Dodany: 2019-06-12 11:15|Autor:

nota wydawcy


13 lutego 2017 roku na malezyjskim lotnisku doszło do zabójstwa Kim Dzong Nama, przyrodniego brata północnokoreańskiego przywódcy Kim Dzong Una. Czy dwie sprawczynie, które wtarły Kim Dzong Namowi truciznę w twarz, zostały wynajęte przez reżim? Co ta zbrodnia mówi o rodzinie koreańskiego dyktatora i sposobie sprawowania władzy przez samego Kim Dzong Una? Sun Heidi Sæbø przeprowadza dziennikarskie śledztwo, próbując naświetlić szersze tło sprawy i szkicując portret obecnego przywódcy Korei Północnej. Na podstawie wywiadów przeprowadzonych z uciekinierami z Korei Północnej, wysoko postawionymi dyplomatami i badaczami, a także czerpiąc z literatury i publicystyki chce nie tylko dotrzeć do motywu zbrodni, ale też zrozumieć reżim Kimów.


"Reżim Korei Północnej to obecnie jeden z najgorętszych tematów reporterskich. Z różnych względów nie jest łatwo się nim zajmować. Tym bardziej chylę czoła przed Sun Heidi Sæbø, która podjęła to wyzwanie. Autorka od kilku lat specjalizuje się w problematyce dalekowschodniej i z powodzeniem wydaje w Norwegii książki na ten temat. Cieszę się, że jedna z najnowszych – efekt ogromnej pracy reportersko-dokumentacyjnej i ważna próba zrozumienia tego, co dzieje się na Półwyspie Koreańskim – ukazuje się właśnie w języku polskim".

Marcin Wilk


"Często kusi nas, by wszystkie historie o brutalnym działaniu koreańskiej władzy traktować jako pewnik. Sæbø pokazuje jednak złożoność współczesnej Korei. Nie podważa przy tym zbrodni, które zostały dokonane, i nie usprawiedliwia działań władzy. Jeżeli chcesz zrozumieć, co tak naprawdę dzieje się obecnie w międzynarodowej polityce, musisz przeczytać tę książkę".

"Aftenposten"


"To najlepszy moment na wydanie książki o Kim Dzong Unie. Sæbø przedstawia szczegółowy portret Kima, którego znamy przede wszystkim jako nieprzewidywalnego wodza, mającego dostęp do broni atomowej".

"Fædrelandsvennen"

[Czarne, 2019]

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 21
Dodaj komentarz
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: