Dodany: 2019-09-07 17:12|Autor: pawelw

Książki i okolice> Konkursy biblionetkowe

Konkursy - co dalej?


Zazwyczaj we wrześniu zaczynały się zapisy do organizacji konkursów na kolejny rok. Wkrótce ogłoszę zapisy, ale najpierw chciałbym, żebyśmy się wspólnie zastanowili nad formułą konkursów. 230 konkursów pokazuje, że raczej cieszą się one zainteresowaniem i są już tradycją BiblioNETki, ale liczba uczestników i chętnych do organizacji wyraźnie spada. Czy może zatem czas na zmiany?

Dotychczasowe założenia były takie, że konkurs to 20-30 fragmentów do odgadnięcia i 10-12 dni na ich rozpoznanie. Dopuszczalne były też mniejsze konkursy zawierające 7-12 fragmentów i z czasem na odpowiedzi 5-7 dni, ale rzadko się takie pojawiały.

Czy konkursy nadal powinny się pojawiać? Czy są tacy, którzy chętnie czytają konkursowe fragmenty, ale nie wysyłają odpowiedzi? (i dlaczego?) Czy formuła powinna się zmienić? Jak uatrakcyjnić konkursy i jak zachęcić więcej osób do uczestnictwa?

Ciekaw jestem waszych opinii i pomysłów i to nie tylko stałych uczestników, ale też zwłaszcza osób nie biorących aktywnie udziału.

Zapraszam też do uczestnictwa w obecnym konkursie WŁOSY W LITERATURZE - konkurs nr 230
Wyświetleń: 1322
Dodaj komentarz
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 27
Użytkownik: dot59Opiekun BiblioNETki 2019-09-07 23:12 napisał(a):
Odpowiedź na: Zazwyczaj we wrześniu zac... | pawelw
Niedobrze się teraz prowadzi konkurs, oj, niedobrze - przy braku opcji "pokaż wszystko" przejrzenie ocen uczestnika konkursu, żeby mu powiedzieć, co czytał/którego zna autora, to istna katorga (zwłaszcza jeśli ma dwadzieścia parę stron ocen...). Będąc uczestnikiem, też się używało tej opcji przy porównywaniu ocen swoich i konkursotwórcy, teraz figa z makiem.
Ale rezygnować z udziału to bym nie chciała.
Użytkownik: mika_p 2019-09-07 23:58 napisał(a):
Odpowiedź na: Zazwyczaj we wrześniu zac... | pawelw
Podpisuję się pod tym, co napisała Dot o opcji "pokaż wszystkie".

Dalej, konkurs jest zabawą społeczności, a społeczność się kurczy. To widać po forum.
Proste rozwiązaniem na zwiększenie liczby uczestników jest zaanonsowanie konkursu na głównej stronie.

Może warto by też podkreślić w poście-matce konkursu, że to wspólna zabawa i - jak na olimpiadzie - liczy się udział, że mataczenia na forum są mile widziane, a także rozwinąć skrót PW i wskazać, że trzeba patrzeć na ikonkę na belce, czy pojawiają się odpowiedzi.
Użytkownik: jolekp 2019-09-08 13:55 napisał(a):
Odpowiedź na: Podpisuję się pod tym, co... | mika_p
Popieram pomysł z ogłoszeniem na głównej stronie. Dawniej bywały nawet przygotowywane specjalnie pod konkurs banery - ale w obecnej sytuacji już na to nie ma co liczyć.
Niemniej gdyby news z informacją o konkursie był przypięty na górze strony przez te dwa tygodnie, to więcej osób mogłoby się nim zainteresować. W tematach konkursowych nie ma zwykle dużego ruchu i bardzo szybko są one spychane w dół przez inne posty, noty wydawców itp., łatwo je przeoczyć.
Użytkownik: Pingwinek 2019-09-08 02:25 napisał(a):
Odpowiedź na: Zazwyczaj we wrześniu zac... | pawelw
Wypowiem się jako osoba nieuczestnicząca w konkursach, coraz rzadziej przeglądająca zamieszczane fragmenty. Nie udzielałam się nigdy (a jestem w serwisie od 2008 roku), konkursowe atrakcje nie stanowią dla mnie żadnej rozrywki, w ogóle nie czuję klimatu i w wolnym czasie preferuję po prostu czytanie kolejnych książek. Ale, jak piszesz, konkursy cieszą się zainteresowaniem części czytelników i stały się na portalu tradycją, dlaczego więc pozbawiać ich miłośników przyjemności testowania i odgadywania? Fajne zwyczaje warto pielęgnować - zresztą jeśli "zabronisz" (?), niektórzy pewnie i tak sami sobie zorganizują książkowe zabawy, tak jak organizują spotkania czy akcje (ciągle wypowiadam się jako ktoś, kto stroni od biblionetkowej integracji). Problem w tym, że liczba uczestników i chętnych do organizacji spada, bo spada liczba aktywnych użytkowników Biblionetki, społeczność strony stale się kurczy (i będzie nadal), czego nie sposób nie zaobserwować na całym forum od kilku lat. Jeszcze trochę - i zrobi się tutaj zupełnie pusto.
Użytkownik: parilicium 2019-09-08 13:27 napisał(a):
Odpowiedź na: Wypowiem się jako osoba n... | Pingwinek
Podpisuję się pod wypowiedzią Pingwinka.

