Dodany: 11.06.2019 12:45|Autor: MonikaLena

Książka: Plaga
Raj E.

"Uczeń nekromanty" E.Raj

Na tę pozycję trafiłam przez polecenie na grupie Facebookowej. Była w promocji, a zatem ją kupiłam po niedużej cenie. Jest to bardzo gruba książka, licząca 924 strony.
Bardzo mi się spodobała ze względu na nowatorski, nieczęsto poruszany temat, jakim jest nekromancja.
Opowiada historię młodego chłopaka, który uczy się, jak być magiem śmierci, a zarazem próbuje uniezależnić się od swojego nauczyciela i mistrza, ale magiczne obciążenie powoduje że jego droga do samodzielności jest niezwykle trudna. Szereg tajemniczych oddziaływań powoduje, że jego umysł staje się bardzo niestabilny; chłopak niemal popada w szaleństwo, robi głupotę za głupotą, finalnie jego działania mają wymiar katastrofalny.
Książka pisana jest ciekawym stylem, z akcją rozwijającą się powoli, ale niezwykle wciągającą, pasjonującą.
Bohaterowie są bardzo różnorodni, niejednoznaczni.
Co mi się podobało, to sporo pogłębionych przemyśleń na temat losu postaci: widać w nich niekończące się zmagania jasności z ciemnością. Nawet bogowie biorą w tym udział w bardzo apokaliptycznym wymiarze. Bardzo ciekawe postacie poboczne, zaskakujące rozwinięcia akcji i ciekawe motta na początku rozdziałów to kolejne duże plusy.
Książka posiada też mapy, słowniczki, spis postaci, co bardzo pomaga w orientowaniu się w akcji.
"Plaga" w moim odczuciu jest mało kobiecą literaturą, to raczej pozycja dla młodych dorosłych płci męskiej :), pozbawiona ciepła, ukazująca ponury i przerażający obraz świata, który połączony jest w pewien sposób z losami bohatera.

Ja polecam, ale ostrzegam: jest to długa lektura :).