Dodany: 15.06.2019 12:24|Autor:

nota wydawcy


"Sądząc z gwałtownych reakcji, jakie wywołała ta książka, macierzyństwo jest dziś ciągle tematem tabu. W naszym zbiorowym przeświadczeniu matka pozostaje tożsama z Marią, symbolem wiecznotrwałego poświęcenia w miłości. Tymczasem historia zachowań macierzyńskich w ciągu minionych czterech stuleci nie podnosi bynajmniej na duchu. Wskazuje nie tylko na ogromną różnorodność postaw i natężenia miłości, lecz także na długie okresy milczenia.

Jestem przekonana, że miłość macierzyńska istnieje od najdawniejszych czasów, ale nie uważam, że bezdyskusyjnie występuje u wszystkich kobiet, jest bowiem wrodzona. Nie wydaje się, by istniała jakakolwiek z góry dana harmonia czy nieuchronna interakcja między potrzebami dziecka a odpowiedzią matki. Jedne lepiej słyszą i rozumieją te potrzeby, inne gorzej, jeszcze inne wcale.

Spróbujmy na nowo sformułować naszą definicję miłości macierzyńskiej, a zyskamy w ten sposób lepsze – z korzyścią zarówno dla kobiety, jak i dla dziecka – zrozumienie macierzyństwa. Zapraszam wszystkie kobiety – czy są matkami czy nie – do wzięcia udziału w tej ważnej dyskusji filozoficznej."

(Ze Wstępu Autorki)


"Elisabeth Badinter już nie jedno zakwestionowała i podąża swą drogą konsekwentnie i systematycznie. Podważa panujące stereotypy, stara się odrzucić wszelki aprioryzm – społeczny, religijny, czy emocjonalny. [Jej] poglądy (…), jej pisarstwo polemiczne w najlepszym tego słowa znaczeniu okryte blaskiem wielkiej krytycznej inteligencji, przyczynić się mogą do naszej niezależności intelektualnej."

(z eseju Marii Janion "Niańka i kowboj")

[Oficyna Wydawnicza Volumen, 1998]

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 165
Dodaj komentarz
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: