Dodany: 04.08.2019 19:26|Autor: Idę czytać

Bliscy ranią najbardziej

„Rana” to kolejna powieść Wojciecha Chmielarza, która nie mieści się w żadnych znanych mi ramach. Nie jest to do końca kryminał, ani thriller, ani tym bardziej powieść sensacyjna. To połączenie wielu gatunków i przez to książka jest tak bardzo nieprzewidywalna. No nie mogłam się oderwać!

Opis wydawcy na okładce zdradza wiele szczegółów, niepotrzebnie, dlatego w tym wypadku byłam sobie wdzięczna , że nie zajrzałam z ciekawości do środka, by sprawdzić, o czym jest „Rana”. Poszłam na żywioł i się opłacało.

Tajemnice przeszłości

Klementyna po wielu latach przerwy wraca do zawodu nauczyciela matematyki, a pracę znajduje w prywatnej szkole. Z miejsca zaprzyjaźnia się z dużo młodszą Elą, nauczycielką języka polskiego. Wspólne ukrywanie się w toalecie i palenie papierosów w sekrecie przed surową dyrektorką zbliża kobiety. W tym czasie do szkoły dociera wiadomość o śmierci jednej z uczennic, a niedługo potem ginie jedna z nauczycielek. Klementyna chciałaby coś zrobić, ale przeszkadza jej w tym skrywany przed wszystkimi sekret. Każdego dnia drży ze strachu, że ktoś wyciągnie jej przeszłość na światło dzienne. Pewnego dnia na biurku znajduje wydruk z gazety sprzed lat.

Kocha, lubi, bije

„Rana” porusza bardzo ważny temat – przemocy domowej, a ponieważ nikt tak bardzo nie rani, jak najbliżsi, książka jest pełna emocji. Wiele razy chciałam krzyknąć do bohaterów, by coś sobie wreszcie wyjaśnili.

Wojciech Chmielarz stworzył postać, którą polubiłam, a jednocześnie znienawidziłam. Denerwowała mnie, ale jej kibicowałam. Bardzo dziwne uczucie. Sekret Klementyny jest tak przerażający, że nie mogłam przejść obok niego obojętnie.

Od samego początku wytypowałam wielu podejrzanych, a informacje dawkowane przez autora raz po raz wykluczały zabójców, by za chwilę ponownie rzucić na nich cień podejrzenia. I kiedy myślałam, że już wszystko wiem, było jeszcze gorzej. Mistrzowskie zwroty akcji!

Czytajcie Chmielarza. Warto.

[Recenzja znajduje się również na moim blogu]