Dodany: 28.08.2019 17:23|Autor: SFsince2018

Noc Gargulców

W powieści "Noc Gargulców" poznajemy historię naukowca Nathana Underhilla, który wraz z członkami swojego zespołu stara się na podstawie starożytnych zapisków wskrzesić dawno wymarłe zwierzęta. Ma to w przyszłości poskutkować stworzeniem nowych skutecznych leków dla chorych. Dzięki jednemu z takich eksperymentów udaje mu się przywrócić do życia feniksa, z którego krwi chce pozyskać środek niosący pomoc ludziom z poparzeniami. Nieoczekiwanie pewnego dnia na jego drodze staje dziwny przybysz z Europy, który proponuje mu podjęcie się nowego wyzwania – wskrzeszenia mitycznych gargulców. Zyski wydają się ogromne: sława, pieniądze, nagrody, opracowanie metody hibernacji kosmonautów, jak i ludzi nieuleczalnie chorych. Jednak cena okazuje się niezwykle wysoka...

Niewątpliwie dużym atutem książki jest poruszenie w niej przez autora kwestii mitologicznych oraz nawiązanie w opowieści do zdarzeń i postaci historycznych, w tym związanych z Polską. Akcja rozwija się bardzo szybko, stąd nie ma czasu na nudę. Warto też pochwalić szatę graficzną dzieła, która świetnie oddaje klimat powieści.
Przyznam jednak, iż po lekturze odczuwałem pewien niedosyt. Zabrakło mi w niej większej ilości krwi, rozbudowanego wątku czarownika i jego niezwykłych zdolności. Również historia romansu między asystentką a szefem Nathana nie została praktycznie rozwinięta. Finał zaś w moim odczuciu był przewidywalny.

W mojej ocenie "Noc Gargulców" była z założenia skierowana do grupy nastoletnich odbiorców, dopiero rozpoczynających swoją przygodę z powieściami Mastertona. Mnie osobiście nieszczególnie się podobała, choć mimo wszystko dalej mam ogromny szacunek dla samego pisarza i jego twórczości.

Recenzja dostępna jest również na moim blogu oraz na stronie innego portalu czytelniczego. Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.