielc, Krajna, Suchedniowa, Bodzentyna.
Klątwa dziewiątych urodzin (Szczygielski Marcin) (5, 3 września 2019) - trzecia część cyklu „Czarownica piętro niżej”, czyli w sumie „Czarownica trzy piętra niżej” - jakże pasuje jak ulał akurat po tym, jak niedawno skończył się sabat czarownic i czarowników na Łysicy! Bohaterowie literaccy czytający książki.
Użytkownik: Vemona 01.10.2019 23:47 napisał(a):
Odpowiedź na: Wrzesień 2019: „Józik ... | margines
Czuję się zachęcona do Szczygielskiego, lubię takie klimaty. :)
Użytkownik: margines 01.10.2019 23:57 napisał(a):
Odpowiedź na: Czuję się zachęcona do Sz... | Vemona
Ha!
Wreszcie to ja coś komuś wcis... "poleciłem":)
Bezcenne!
Użytkownik: Vemona 02.10.2019 08:54 napisał(a):
Odpowiedź na: Ha! Wreszcie to ja coś k... | margines
Nie bądź taki skromny, z pewnością nie raz tego dokonałeś. ;)
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 01.10.2019 07:13 napisał(a):
WRZESIEŃ 2019 (ΣR=19555;Σm=2015s;𝔼m=2173)

1.(65.) Naiwny. Super (Loe Erlend) 4.5 czytatka Nie nadążam - i super! (204s)

2.(66.) Kompleks Portnoya (Roth Philip) powtórka na 6.0 Zawsze mam lekkiego stracha przed powtórkami tych WIELKICH powieści mojego życia - tym razem nie było rozczarowania, a wręcz odwrotnie! Jestem przekonany, że inaczej odbieram ją teraz, niż czytając w liceum i na studiach po raz drugi. Wybitny humor, wybitna sprośność, wybitna niepoprawność polityczna (gdyby Roth nie był Żydem, to chyba by go nowym Hitlerem okrzyknięto! Choć oczywiście nie nawołuje do zabijania kogokolwiek, ale bez hamulców kpi z Żydów, ich religii, zwyczajów i wszelkich tematów/stereotypów okołożydowskich), satyra najwyższych lotów, wielopoziomowy pastisz, także kpina z freudyzmu i amerykańskiej pasji do psychoanalizy. Prawdziwa Literatura! (267s)

3.(67.) Dzieciozmagania: Z maluchem przez pierwsze 5 lat (Cooke Kaz) 4.5 Książka o wszelkich aspektach radzenia sobie z dzieckiem 0-5 lat, trochę przestarzała - stare typy mleka, złe info o imionach (już można stosować zdrobnienia, nieprawdą jest, że żeńskie imię musi kończyć się na "a"). W porównaniu z "Ciężarówką przez 9 miesięcy" mocno złagodzony "dowcip" - brak kpin chociażby z "wsioków", natomiast także przez to książka bardzo miękka (wyjątek - kpinki z ekologicznych upraw). Za to mamy cenne zdroworozsądkowe podejście do przedstawionych przekrojowo metod wychowawczych, sensowna krytyka, brak nastawienia na ugłaskanie każdego. Trochę zbyt wielka dawka danych na raz, natomiast w szczegółach trochę za mało - większość z tego to dla mnie nic nowego. Znamienna paranoja bezpieczeństwa, a niektóre rady z czapki - np. gdy dziecko wrzeszczy, to zalecane jest pójście z nim do parku, aby tam sobie się wywrzeszczało. (741s)

4.(68.) Czarnoksiężnik ze Szmaragdowego Grodu (Baum Lyman Frank) powtórka na 5.5 (z 5.0), czytane dzieciakom przed snem. Doskonała książka dla dzieci, młodzieży i nie tylko - przypomnę swoją czytatkę z pierwszej lektury: Skarbczyk mądrości (317s)

Akcja CSA - Czytam Słynne Arcydzieła

5.(69.)(CSA.16.3) Kontrapunkt (Huxley Aldous) 5.5 (486s)
Użytkownik: ktrya 01.10.2019 19:03 napisał(a):
Odpowiedź na: WRZESIEŃ 2019 (ΣR=19555;Σ... | LouriOpiekun BiblioNETki
Gdyby Roth nie był Żydem... A co Hitler nim nie był?
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 01.10.2019 22:45 napisał(a):
Odpowiedź na: Gdyby Roth nie był Żydem.... | ktrya
Ano cóż, to dobre pytanie - jak często zdarzają się Żydzi-antysemici? Ale Roth nie był antysemitą - przynajmniej nie w klasycznym tego słowa znaczeniu. Natomiast łatwo współcześnie okrzyknąć antysemitą kogoś, kto krytykuje Żydów - nawet słusznie. To trochę jak z oskarżeniami o pewną "modną" ostatnio "fobię": nie zgadzaj się z kimś/jego stylem życia/moralnością = masz fobię na jego punkcie.
Użytkownik: ktrya 02.10.2019 16:01 napisał(a):
Odpowiedź na: Ano cóż, to dobre pytanie... | LouriOpiekun BiblioNETki
Teraz mam wrażenie, że poplątałeś się we własnym toku myślenia... Najpierw chcesz porównać Rotha do Hitlera, ale bronisz się przed tym, bo Roth jest Żydem, tak jakby Hitler nim nie był. A teraz jakby bardzo bronisz się przed tym porównaniem, bo Hitler był antysemitą...

Oczywiście, że Roth nie jest antysemitą, jeśli już to autoironistą (gdzie "auto" odnosi się nie tyle to niego samego, co kultury, z której się wywodzi, czyli Żydów).

Co do fobii - tak jest we wszystkim, ostatnio nie mogę się pogodzić z tym, że usunęli kapitalną reklamę bramy, którą widziałam na festiwalu i po powrocie, chciałam ją wszystkim pokazać, niestety nie zdążyłam przed interwencją oburzonych feministek. Szkoda, że w przypadku większości reklam, które rzeczywiście nagminnie utrwalają pewne stereotypowe modele społecznych ról płciowe, tak już nie reagują... A tam brakło w odbiorze dystansu i poczucia humoru...
Użytkownik: beatrixCenci 01.10.2019 17:42 napisał(a):
Odpowiedź na: Zapraszam :) | Kaya7
1-6. Urushibara Yuki Mushishi t. 5-10 (6) - Powtórka po latach bez rozczarowań.

7. Korzenie nieba (Gary Romain (właśc. Kacew Roman, pseud. Ajar Émile)) (5) - o tym jak niejaki Morel znudził się walką o ochronę słoni poprzez zbieranie podpisów pod petycją (wynik: 2 podpisy) i przeszedł do czynów, gromadząc wokół siebie różnych straceńców o urozmaiconych motywacjach, budząc międzynarodowy entuzjazm publiki i generalny sceptycyzm wśród polityków, wietrzących w całej sprawie ukryte i podejrzane motywy polityczne. Proza pełna werwy, zabawna, nadal aktualna, zręcznie operująca przeskokami czasowymi, choć miejscami autor nieco przesadza z korzystnymi dla bohatera obrotami spraw.

8. Taras Malagaru (Mauriac Claude) (3) - czyli syn Francois Mauriaca kompiluje w ambitny, ale nieciekawy sposób swoje pamiętniki z różnych lat, jest to bodajże tom 4 10-tomowej serii. Wymęczyłam się nad tą pozycją strasznie przez najmarniej trzy lata, a sięgnęłam po nią po pierwsze dlatego, że dawno temu przeczytałam powieść Claude'a Mauriaca "Markiza wychodzi o piątej" i była ona niezła, a po drugie, bo dosyć interesuje mnie Francois Mauriac. Niestety, niektórzy ludzie są po prostu "źle urodzeni": gdyby Claude miał innego ojca, pewnie nie czułby takiego przymusu pisania i stworzenia ambitnego "arcydzieła", może w ogóle nie chwyciłby na poważnie za pióro, ale zrobił to i okazał się w tych notatkach niestrudzonym, trochę "proustującym", nudziarzem, który z niepowstrzymanym talentem pomija w treści praktycznie wszystko, co mogłoby się okazać interesujące dla czytelników. Nic dziwnego, że najlepsze fragmenty to wyimki z "Bloc-notes" wielbionego niemalże na każdej stronie tej książki ojca autora...

9.Przynęta (Cleeves Ann) (4.5)
10. Czerń kruka (Cleeves Ann) (4)
11. Droga przez kłamstwa (Cleeves Ann) (4.5)
12. Biel nocy (Cleeves Ann) (4)
13. Ukryta głębia (Cleeves Ann) (4.5)
- solidna robota z pomysłowo splatanymi wątkami i w miarę szeroko przedstawionymi uczestnikami wydarzeń (choć charakterystyka postaci pozostawiła mi trochę do życzenia, z wyjątkiem Very Stanhope, za co przysługuje ocena pół punktu wyżej), czyta się szybko i wszystkie książki potrafią "wciągnąć", szkoda tylko, że autorka posługuje się jednak pewnymi schematami.
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 01.10.2019 22:48 napisał(a):
Odpowiedź na: 1-6. Urushibara Yuki Mus... | beatrixCenci
Cieszy mnie Twoje udane spotkanie z Korzenie nieba (Gary Romain (właśc. Kacew Roman, pseud. Ajar Émile)) - to dobra książka Gary'ego, ma świetny "afrykański" klimat (troszkę nawet jak Pożegnanie z Afryką (Blixen Karen (pseud. Dinesen Isak lub Andrézel Pierre)) ), a po ilości ocen wygląda na zapomnianą...
Użytkownik: beatrixCenci 02.10.2019 12:56 napisał(a):
Odpowiedź na: Cieszy mnie Twoje udane s... | LouriOpiekun BiblioNETki
A szkoda, ta powieść zdecydowanie zasługuje na większe zainteresowanie...
Użytkownik: Jabłonka 02.10.2019 15:26 napisał(a):
Wrzesień owocny :)
W cieniu kolegiaty (Grabski Władysław Jan) rewelacja
Pogańskie Imperium: Litewska dominacja w Europie Środkowo-Wschodniej 1295–1345 (Rowell Stephen C.) 4+, bardzo porządna praca
Camino: Opowieść z czasów gotyckich katedr (Multhaupt Hermann) ot przeciętna
Tajemnicze życie grzybów (Hofrichter Robert) świetna, do polecania i zachwycenia
14:57 do Czyty: Reportaże z Rosji (Miecik Igor T.) dobra
Moje ptaki, zwierzaki i krewni (Durrell Gerald) bardzo dobra
Przy sztalugach i przy biurku: Wspomnienia (Skotnicki Jan) świetna, książka miesiąca. Polecam!
"Przerwane życiorysy." Alicja Majewska dobra; o Obławie Augustowskiej - mnóstwo osobistych historii tych którzy zostali...
"Obława Augustowska (lipiec 1945r.)" pod red. Jana Jerzego Milewskiego i Anny Pyżewskiej 4+
"Obława Augustowska 1945 , okoliczności i ofiary w dokumentach archiwalnych" Tadeusz Radziwinowicz i Barbara Bojaryn-Kazberuk dobra
Trzy ostatnie książki okropne trudne, doszukałam się powiązań rodzinnych... ciężko się czytało...
I tyle...
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 03.10.2019 10:01 napisał(a):
Odpowiedź na: Wrzesień owocny :) W cie... | Jabłonka
Wspaniale, że Grabski przypadł Ci do gustu. Brakuje obecnie tak dobrych książek, utrzymanych w podobnej stylistyce.
Użytkownik: zochuna 05.10.2019 16:38 napisał(a):
Odpowiedź na: Zapraszam :) | Kaya7
Nie wpisywałam się od ośmiu miesięcy:( W pewnym momencie w ogóle nie czytałam, a potem po trochu wracałam do mojego ulubionego zajęcia :) Zebrałam swoje osiągnięcia z ostatnich trzech miesięcy:

1.Dom bez klamek (Pasierski Jędrzej) - 4

2.Roztopy (Pasierski Jędrzej) - 5

3.Czerń kruka (Cleeves Ann) - 5

4.Czas przeszły (Child Lee (właśc. Grant Jim)) - 5

5.Dzień Matki (Neuhaus Nele (właśc. Neuhaus Cornelia)) - 5

6.Dwór (Singer Isaac Bashevis) - 5,5

7.Spuścizna (Singer Isaac Bashevis) - 5,5
Nie mogę pojąć, jak to się stało, ze ja do tej pory nie czytałam Singera. Mam nadzieję, że kolejne Singery będą równie dobre.

