Dodany: 03.08.2019 13:44|Autor: cherryladyreads

W krainie książek i ekscentrycznego księgarza

„Pamiętnik księgarza” wcale nie jest napisany w tak zabawny sposób, jak się tego spodziewałam. Poczucie humoru Shauna jest specyficzne i ja go po prostu nie kupuję. Może czasem się zaśmiałam, ale w większości czułam się zażenowana jego obserwacjami. Poza tym mam wrażenie, jakby jego pamiętnik był bardziej dziennikiem. Mało jest w nim emocji i przemyśleń, to raczej zapis suchych faktów z rocznej pracy księgarza. Świadczą o tym chociażby wzmianki o ilości zrealizowanych internetowych zamówień czy o dziennym utargu oraz podawanie liczby klientów odwiedzających antykwariat.

Książka nie jest długa, jednak ja się z nią trochę męczyłam. Choć zdania są krótkie, co powinno ułatwiać czytanie, klimat i postać samego księgarza jakoś nie przyciągają do bliższego poznania tego specyficznego miejsca. A szkoda, bo na zdjęciach sklep prezentuje się pięknie i aż chciałoby się tam znaleźć. Sama książka wywołuje raczej odwrotny efekt.

„Pamiętnik księgarza” to książka z potencjałem, który w moim odczuciu raczej nie został wykorzystany. Autor bardziej zraził mnie do swojego zawodu, niż zachęcił do szperania między półkami pełnymi starych książek. Jednak myślę, że warto sięgnąć po książkę i dowiedzieć się, z jakimi klientami można się spotkać pracując w handlu, lub jak się zachowywać, aby nie stać się obiektem żartów sprzedawców.