Dodany: 10.08.2019 09:44|Autor:

Powojenna Polska mogła być inna. Nie musiało dojść do niewyobrażalnej katastrofy, jaką było powstanie warszawskie. Niestety, dowódcy Armii Krajowej nie wyciągnęli wniosków z dokumentów, które przedstawiali im najbliżsi współpracownicy: szef wywiadu Komendy Głównej AK ppłk Marian Drobik, szef III Oddziału Komendy Głównej AK płk Jan Rzepecki czy wielu innych polityków i oficerów, którzy byli w okupowanej Polsce i w Londynie.

Prezentowane w książce materiały świadczą też o tym, jak rząd w Londynie i władze w kraju oszukiwały się nawzajem ze szkodą dla sprawy polskiej na arenie międzynarodowej, a przede wszystkim dla Polaków.

Niech więc dokumenty przemówią. Raporty i memoriały oficerów AK są wielkim oskarżeniem tych, którzy podjęli decyzję o wybuchu powstania.

[Fundacja Oratio Recta, 2019]

Użytkownik: Monika.W 11.08.2019 09:03 napisał(a):
Odpowiedź na: Powojenna Polska mogła by... | parilicium
"Powojenna Polska mogła być inna. Nie musiało dojść do niewyobrażalnej katastrofy, jaką było powstanie warszawskie."

Nie musiało dojść do Powstania. Zgoda, mogło odbyć się jak w Wilnie lub też jeszcze inaczej.
Czy wpłynęłoby to na to, jaka byłaby powojenna Polska? Nie sądzę. Miałaby inny ustrój? Nie byłoby prześladowania AK i zorganizowanej akcji wobec AK? Dlaczego miałaby być inna? Jest jakiekolwiek wytłumaczenie?
Co najwyżej - Warszawa nie byłaby zmęczona i nie zginęliby mieszkańcy Warszawy. Nie wpłynęłoby to na kształt powojennej Polski.
Rozumiem, że notki na okładkach to marketing. Ale poważna książka powinna mieć poważny marketing.
Użytkownik: Vemona 12.08.2019 11:00 napisał(a):
Odpowiedź na: Powojenna Polska mogła by... | parilicium
Rozumiem Twoją wypowiedź i w gruncie rzeczy zgadzam się z Tobą, że powojenna Polska nie wyglądałaby inaczej, ale jedno zdanie mnie ugryzło - "...Co najwyżej (...) nie zginęliby mieszkańcy Warszawy. .."
No cóż, co najwyżej przeżyłoby 200 tysięcy ludzi i nie zrównanoby z ziemią miasta - czy to określenie jest adekwatne? Co najwyżej?
Użytkownik: VERA25 16.07.2023 21:31 napisał(a):
Odpowiedź na: Powojenna Polska mogła by... | parilicium
Po pierwsze stalinowska szczekaczka wandy wasilewskiej nawoływała "Warszawa drży w posadach od ryku dział. Wojska radzieckie nacierają gwałtownie i zbliżają się do Pragi. Nadchodzą, aby przynieść nam wolność. Niemcy wyparci z Pragi będą usiłowali bronić się w Warszawie. Zechcą zniszczyć wszystko. W Białymstoku burzyli wszystko przez sześć dni. Wymordowali tysiące naszych braci. Uczyńmy, co tylko w naszej mocy, by nie zdołali powtórzyć tego samego w Warszawie. Ludu Warszawy! Do broni! Niech cała ludność stanie murem wokół Krajowej Rady Narodowej, wokół warszawskiej Armii Podziemnej. Uderzcie na Niemców! Udaremnijcie ich plany zburzenia budowli publicznych. Pomóżcie Czerwonej Armii w przeprawie przez Wisłę. Przysyłajcie wiadomości, pokazujcie drogi. Milion ludności Warszawy niech stanie się milionem żołnierzy, którzy wypędzą niemieckich najeźdźców i zdobędą wolność."
Po drugie nawet bez Powstania poważnych zniszczeń Warszawa by nie uniknęła, chyba że ktoś uważa, że Niemcy oddali by miasto bez walki (co należałoby bezspornie udowodnić).