Konkursy mnie nie interesują (i interesować nie będą), lecz wiem, że są i że są lubiane. Ich zniknięcie byłoby kolejnym symptomem (od lat postępującego) obumierania portalu.
Użytkownik: pawelw 2019-09-08 14:42 napisał(a):
Odpowiedź na: Wypowiem się jako osoba n... | Pingwinek
Nikt nie chce "zabraniać" konkursów, ani pozbawiać nikogo przyjemności udziału w nich! :)
Konkursy będą, jak długo będą chętni do ich organizowania. Chodzi tylko o kwestię formuły, być może warto coś lekko zmienić, żeby zainteresować więcej osób.
Użytkownik: Pingwinek 2019-09-09 01:06 napisał(a):
Odpowiedź na: Nikt nie chce "zabraniać"... | pawelw
Przez cały wieczór strona się wieszała, a moją wypowiedź diabli wzięli. Próba rekonstrukcji (niezbyt udana, ale kto by pamiętał treść po paru godzinach...):

Ja uważam, że użytkowników dotychczas niezainteresowanych rywalizacją i tak do brania udziału w konkursach nie zachęcisz (możesz jeszcze zniechęcić aktualnych uczestników - zmiana formuły wydaje się ryzykowna, już chyba kiedyś doprowadziła do wykruszenia się części stałych bywalców). W Biblionetce potrzeba świeżych twarzy - jeśli się tu pojawią i zostaną (do czego oczywiście nie dojdzie, piszę hipotetycznie), niektóre z nich dołączą też do konkursów, to czysta matematyka.
Użytkownik: misiak297 2019-09-08 13:34 napisał(a):
Odpowiedź na: Zazwyczaj we wrześniu zac... | pawelw
Biorę udział w konkursach sporadycznie, ale podpisuję się pod jednym postulatem - przywrócenia opcji "pokaż wszystkie oceny". Sprawdzanie ocen organizatora i uczestników w tej nowej wersji jest fatalne - a i pozakonkursowo ta opcja po prostu jest konieczna.
Użytkownik: schizofretka 2019-09-09 14:24 napisał(a):
Odpowiedź na: Zazwyczaj we wrześniu zac... | pawelw
Ja uwielbiam konkursy, choć jako młoda mama nie zawsze mam czas brać w nich udział, ale uważam je za super zabawę. I sama niejednokrotnie się zastanawiałam, dlaczego tak niewiele osób bierze w nich udział i co można zrobić, aby to zmienić. Nie wiem, czy pamięć mnie nie myli, ale ja dowiedziałam się o konkursach bodajże z jakiejś informacji na stronie głównej, która wpadła mi w oko. Tak czy siak uważam, że solidny komunikat na stronie głównej mógłby tu pomóc. Zachętą na pewno jest również możliwość wylosowania nagrody książkowej. Na pewno nie zmieniałabym formuły, bo jakaż inna miałaby być niby lepsza? Mnie przynajmniej żadna taka nie przychodzi do głowy. W pozostałych punktach zgadzam się z innymi - uaktywnienie możliwości "pokaż wszystko" oraz przede wszystkim - zastanowić się, co zrobić, aby nie tracić użytkowników...
Użytkownik: KrzysiekJoy 2019-09-09 15:22 napisał(a):
Odpowiedź na: Zazwyczaj we wrześniu zac... | pawelw
Narzucanie odgórne zmian w konkursach chyba nie ma sensu. Przecież każdy organizator swój konkurs może obwarować własnym regulaminem.
Prowadzenie, uczestniczenie w konkursach zawsze mi sprawiało ogromna frajdę, aż do teraz, niestety. Nie mam zamiaru klikać kilkadziesiąt minut przerzucając strony z ocenami, aby móc komuś napisać standardowe podpowiedzi.
Mam kilkanaście opracowanych tematów konkursowych, ale przykro mi, listopadowy prawdopodobnie będzie moim ostatnim. Jednak swoją decyzję zmienię jeśli powróci opcja "pokaż wszystko".
Użytkownik: mika_p 2019-09-09 15:45 napisał(a):
Odpowiedź na: Narzucanie odgórne zmian ... | KrzysiekJoy
Aż się boję napisać, bo jestem za powrotem opcji "pokaż wszystko w ocenach użytkowników.
Ale napiszę.