8.Durrellowie z Korfu (Haag Michael) - 5
Na taką książkę czekałam:)

9.Mój rok relaksu i odpoczynku (Moshfegh Ottessa) - 4,5
To rozum podpowiedział mi taką ocenę, bo czytając przez większość czasu wzdrygałam się ze wstrętu. Ale coś w tym jest. Są również wątpliwości. Ironiczny tytuł, zabawna okładka i postać pani doktor psychiatry są super.

10.Wielkie kłamstewka (Moriarty Liane) - 5
Może teraz obejrzę serial.
Użytkownik: misiak297 06.10.2019 15:27 napisał(a):
Odpowiedź na: Nie wpisywałam się od ośm... | zochuna
Ten "Mój rok relaksu i odpoczynku" to dziwna książka. Odpycha okropnie, ale jednak jest w tym pomysł. Ma w sobie to COŚ.
Użytkownik: Losice 06.10.2019 15:41 napisał(a):
Odpowiedź na: Nie wpisywałam się od ośm... | zochuna
Singerem nigdy się nie rozczarujesz. To nie tylko powieści, jego opowiadania to moim zdaniem "numer jeden" w literaturze światowej.
Już dawno powinien być nazwany "pisarzem Warszawy" - opisy miasta z początków XX wieku (do lat trzydziestych) nie mają sobie równych. To dotykanie świata, który nie istnieje, a o którego barwności nie mieliśmy żadnego wyobrażenia.
W Warszawie nie ma nawet ulicy Singera - są zresztą tylko trzy takie ulice w Polsce: w Radzyminie, Leoncinie i Biłgoraju ……
Dlaczego tak jest ……. no właśnie, dlaczego ??

Na szczęście są jego książki, i mam nadzieję, że będą …. będą dostępne do czytania.
Użytkownik: JERZY MADEJ 06.10.2019 14:12 napisał(a):
Odpowiedź na: Zapraszam :) | Kaya7
Lektury - WRZESIEŃ 2019 r.

Przeczytane:

NARODOWE CZYTANIE 2019
1. Dobra pani (Orzeszkowa Eliza) (5)
2. Sachem (Sienkiewicz Henryk (1846-1916)) (4)
3. Katarynka (Prus Bolesław (właśc. Głowacki Aleksander)) (5)
4. Rozdziobią nas kruki, wrony (Żeromski Stefan (pseud. Zych Maurycy)) (5)
5. Pamiątki Soplicy (Rzewuski Henryk) - opowiadanie "Sawa" (4,5)
6. Suka i inne opowiadania (Reymont Władysław (Reymont Władysław Stanisław; właśc. Rejment Stanisław Władysław)) - opowiadanie "Orka" (4,5)
7. Sanatorium pod Klepsydrą (Schulz Bruno) - opowiadanie "Mój ojciec wstępuje do strażaków" (4)
8. Dym (Konopnicka Maria) (4)

9. Miłość i zemsta (Hammond Melinda (pseud. Mallory Sarah)) (4,5)
10. Uzurpator: Podwójne życie prałata Jankowskiego (Aksamit Bożena, Głuchowski Piotr) (5)
11. Warszawa 1944: Tragiczne powstanie (Richie Alexandra) (6)
12. Wioletka na tropie zbrodni (Gurnard Katarzyna) (4)
13. Singielka w Londynie (Matulewicz Marta) (4)
14. Stare miłości i nowe rozterki (Matulewicz Marta) (4)
15. Spełnione marzenia (Matulewicz Marta) (4)
16. Piastowie od Mieszka do Kazimierza: Miłość i władza (Kienzler Iwona) (5)
17. Wierny mąż niewiernych żon: Władysław Jagiełło (Kienzler Iwona) (5)
18. Sprawa znikającej staruszki (Gardner Erle Stanley) (5)
19. Sprawa podwójnej tożsamości (Gardner Erle Stanley) (5)
20. Detektyw z Mediolanu (Zeydler-Zborowski Zygmunt (pseud. Helner Tomasz lub Zorr Emil)) (4,5)
21. Czyje to ciało? (Sayers Dorothy Leigh) (4,5)
22. Pomścić ojca (Boussenard Louis Henri (Boussenard Ludwik, Boussenard Louis-Henri)) (5)
23. W Górach Skalistych (Boussenard Louis Henri (Boussenard Ludwik, Boussenard Louis-Henri)) (5)
24. Czarni (Reszka Paweł (ur. 1969)) (5)

W ciągłym czytaniu:

1. Biblia (antologia; < autor nieznany / anonimowy >)
2. Żywoty Świętych Pańskich na wszystkie dnie roku: Podług najwiarogodniejszych źródeł wyjętych z dzieł ojców i doktorów Kościoła św. (< praca zbiorowa / wielu autorów >)
Użytkownik: Rbit 06.10.2019 19:56 napisał(a):
Odpowiedź na: Zapraszam :) | Kaya7
Ostre cięcie: Jak niszczono polską kolej (Trammer Karol) (3,5)
Zebranie podstawowych faktów i syllabus errorum transformacji kolei. Publicystycznie, dla laików ciekawie, dla znających temat niewiele nowego.

Amelia i Kuba: Godzina duchów (Kosik Rafał) (4,0)
Nowoczesna literatura dziecięca. Trochę SF, trochę rodzinnej obyczajówki. Może być.
[dla tych, którzy szukają takich informacji: jeden z bohaterów ma ZA]

Zwykli ludzie: 101 Policyjny Batalion Rezerwy i "ostateczne rozwiązanie" w Polsce (Browning Christopher R.) (4,0)
Jakim sposobem nie należący do NSDAP doker, kierowca, czy drobny przedsiębiorca z Hamburga stawał się bestialskim oprawcą? Dlaczego tylko nieliczni opierali się rozkazom? Nowe wydanie klasycznej już chyba pracy.

Kwiaty dla Algernona (Keyes Daniel) (powtórka, nadal 6,0)
Dawno temu, gdy byłem nastolatkiem, pierwsza lektura "Kwiatów" potężnie sponiewierała mnie emocjonalnie. Teraz, na chłodno, dostrzegam też inne walory tej niezwykłej powieści.

Opowieści z Ziemiomorza (Le Guin Ursula K. (Le Guin Ursula Kroeber)) (4,0)
Zamknięcie i dopełnienie wątków z poprzednich tomów cyklu. Klimat i tematy podobne, jak wcześniej: nauka, feminizm i kandydowska uprawa ogródka.

Rafał, pyzy i duch przodka (Boglar Krystyna) (4,0)
Sympatyczne opowieści dla dzieci prosto z PRL

Bić się czy nie bić?: O polskich powstaniach (Łubieński Tomasz) (4,5)
Porządna publicystyka historyczna. Może nie tak znakomita, jak Jasienicy, czy Łojka, ale niewiele brakuje.

Mężczyźni z różowym trójkątem: Świadectwo homoseksualnego więźnia obozu koncentracyjnego z lat 1939–1945 (Heger Heinz (właśc. Kohout Josef)) (4,0)
Świadectwo z KL Flossenbürg. Interesujące szczególnie z perspektywy losu byłych więźniów - homoseksualistów po wojnie (odmowa uznania ich za ofiary).

Wszystkie poranki świata (Quignard Pascal) (5,0)
Literacka perełka. Równie znakomita jak jej ekranizacja.
"Każdy z poranków świata przychodzi raz tylko, wszystkie mijają bezpowrotnie".

Billy Budd (Melville Herman) (5,0)
Każdy ma autorów, którzy bardziej do nas trafiają niż inni. W moim przypadku jest wśród nich Melville. Dlatego cokolwiek napisałbym na temat tej prozy, byłoby skrajnie subiektywnym peanem.

