Dodany: 26.09.2019 15:16|Autor:

Książka: Sztuczna inteligencja
Kaplan Jerry
Notę wprowadził(a): Rosco

W książce "Sztuczna inteligencja. Co każdy powinien wiedzieć" Jerry Kaplan analizuje złożone problemy dotyczące sztucznej inteligencji jasnym, nietechnicznym językiem.

Czy maszyny naprawdę mogą przewyższyć ludzką inteligencję? Jak sztuczna inteligencja wpłynie na nasze miejsca pracy i dochody? Czy robot może świadomie popełnić przestępstwo? Czy maszyna może być świadoma albo posiadać wolną wolę?

Wiele systemów sztucznej inteligencji uczy się teraz z doświadczenia i podejmuje działania wykraczające poza zakres tego, do czego zostały pierwotnie zaprogramowane. W związku z tym rodzą one kłopotliwe pytania, na które społeczeństwo musi znaleźć odpowiedź. Czy naszemu osobistemu robotowi należy pozwolić stać za nas w kolejce albo zmusić go do zeznawania przeciwko nam w sądzie? Czy tylko my ponosimy wyłączną odpowiedzialność za wszystkie jego działania? Jeśli załadowanie umysłu do maszyny okaże się możliwe, czy to nadal będziemy my?
Odpowiedzi mogą zaskakiwać.

Jerry Kaplan jest amerykańskim przedsiębiorcą, informatykiem, ekspertem ds. sztucznej inteligencji, innowatorem technicznym, autorem bestsellerów i futurologiem. Najbardziej znany jest ze swojej kluczowej roli w definiowaniu branży komputerów typu tablet. Jest założycielem wielu firm w tym GO Corporation, Teknowledge czy serwisu społecznościowego Winster.com oraz współzałożycielem pierwszej witryny aukcyjnej B2C - OnSale. Jest laureatem nagrody Ernst & Young Emerging Entrepreneur of the Year (1998) i autorem bestsellerowej książki "Startup: A Silicon Valley Adventure". Był przedstawiany w tak ważnych czasopismach jak "The New York Times", "The Wall Street Journal", "Forbes", "Red Herring" i "Bloomberg Businessweek". Jest także autorem książki "Humans Need Not Apply: A Guide to Wealth and Work in the Age of Artificial Intelligence".

Jerry Kaplan uzyskał tytuł licencjata z historii i filozofii na Uniwersytecie w Chicago (1972) oraz doktorat z informatyki (specjalizacja w sztucznej inteligencji) na Uniwersytecie Pensylwanii (1979). Obecnie jest gościnnym wykładowcą na Wydziale Informatyki Uniwersytetu Stanforda oraz członkiem Stanford Centre for Legal Informatics.

[Wydawnictwo Naukowe PWN, 2019]