Dodany: 11.06.2019 11:04|Autor:

Lepszej lektury do łóżka nie można sobie wymarzyć.

Jaki wpływ na sen mają kofeina i alkohol? Co naprawdę dzieje się podczas fazy REM? Dlaczego z wiekiem zmieniają się zwyczaje związane ze snem? Jak popularne wspomagacze snu wpływają na niego w dłuższej perspektywie?

Sen jest jednym z najważniejszych, a zarazem najmniej zbadanych aspektów życia, odpowiadającym za nasze dobre samopoczucie i długowieczność. Do niedawna nauka nie znała odpowiedzi na pytanie, dlaczego śpimy i jaką funkcję pełni sen, ani dlaczego bezsenność tak bardzo szkodzi zdrowiu. Jednak liczne odkrycia naukowe, jakich dokonano w ciągu ostatnich dwudziestu lat pozwoliły spojrzeć na sen z zupełnie nowej perspektywy. Matthew Walker pokazuje, jak sen wpływa na naszą zdolność uczenia się, zapamiętywania i podejmowania logicznych decyzji. Sen także reguluje emocje, wzmacnia system odpornościowy, poprawia metabolizm i reguluje apetyt. Sny łagodzą bolesne wspomnienia i tworzą wirtualną rzeczywistość, w której mózg łączy nową i nabytą wcześniej wiedzę, by pobudzać kreatywność.

Wykorzystując najnowsze badania naukowe i wieloletnie doświadczenie w pracy klinicznej i badawczej, autor pokazuje, jak wykorzystać sen, by wpłynąć na zdolność uczenia się, poprawić nastrój i zwiększyć energię, wyregulować hormony i zapobiec nowotworom, chorobie Alzheimera i cukrzycy. Jak spowolnić efekty starzenia, ulepszyć wykształcenie i poprawić długość życia naszych dzieci. Jak zwiększyć efektywność i produktywność naszej pracy.

Lepsze życie jest na wyciągnięcie ręki! Wystarczy się zdrzemnąć.

Międzynarodowy bestseller. Książka roku według "Times Literary Suplement", "Observer", "Sunday Times", "Financial Times", "Guardian".

"Matthew Walker jest prawdopodobnie jednym z najbardziej wpływowych ludzi na świecie".

"Evening Standard"

"Matthew Walker pokazuje, jak dobry sen sprawia, że jesteśmy mądrzejsi, bardziej atrakcyjni, szczuplejsi, szczęśliwsi, zdrowsi i możemy zapobiec nowotworom... prawdopodobnie nie mogę jeszcze powiedzieć, że uratowała mi życie, ale na pewno otworzyła oczy".

Mark O’Connell, "Guardian"

[Marginesy, 2019]