Dodany: 27.07.2019 19:50|Autor: Zuro1602

Oblicze Emiratów

Laila Shukri jest Polką podróżującą po całym świecie. Jej celem jest odkrycie najgłębiej skrytych tajemnic Bliskiego Wschodu. Jej debiut literacki "Perska miłość" skłonił ją do napisania kolejnych książek z tej serii oraz rozpoczęcia nowej, w skład której wchodzi m.in. "Jestem żoną terrorysty".

Opowieść zaczyna się niewinnie, Klaudia, główna bohaterka, zmaga się z codziennymi problemami. Jest pedantyczna, ambitna i zaangażowana w swoją pracę, dlatego gdy pojawia się w jej firmie złośliwa pracownica, dziewczyna traci zajęcie.
W związku z Adamem też jej się nie układa, ponieważ uważa, że na zamieszkanie razem mają jeszcze czas. Mężczyzna naciska, a ona pod wpływem nerwów zrywa znajomość. Pod presją ostatnich dni odzywa się do Elizy, swojej przyjaciółki mieszkającej w Maroko. Ta proponuje jej przyjazd w odwiedziny. Klaudia bez zastanowienia pakuje walizki i następnego dnia stawia kroki na marokańskiej ziemi. Nie chcąc sama przebywać na nieznanym terenie, dostaje propozycję skorzystania z towarzystwa przystojnego przewodnika. Miłość od pierwszego wejrzenia, drogie zakupy, ekskluzywne restauracje nie wydają się Klaudii dziwne, ale tylko do czasu...

Zasadniczym problemem poruszanym w książce jest ludzka naiwność, a zarazem kultura Bliskiego Wschodu i różnice, jakie zachodzą pomiędzy państwami. Dla Emiratów Arabskich handel ludźmi jest codziennością, dla Europejczyków niekoniecznie.

Niepowtarzalny w tej książce jest przekaz. Napisana została w taki sposób, iż mimo brutalności i przykrych sytuacji, miałam wrażenie, że jestem otoczona czarną dziurą. Zostałam pochłonięta aż do ostatniego słowa, ostatniej strony i czułam niedosyt przez parę kolejnych dni.

Polecam tę pozycję osobom, które chciałyby poznać tradycje i mentalność ludzi z dalekiej
od nas rzeczywistości, a jednocześnie posiadającym na tyle mocną psychikę, by nie przeszkadzało im, że w książce nie brak gwałtów, przekleństw i zwierzęcego instynktu.
Jest to niezapomniana podróż po bogactwie i beztroskim życiu; jak się okazuje, tylko to co
powierzchowne, wydaje się być najpiękniejsze.