Możliwe, że jest opcja ułatwiająca życie organizatorowi konkursu: w ocenach każdej książki można wyświetlić wszystkich oceniających, przez ctrl+F można znaleźć nick. Uczestnikom konkursu nie pomoże. No i działa tylko na konkretne tytuły, "znasz rodzica" odpadnie
Użytkownik: Monika.W 2019-09-09 20:33 napisał(a):
Odpowiedź na: Zazwyczaj we wrześniu zac... | pawelw
Udzielam się na forum. Nie biorę udziału w konkursach. Wzięłam udział kilka razy (nie wiem, czy więcej niż 2). Dlaczego nie biorę udziału? - bo konkursy są za duże. Za dużo fragmentów, za długie. Na poważne potraktowanie musiałabym poświęcić zbyt wiele czasu.
Nie twierdzę, że trzeba zmienić formułę. W odpowiedzi na prośbę - wskazałam, dlaczego nie biorę udziału.

Wydaje mi się, że gdyby były małe konkursy (oprócz tych dużych), to mogłabym w ich brać udział.
Użytkownik: Anna125 2019-09-09 23:45 napisał(a):
Odpowiedź na: Zazwyczaj we wrześniu zac... | pawelw
Moim zdaniem:
*konkursy powinny się pojawiać. Są fajne. Mogą być krótsze lub dłuższe, a formuła powinna zależeć od organizatora konkursu
*pojawiały się też i krótsze konkursy
*aby zachęcić do uczestnictwa konkurs powinien być "przypięty" na głównej stronie, aby nie znikał w powodzi not oraz PRZYWRÓCIĆ opcję "pokaż wszystko w ocenach użytkowników”
*Liczba uczestników konkursów spada (a i tu nie mam pewności? prosiłabym o statystykę historyczną) z wielu powodów i proszę nie mylić skutków z przyczynami
Co masz na myśli Pawle pisząc o zmianie formuły? Oczekiwałabym propozycji, przynajmniej wstępnej, ponieważ sądzę, że coś masz na myśli. Wiele razy na forum padały różne propozycje, czy to wycie wilka na puszczy? Nagrody: książki, ebooki, bony do zakupu wybranej książki i inne, których już nie pamiętam.
Uatrakcyjnienie, aby zwiększyć ruch na stronie i przyciągnąć nowych użytkowników. Może większa aktywność ze strony osób opiekujących się portalem? Reagowanie na uwagi, komentarze użytkowników działających wolontaryjnie? Pomysły na dyskusje? Podnoszenie ciekawych tematów, a przynajmniej relacje z festiwali literackich. Osoba, osoby, z drugiej strony, którym zależy na budowaniu społeczności osób czytających i przejrzystości katalogu, które interesują się tym, a nie traktują tego jak obowiązek. Pomysłów mogłoby być tysiące, warunek jest jeden - lubię czytać, kocham słowo, wchodzę i aktywnie korzystam z portalu oraz jego funkcjonalności.

