Dodany: 25.08.2019 18:16|Autor:

"Baśń" jest próbą stworzenia na nowo mitologii Galicji. Nie jest powieścią historyczną, i choć napisana z dużym szacunkiem dla ówczesnych realiów społecznych, obyczajowych i politycznych, to zawieszona pozostaje między historią a mitem. Wyrasta z legend, w które obrosła postać chłopskiego przywódcy – tych prawdziwych i tych stworzonych przez Radka Raka.

Śledzimy losy młodego Kóby Szeli, wzrusza nas miłość, jaką obdarzyła go Żydówka Chana, czujemy razy pańskiego bata, przeżywamy zauroczenie zmysłową Malwą, wędrujemy przez krainę baśni, żeby zamieszkać we dworze i poczuć zapach krwi rabacji 1846 roku.

Radek Rak napisał powieść o dobru i złu, które czają się w każdym z nas, o nierównych szansach, o Galicji i o Polsce. Powieść pełną rozbuchanego erotyzmu, ironii i humoru, nakarmioną mrokiem ludzkich serc.

[Powergraph, 2019]

Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 04.11.2020 13:09 napisał(a):
Odpowiedź na: "Baśń" jest próbą stworze... | wwwojtusOpiekun BiblioNETki
Przypadkowo znalazłem na stronie Brzostku pdf z książką Jakub Szela: Kim był? (Białas Stanisław), może być wartościowym uzupełnieniem:

Użytkownik: reniferze 05.02.2021 13:18 napisał(a):
Odpowiedź na: "Baśń" jest próbą stworze... | wwwojtusOpiekun BiblioNETki
Poprawna książka, w sam raz baśniowa i w sam raz historyczna - jednakowoż nie czuję się porwana i wciągnięta.