Dodany: 2019-08-12 22:50|Autor:

z okładki

2019 rokiem Stanisława Moniuszki

Gdyśmy słuchali tej muzyki, tak swojskiej, tak naszej, zdawało się nam, słuchaczom, jakby kompozytor wyjął jakąś cząsteczkę naszej duszy…

W dzieciństwie nie lubił gam, uwielbiał improwizację i pieśni śpiewane przez mamę. Wychowany w miłości do ojczyzny, poświęcił jej całą swoją twórczość. "Halka", "Verbum nobile", "Straszny dwór" - to dzieła przemawiające do serca każdego Polaka.

Chwalony i podziwiany, nie czuł się doceniony. Choć jego utwory grano nieustannie, całe życie borykał się z problemami finansowymi.

Jednak to on w pełni zasługuje na tytuł ojca polskiej opery. Jego pieśni i arie śpiewane były przez pokolenia. W operach świata grany jest do dziś. UNESCO ogłosiło rok 2019 Rokiem Stanisława Moniuszki. Poznajcie jego drogę.

Izabella Klebańska - absolwentka Akademii Muzycznej w Łodzi, autorka scenariuszy i programów telewizyjnych dla dzieci i młodzieży, takich jak "Tut turu" i "Miganki" czy "Piosenkarnia", emitowanych przez TVP 1. Pisze również scenariusze teledysków muzycznych. Popularyzuje muzykę wśród najmłodszych w niezwykle wesoły i przystępny sposób.

[Literatura, 2019]