Błędy, lapsusy mogą się zdarzać, to obecnie „normalka”, jednakże net wymaga responsu, wymiany, bo bez niej zamiera. I broń Boże, nie mam na myśli jakichś hopsztosów podkręcających emocje, ponieważ częstowani jesteśmy tym codziennie. Tęsknię za normalną wymianą zdań, opiniami i sprawnie funkcjonującą bbnetką, trzymająca rękę na pulsie spraw związanych z książkami, ich wydawaniem, przypominaniem tych książek, które są ważne, pamiętne, na nowo odkryte i też nowościami.
Użytkownik: dot59Opiekun BiblioNETki 2019-09-10 10:00 napisał(a):
Odpowiedź na: Moim zdaniem: *konkursy ... | Anna125
Statystykę mam swoją prywatną, czyli z własnych konkursów, których w ciągu 11 lat poprowadziłam 15.
W pierwszych 3 latach (2009-2011) liczba uczestników wahała się od 25 do 30. W kolejnych 5 (2012-2016) – raz 9, pozostałe od 11 do 20. W ostatnich 3 (2017-2019) raz 8, dwa razy po 9, raz 12 i raz 14.
Mam wrażenie, że generalnie trend liczbowy jest taki sam, niezależnie od tematyki i organizatora. Na pewno jest faktem, że wiele osób, które dawniej regularnie brały udział w konkursach i same je prowadziły, w pewnym momencie zrezygnowało, motywując to brakiem czasu.
Ja sama, szczerze mówiąc, też się zastanawiałam, czy nie zrezygnować z prowadzenia w momencie, kiedy mi w pierwszym czy drugim dniu pewnego konkursu przyszło kilka maili z identycznym zestawem odpowiedzi, zawierającym identyczny błąd, powtórzony po jednej ze stron internetowych. Bo po cóż konkurs, w którym uczestnik, zamiast myśleć, przypominać sobie i kombinować, wpisuje fragmenty jeden po drugim do gugla, odpisuje odpowiedzi i zadowolony wysyła organizatorowi? Ale był to już czas, kiedy prawie nikomu nie chciało się mataczyć na forum, więc tym faktem jakoś usprawiedliwiłam uczestników idących na łatwiznę. Bo i tak miałam kilka fragmentów specjalnych, których wyguglać się nie dało, tylko rozgryźć drogą starannego grzebania w ocenach i analizowania podpowiedzi.
A uczestnictwa sobie nigdy nie odpuszczę, póki konkursy będą. Przecież niekoniecznie trzeba walczyć o podium, można spasować w dowolnym momencie, kiedy zgadywanie kolejnych fragmentów zaczyna pożerać za dużo czasu.
Użytkownik: Anna125 2019-09-10 15:34 napisał(a):
Odpowiedź na: Statystykę mam swoją pryw... | dot59Opiekun BiblioNETki

Dziękuję Dot :) za garść liczb. Odnosiłam takie wrażenie, że trend nie jest spadkowy, kiedy myślimy w perspektywie kilku ostatnich lat, nie sięgając zbytnio w przeszłość, ale nie miałam pewności.

Bardzo bym chciała, aby konkursy zostały, no i kiedyś w jakimś wreszcie wziąć udział. Masz rację, że mało czasu mamy, i że można spasować w każdym momencie. Mataczenie jest strasznie fajne.
Użytkownik: pawelw 2019-09-11 21:44 napisał(a):
Odpowiedź na: Moim zdaniem: *konkursy ... | Anna125
"Co masz na myśli Pawle pisząc o zmianie formuły? Oczekiwałabym propozycji, przynajmniej wstępnej, ponieważ sądzę, że coś masz na myśli. "

Nie mam nic na myśli. :)
Po prostu zapisy na kolejny rok są dobrą okazją do zapytania potencjalnych uczestników i organizatorów o zdanie.

