Dodany: 2019-08-12 22:18|Autor: misiak297

Siedmiolatek z rewolwerem

„– Więc – powiedziała Della Street – teraz my się w coś pakujemy. – Chyba już się wpakowaliśmy, i to po same uszy”[1].

W pierwszym rozdziale „Sprawy śmiercionośnej zabawki” Erle’a Stanleya Gardnera, Norda Allison zrywa zaręczyny z Mervinem Selkirkiem. Wreszcie widzi w nim bezwzględnego, brutalnego, zepsutego człowieka. Można przypuścić – w samą porę. A jednak Selkirk nie potrafi spokojnie przyjąć przegranej. Napada na nowego wielbiciela Nordy, a jej samej wysyła artykuły z brukowców, w których opisane są brutalne zbrodnie, jakich ofiarami padają żony czy narzeczone, które odeszły od swych partnerów.

Norda czuje się bezsilna. Lorraine Selkirk Jennings – była żona Marvina, zaciekle walcząca o wyłączne prawo opieki nad ich synem, siedmioletnim Robertem – namawia ją do współpracy przeciwko Selkirkowi. Niebawem dochodzi do tragedii – Marvin Selkirk zostaje zastrzelony. Rewolwer znajduje się pod poduszką, na której spała Norda. Jednak w domu Jenningsów jest jeszcze ktoś zafascynowany bronią – siedmioletni Robert.

Wkrótce sprawą Nordy Allison zajmuje się Perry Mason.

„Sprawa śmiercionośnej zabawki” to jeden z najlepszych kryminałów Gardnera. Historia jest ciekawa, intryga cudownie zawikłana, a jednocześnie czytelnik dostaje do ręki niemal wszystkie kawałki układanki. Perry – z pomocą swoich nieocenionych przyjaciół – jak zwykle przechodzi samego siebie. Podmienia osoby dramatu, ucieka przed detektywami, „pożycza” pewną śpiącą dziewczynkę, aby urządzić inscenizację, razem z Dellą odgrywa też małżeństwo przed pewną podejrzliwą opiekunką. Ten pomysł prowadzi do jednej z wielu zabawnych scen w tej powieści.

„– Chodźmy, Dello.
W windzie Mason spytał:
– Czy mogłabyś pobyć moją żoną?
Jej oczy pozostały bez wyrazu.
– Jak długo? – spytała beznamiętnym tonem.
– Godzinę, dwie”[2].

Swoją drogą szkoda, że Della konsekwentnie odrzuca propozycje Masona, aby została jego żoną nieco dłużej. Między tą parą naprawdę iskrzy!

„Sprawa śmiercionośnej zabawki” to jeden z najbardziej spektakularnych sukcesów Masona. Fan kryminałów Gardnera – i kryminałów jako takich – na pewno nie będzie zawiedziony!

[1] Erle Stanley Gardner, „Sprawa śmiercionośnej zabawki”, tłum. Bartłomiej Madejski, Wydawnictwo Dolnośląskie 2004, s. 52.
[2] Tamże, s. 86-87.