Wojna francusko-pruska: Niemieckie zwycięstwo nad Francją w latach 1870-1871 (Wawro Geoffrey) (4,0)
Bez błysku, ale bardzo solidnie o wojnie obustronnych błędów, która stworzyła zjednoczone Niemcy.

Bartek Zwycięzca (Sienkiewicz Henryk (1846-1916)) (3,5)
Selim Mirza (Sienkiewicz Henryk (1846-1916)) (3,0)
Dwie nowele, które łączy tło, czyli wojna prusko-francuska 1870-71. Co ciekawe, możemy poznać perspektywę obu stron konfliktu. Bohater "Bartka" walczy w armii pruskiej, a "Selima" we francuskiej.

Nieradość (Sołtys Paweł (pseud. Pablopavo)) (4,5)
Autor strasznie melancholijny. Jedno wiadomo. Nie musi bać się syndromu drugiej książki. Jest lepiej niż w Mikrotykach.
Użytkownik: Monika.W 06.10.2019 20:28 napisał(a):
Odpowiedź na: Ostre cięcie: Jak niszczo... | Rbit
Łubieński wygląda bardzo interesująco, zapamiętuję.

Czemu tak mało dla Sienkiewicza?
Użytkownik: Rbit 06.10.2019 20:44 napisał(a):
Odpowiedź na: Łubieński wygląda bardzo ... | Monika.W
Łubieńskiego warto.

Sienkiewicz brzydko się starzeje. Przynajmniej w takiej formie. Bardzo gazetowe to.

Bartek - publicystyka. Sprawna, ale że się nie zgadzam z przesłaniem, to ocenę obniżyłem.
Selim - broni się już chyba tylko jako ciekawostka. Fabuła marna, postacie marne. Pisane pod publikę. Taki ówczesny odpowiednik dzisiejszego Mroza.
Użytkownik: Monika.W 06.10.2019 21:07 napisał(a):
Odpowiedź na: Łubieńskiego warto. Si... | Rbit
Mnie też opowiadania Reymonta nie zachwycają, myślałam, że będą lepsze. Właśnie - próba czasu niezaliczona. Chyba powieści im lepsze wychodziły.

Sienkiewicz - Mrozem. Ciekawe. Ale jak się popatrzy, ile on pisał i w jakim tempie - to coś w tym jest. Najlepsze to ma chyba te listy-reportaże ze Stanów. Choć może nie jestem zbyt obiektywna, bo Trylogię zaczęłam czytać jako osoba dorosłą i wynudziłam się. Nie ma we mnie słabości do Sienkiewicza.
Użytkownik: misiak297 07.10.2019 00:20 napisał(a):
Odpowiedź na: Łubieńskiego warto. Si... | Rbit
Tak jak uwielbiam czytać Konopnicką i Orzeszkową, lubię też nowelistykę Prusa, tak Sienkiewicz-nowelista zupełnie do mnie nie przemawia (a Sienkiewicz w większej formie też nieszczególnie). Może z wyjątkiem "Jamioła".

I rzeczywiście ta proza się po prostu brzydko zestarzała.
Użytkownik: yyc_wanda 07.10.2019 00:07 napisał(a):
Odpowiedź na: Zapraszam :) | Kaya7
Mózg zmienia się sam: Innowacyjne techniki przywracania prawidłowych funkcji mózgu bez operacji i leków (Doidge Norman); ocena: 6
Książka opisuje konkretne przypadki medyczne, które są dowodem na plastyczność mózgu i ukazują jego fenomenalne wręcz zdolności adaptacyjne. Warto przeczytać, by dowiedzieć się jak ćwiczyć nasz mózg, by był sprawny do późnej starości.
Jest recenzja: Neuroplastyczność, czyli o tym, że mózg nie jest komputerem

The Good Liar - McKenzie Catherine; ocena: 5
Eksplozja gazu w budynku korporacyjnym w Chicago i trzy bohaterki, w których życiu to wydarzenie dokonało nieodwracalne zmiany. Powieść rozpisana jest na trzy głosy i naprzemiennie przedstawia historię i punkt widzenia każdej z nich.
Więcej szczegółów tutaj: Przeczytane: Q3, 2019