Jak zmieniała się liczba uczestników ładnie widać w czytatkach podsumowujących konkursy:
Konkursy, konkursiki... i wszystko to, co koniecznie trzeba ocalić od zapomnienia
Konkursy, konkursiki... i wszystko to, co koniecznie trzeba ocalić od zapomnienia - część 2
Użytkownik: Anna125 2019-09-11 22:25 napisał(a):
Odpowiedź na: "Co masz na myśli Pawle p... | pawelw
Dziękuję, Pawle, za ciągi zestawień.
Dot je podrzuciła. Ciekawiłyby mnie wnioski, czyli ile to jest dużo/mało, przyrosty/spadki, czy istotne, bądź nie. Analiza. Rzecz oczywista, nikt nie wie wszystkiego, ale założenia jakieś są, a przynajmniej być powinny, moim zdaniem.
Jednakże, jestem wdzięczna za szybką odpowiedź, ponieważ rzadko to się zdarza... teraz. Pytanie jest super i rozmowa, jednak kontekst, sam chyba rozumiesz kontekst, budzi nieufność. Zmienianie wbrew wszystkim, opcje znikają i chyba najokropniejszy jest brak dialogu z forumowiczami. Radam, że odpowiedziałeś:) i wiedz, że rozumiem ograniczenia.
Dzisiaj dodałam książkę, udało się!:) oraz było ok. Może to się "przewali", lecz potrzebujecie zaangażowanych osób, bo samo się nie będzie "kręcić".
Odnośnie pytania, nie wierzę, że nie masz nic na myśli, bądź enigmatyczni Oni. Wolałabym, abyście wprowadzali nowe pomysły, a nie torpedowali istniejące.
pzd srd, chomik
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 2019-10-16 13:23 napisał(a):
Odpowiedź na: "Co masz na myśli Pawle p... | pawelw
Do linków okołokonkursowych dorzucić warto taki meta-temat: KONKURSOWE CIEKAWOSTKI
Użytkownik: pawelw 2019-09-14 23:04 napisał(a):
Odpowiedź na: Zazwyczaj we wrześniu zac... | pawelw
Dziękuję za wszystkie uwagi.

Widać, że największa dolegliwość obecnie, to brak podglądu wszystkich ocen. Nie wiem co się dzieje z implementacją i czy pokazywanie wszystkich ocen wróci.

Oceny są rozdzielone na wiele stron, ale to tylko kwestia techniczna jak je z tych stron pobrać i zaprezentować razem. Da się to zrobić na kilka sposobów. Mogę zaproponować skorzystanie z moich polecanek. Na stronie http://ras.man.poznan.pl/biblionetka/ podajemy użytkownika, którego oceny chcemy zobaczyć, czekamy chwilę aż system pobierze wszystkie strony i klikamy na link z ocenami. Przestarzałe to i wymaga poprawek, ale oceny pokazuje.


Powtarzającą się propozycją jest też poprawienie widoczności konkursów przez wstawienie informacji o nich jako wiadomości na stronie głównej. To chyba dobry pomysł, do konsultacji z redaktorami wiadomości.

Zapisy do konkursów na 2020 otworzę jutro.
Użytkownik: ahafia 2019-09-15 13:07 napisał(a):
Odpowiedź na: Zazwyczaj we wrześniu zac... | pawelw
Przy okazji kończącego się właśnie konkursu dał mi się we znaki jeszcze jeden brak, choć odczuwałam go już wcześniej: otóż, podpowiadający często odwołują się do wystawionych ocen, a ja na kilkanaście odgadniętych pozycji ocenione mam tylko trzy, choć wszystkie przeczytałam, ale było to lata temu i nie potrafię ich obiektywnie ocenić, bo po prostu nie pamiętam jak bardzo mi się podobały, choć pamiętam treść i umiem skojarzyć.
Nie wiem, jak sobie z tym poradzili inni, ale ja oceniam tylko na bieżąco od momentu rejestracji na portalu, czyli odpadają setki czy tysiące (całą podstawówkę czytałam w hurtowych ilościach) tomów. Dlatego postuluję wprowadzenie oceny w rodzaju 'PRZECZYTANE'. Skoro istnieją 'nie czytałam' i 'nie jestem zainteresowana', których idei nie rozumiem, bo moim zdaniem nic nie wnoszą, to dlaczego nie wprowadzić możliwości oznaczania książek przeczytanych tak dawno, że uczciwa ocena jest obecnie niemożliwa?
Użytkownik: parilicium 2019-09-15 13:36 napisał(a):
Odpowiedź na: Przy okazji kończącego si... | ahafia
Bardzo dobry pomysł; także nie oceniłem ogromnej ilości książek z tego powodu co Ty.

