Dodany: 16.08.2019 10:17|Autor:

Książka: Życie ptaków
Król Jan [przyroda]
Notę wprowadził(a): wwwojtusOpiekun BiblioNETki

Bohaterami tego albumu są ptaki występujące w Polsce – te żyjące u nas przez cały rok, te, które przylatują na kilka miesięcy, oraz te, które zatrzymują się tu na krótko w trakcie swych podniebnych migracji. Autor tekstów, Jan Król, jest ornitologiem amatorem, który wraz z innymi zapaleńcami wspomaga zawodowców w opracowaniu i popularyzowaniu wiedzy o ptakach w Polsce. Ma na koncie kilka publikacji naukowych oraz kilkadziesiąt artykułów drukowanych w czasopismach i książkach branżowych w kraju i za granicą. Książka zawiera m.in. zwięzły opis budowy ptaków oraz ich upierzenia, jednak główną część warstwy tekstowej stanowią zajmujące opowieści z życia ptaków. Czytelnik dowiaduje się m.in. o czym mówią głosy, zachowanie i wygląd ptaków, jak wygląda ustawiczna próba sił pomiędzy gatunkami, co decyduje o doborze gniazdowania, jakie gatunki znikają z naszego kraju, a jakie się do niego wprowadzają, czym jest pierzenie i czemu służy, a nawet, czy… ptaki mają skłonność do alkoholu. Oprócz pięknych, intrygujących fotografii album zawiera wiele praktycznych wskazówek dla amatorów obserwacji ornitologicznych, a także odsyłacze do stron internetowych, gdzie można usłyszeć głosy konkretnych przedstawicieli naszej awifauny.

[SBM, 2018]