Dodany: 2019-08-06 15:35|Autor: Tifanis

Sierpień 2019

1/ (27) Sprawiedliwy oprawca (Marinina Aleksandra (właśc. Aleksiejewa Marina))
2/ (28) Śmierć nadeszła wczoraj (Marinina Aleksandra (właśc. Aleksiejewa Marina))
Ta książka ma wszystko to, czego można oczekiwać od dobrego kryminału, dużo akcji zmieniającej się i rozwijającej w szybkim tempie, dobrze opisane, wyraziste postaci, prosty w odbiorze język, ciekawą fabułę oraz zakończenie które nie tak łatwo jest przewidzieć.
W eksplozji samochodu giną pracownicy popularnego programu telewizyjnego - producent i dziennikarka. Wkrótce potem, prezenter tego samego programu zostaje zastraszony i przekonany o tym, że będzie kolejną ofiarą, a zabójcę rzekomo wynajęła jego żona, w której jest zakochany po uszy i nie wyobraża sobie bez niej życia. Sprawę prowadzi niezrównana i jedyna w swoim rodzaju major Anastazja Kamieńska.
Jednocześnie inna grupa śledczych - z Tatianą Obrazową na czele - pracuje nad rozwiązaniem tajemniczej śmierci pewnej wróżbitki.
Po drodze jeszcze „przyplątuje” się sprawa zabitej przedstawicielki Dumy, a więc także wchodzi w grę kwestia polityczna … pozornie.
Dwa śledztwa, które toczą się jednocześnie, a w pewnym momencie krzyżują i przenikają ich wątki i osoby dramatu. Dwie znakomite śledcze, które połączą swoje siły aby rozwikłać zagadkową intrygę
Dużym atutem powieści Marininy - i ta nie jest wyjątkiem - jest to, że pokazują nam główne postaci nie jako nieomylne i ze wszech miar skuteczne maszynki do rozwiązywania zagadek kryminalnych, ale jako ludzi, z ich słabościami i wątpliwościami, którzy tak jak każdy z nas muszą borykać się ze zwykłymi, przyziemnymi problemami.
Książkę, mimo jej objętości i obszernych wątków obyczajowych, czyta się niespodziewanie szybko.
3/ (29) Tryumf postprawdy (Clancy Tom, Greaney Mark)
4/ (30) Złota klatka (Läckberg Camilla (właśc. Läckberg Jean Edith))
Książka mnie nie zachwyciła. Określenie jej jako thriller psychologiczny jest chyba dużą przesadą. Według mnie jest to raczej książka obyczajowa z wątkiem kryminalnym. Zakończenie przewidywalne - dla mnie zero zaskoczenia. Jedyne pod czym się podpisuję, to trafiony tytuł, owa "złota klatka". Pierwsza część książki zdecydowanie nie porywa, a główna kobieca postać - Faye - jest dla mnie wręcz irytująca. Kolejne dwie części są już zdecydowanie lepsze i szczegółowo dopracowane. Powieść dotyka ważnego tematu, jakim jest przemoc w związku, w rodzinie, zarówno ta fizyczna fizyczna jak i psychiczna oraz pokazuje, że kobieta - jeżeli ma "odpowiednią" motywacją - może udowodnić, że nie jest słaba, uległa i nieporadna, i że również może stać się kobietą sukcesu - mocną, przebojową, odważną. Książkę mogę polecić jako czytadło na niedzielne popołudnie, ale tylko w przypadku, gdy już rzeczywiście nie mamy do przeczytania niczego innego, bardziej zajmującego.
5/ (31) Oblubienice wojny (Bryan Helen)
"Oblubienice wojny" należą do książek, które czyta się bardzo dobrze, chociaż przyznam, że zaczynałam ją z pewną obawą, gdyż tematyka wojenna nie jest mi szczególnie bliska. Atutem książki jest płynna akcja, łącząca ciekawe wątki trudnej rzeczywistości wojennej z romantyczną częścia życia bohaterek. Najciekawsza dla mnie jest pierwsza część powieści, opisująca życie dziewcząt przed przystąpieniem Wielkiej Brytanii do wojny i sploty wypadków, które doprowadziły do ich spotkania w małej wiosce na południowym wybrzeżu Anglii. Evangeline, Elsie, Tanni, Frances i Alice to młode kobiety, pochodzące z różnych miejsc i środowisk, o różnych temperamentach, doświadczeniach życiowych, pozycjach społecznych, które jednak - mimo wielu różnic - stopniowo zbliżają się do siebie i ostatecznie rodzi się między nimi przyjaźń. Przyjaźń oparta na codziennej walce o przetrwanie, bezpieczeństwo własne i bliskich osób, pożywienie i odzież. Przyjaźń zrodzona w ekstremalnie trudnym czasie, dzięki której z dziewcząt stają się kobietami, żonami, matkami, gospodyniami, osobami odpowiedzialnymi za siebie i innych. Książkę kończą wydarzenia z czasów współczesnych, kiedy to – w 1995 roku – cztery z pięciu przyjaciółek – spotykają się na uroczystości z okazji 50-rocznicy zakończenia wojny. Wówczas to odkrywają przed sobą i czytelnikami historię piątej dziewczyny, której nie było dane przeżyć tych strasznych czasów. Mimo że zakończenie powieści trąci nieco melodramatem, to i tak uważam, że książka warta jest przeczytania.