O ile istnienie opcji "nie jestem zainteresowany" jeszcze do mnie jakoś przemawia (bo coś tego rodzaju komunikat sygnalizuje), to "nie czytałem" wydaje mi się z gruntu bez sensu.
Użytkownik: pawelw 2019-09-15 14:39 napisał(a):
Odpowiedź na: Przy okazji kończącego si... | ahafia
"Nie czytałem" to nie ocena, to jest brak oceny. :)
Przydaje się, kiedy przez pomyłkę oceni się jakąś książkę i trzeba taką ocenę usunąć.
"Nie jestem zainteresowany" przydaje się do rekomendacji. Zdarzało się, że system uparcie polecał mi pewne książki, chociaż wiem, że nie chcę ich czytać. Ustawiam wtedy, że nie jestem zainteresowany i znikają mi z rekomendacji.
Użytkownik: parilicium 2019-09-15 15:12 napisał(a):
Odpowiedź na: "Nie czytałem" to nie oce... | pawelw
> "Nie czytałem" to nie ocena, to jest brak oceny. :)
Przydaje się, kiedy przez pomyłkę oceni się jakąś książkę i trzeba taką ocenę usunąć.

Racja, cofam to, co napisałem.
Użytkownik: ahafia 2019-09-15 15:16 napisał(a):
Odpowiedź na: "Nie czytałem" to nie oce... | pawelw
Przyznam, że niespecjalnie mnie przekonuje Twoje uzasadnienie.
Rozumiem, że 'nie jestem zainteresowana' jest przydatne przy poleceniach, mimo, że wystarczyłoby po prostu zignorować daną książkę, tak, jak wszystkie inne, których wtedy nie wybieramy. Dość wąskie zastosowanie, ale niech sobie będzie, bo brak faktycznie mógłby drażnić.
'Nie czytałam' jest za to nieprawdziwe w przypadku całej masy książek, bo owszem, czytałam, ale tak dawno, że nie mam stosunku emocjonalnego i bardziej sensowne byłoby zostawienie pustego pola.
Skoro jednak oba powyższe guziki istnieją, to co stoi na przeszkodzie by wprowadzić kolejny, a dający tym razem istotną informację, na którą można się powoływać nie tylko z okazji konkursów?
Użytkownik: sowa 2019-09-15 22:10 napisał(a):
Odpowiedź na: Przyznam, że niespecjalni... | ahafia
Mnie też bardzo brakuje możliwości oznaczania książki jako przeczytanej bez konieczności wystawienia jej oceny. Wydaje mi się, że bywały już prośby o dodanie takiego oznaczenia, ale zniknęły w tajemniczym nigdziebądź razem z wieloma innymi prośbami i propozycjami.
Użytkownik: mika_p 2019-09-15 22:56 napisał(a):
Odpowiedź na: Mnie też bardzo brakuje m... | sowa
O, to tak jak mnie.
Użytkownik: mika_p 2020-01-02 22:05 napisał(a):
Odpowiedź na: Zazwyczaj we wrześniu zac... | pawelw
Mamy już czwarty konkurs od pytania, w odpowiedziach na które kilkakrotnie pojawił się postulat, aby o konkursie informować na głównej stronie BNetki - jaka jest szansa na realizację?
Jest też strona na Facebooku, tam też cisza.
Legenda
  • - książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę
  • - do książki dodano opisy lub recenzje
  • - książka dostępna w naszej księgarni
  • - książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)
  • - książka znajduje się w Twoim schowku
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: