Dodany: 2019-06-26 23:15|Autor:

nota wydawcy


Mariola jest pewna, że mężczyźni zawsze będą górą. Bochenek tęskni za PGR-em. Stefania nigdy nie była w Warszawie, Gosia chce stamtąd wrócić. Chrześnica Iwony jest lesbijką, Marta była na czarnym proteście, a Dorota wysłuchuje żartów o swojej bezdzietności. Wiola nie zna nikogo, kto powiedziałby "nie wierzę w Boga", a Piotrowska zdradza, co usłyszała w konfesjonale.

Autorki ruszają z Warszawy i okrążają województwo mazowieckie, rozmawiając po drodze z rolniczkami, gospodyniami, sklepowymi, przedsiębiorczyniami, bezrobotnymi. Na ławeczkach, podwórkach, gankach, przy kuchennych stołach, słuchają opowieści o życiu w miejscach, skąd młodzież wyjeżdża do szkół, a mężczyźni na zarobek, gdzie starsze pokolenie umiera, a młode często już nie wraca. To próba oddania głosu tym, które pozostają niewidoczne i niesłyszane. Wieś przemawia na ogół co najwyżej głosem rolnika szukającego żony, polityka PSL-u lub wójta i księdza z popularnego serialu. A co z kobietami?

[Wydawnictwo Poznańskie, 2019]

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 84
Dodaj komentarz
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 1
Użytkownik: reniferze 2019-10-09 19:25 napisał(a):
Odpowiedź na: Mariola jest pewna, że mę... | OlimpiaOpiekun BiblioNETki
Ale co ta książka właściwie ma wnieść? Co ma zmienić? Komu dać do myślenia? Autorki pokazują, że niektóre kobiety na wsi nadal żyją w średniowieczu, a inne w XXI wieku. Niektóre są uzależnione od zasiłków socjalnych, inne z powodzeniem prowadzą duże firmy. Niektóre marzą o wyrwaniu się do miasta, inne właśnie z niego wróciły. I co w związku z tym?
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: