Dodany: 28.02.2005 20:40|Autor: ozzymo

Mika Wspaniały

Po "Tajemnicę..." sięgnąłem przypadkowo. Kupiłem ją na krakowskich Targach Książki. Waltariego polecała mi moja anglistka, dlatego pomyślałem, że warto spróbować. Nie rozczarowałem się.

"Tajemnica królestwa" jest pasjonującą podróżą w świat Palestyny czasów Jezusa. Należy ona do trylogii Waltariego pt. "Trylogia rzymska". Książka ta to powieść epistolarna - tzn. pisana w listach. Autor opisuje świat żywo i barwnie, z najdrobniejszymi szczegółami. Cała fabuła oparta jest na Nowym Testamencie. Akcja rozgrywa się w Jerozolimie na przełomie er. Obywatel rzymski Marek Mezencjusz Manilianus, przeżywający zawód miłosny, wyjeżdża z Rzymu i zwiedza wschodnie prowincje Imperium. W Aleksandrii odkrywa pisma żydowskich proroków, mówiące o obiecanym Mesjaszu - zbawicielu. Wyrusza w końcu do Jeruzalem i tam, przed bramą miejską, staje się świadkiem ukrzyżowania Jezusa. Wydarzenie to wpływa na zmianę światopoglądu naszego bohatera, bowiem nieoczekiwanie staje się on chrześcijaninem.

Mimo iż wiele już było powieści nawiązujących do historii nowotestamentowych, to jednak książki Waltariego stanowią nową jakość. Akcja, mimo że oparta na Biblii, jest całkowicie oryginalna. Największym atutem autora są rewelacyjne portrety psychologiczne bohaterów biblijnych. Czytelnik utożsamia się z nimi, ich opisy są jakby dopełnieniem portretów ukazanych w NT. Występuje też wątek filozoficzny, ale jest on delikatnie wpleciony w fabułę.

Oceniając "Tajemnicę", można używać wyłącznie samych superlatywów. Jest to książka nietypowa, na długo zapadająca w pamięć. Żałowałem każdej przeczytanej strony, bo widziałem, jak szybko ich ubywa. Pocieszałem się jednak świadomością, że pozostały mi jeszcze dwa tomy i czekam na chwilę czasu wolnego, w której będę mógł po nie sięgnąć. Wszystkim pozostałym czytelnikom serdecznie polecam "Tajemnicę", jak również inne książki tego najwspanialszego powieściopisarza fińskiego.

Na polskim rynku wydawniczym książki Waltariego wydawane są nakładem Książnicy. "Tajemnicę" zakupić można albo w wersji kieszonkowej, z miękką okładką (koszt ok. 13 zł), albo w twardej okładce, razem z pozostałymi dwoma tomami "Trylogi rzymskiej" (ok. 55 zł.).