Dodany: 16.09.2019 11:36|Autor:

Matti Yrjänä Joensuu (1948-2011) to jeden z najpoczytniejszych fińskich autorów powieści kryminalnych. Jego utwory były wielokrotnie filmowane: na ich podstawie powstał między innymi serial telewizyjny "Harjunpää i głód miłości" oraz film pełnometrażowy "Harjunpää i kapłan zła".
Joesnuu był śledczym w wydziale kryminalnym helsińskiej policji i podczas pisania korzystał z własnych doświadczeń. Trzykrotnie otrzymał nagrodę Vuoden Johtolanka – przyznawaną przez Towarzystwo Przyjaciół Kryminału, a ponadto literacką nagrodę państwową w roku 1982. Jego książki zostały przetłumaczone na ponad dwadzieścia języków.
W Polsce ukazały się dwie powieści tego pisarza: "Harjunpää i kapłan zła" ("Harjunpää ja pahan pappi", 2005) oraz "Harjunpää i dręczyciel kobiet" ("Harjunpää ja ahdistelija", 1981).

Uwaga: po kliknięciu pokażą się szczegóły fabuły lub zakończenia utworu

W powieści "Harjunpää i syn policjanta" autor Matti Yrjänä Joensuu znów zajmuje się przemocą – tym razem dopuszczają się jej nieletni. Wciągająca i wstrząsająca opowieść o zbrodniach popełnionych przez dzieci nic nie straciła na aktualności, mimo upływu wielu lat od jej napisania. Główny bohater to alter ego pisarza: empatyczny policjant, trochę znerwicowany i przemęczony pracą ojciec dwojga dzieci.

[Kojro, 2017]