Dodany: 11.06.2019 09:17|Autor:

Książka: Przeminą smutne dni
Świętek Edyta
Notę wprowadził(a): Rosco

Nowa Huta lat dzie­więć­dzie­sią­tych ubie­głe­go stu­le­cia za­czy­na pod­upa­dać go­spo­dar­czo. Co­raz trudniej o sta­bil­ne za­trud­nie­nie, pry­wat­ni przed­się­bior­cy wy­zy­sku­ją pra­cow­ni­ków, w oby­wa­te­li ude­rza­ją za­rów­no wiel­kie afe­ry go­spo­dar­cze, jak i drob­ni oszu­ści po­szu­ku­ją­cy ła­twe­go za­rob­ku. W tym cha­otycz­nym oto­cze­niu bo­ha­te­ro­wie po­wie­ści "Nowe cza­sy" szyb­ko do­ro­śle­ją i tra­cą mło­dzień­cze złu­dze­nia.

Przed Wio­let­tą ry­su­je się per­spek­ty­wa sa­mot­ne­go ma­cie­rzyń­stwa. Ze­spół mu­zycz­ny za­ło­żo­ny przez Ad­ria­na koń­czy dzia­łal­ność. Ma­rek nie po­tra­fi so­bie po­ra­dzić z pię­trzą­cy­mi się trud­no­ścia­mi po tym, jak jego uko­cha­na pa­dła ofia­rą bru­tal­nej na­pa­ści. Ka­rol z bez­sil­no­ścią ob­ser­wu­je zma­ga­nia swo­ich dzie­ci z prze­ciw­no­ścia­mi losu i po­mi­mo wiel­kiej de­ter­mi­na­cji nie jest w sta­nie im po­móc. W ro­dzi­nie Paw­ła Szym­cza­ka rów­nież po­ja­wia­ją się licz­ne zmar­twie­nia – za­afe­ro­wa­ni po­go­nią za pie­niędz­mi rodzi­ce nie do­strze­ga­ją po­trzeb wła­snej cór­ki oraz tego, że dziew­czyn­ka po­pa­da w ano­rek­sję.

"Po­wieść »Przeminą smut­ne dni« jest hi­sto­rią o trud­nym doj­rze­wa­niu i pro­ble­mach, z ja­ki­mi zma­ga­li się mło­dzi lu­dzie tuż po okre­sie prze­mian ustro­jo­wych w Pol­sce.

Ta hi­sto­ria opo­wia­da o sile mi­ło­ści i przy­jaź­ni. O wy­bo­rach, któ­rych efekt za­wsze sta­no­wi dla nas wiel­ką nie­wia­do­mą. O tym, jak waż­na jest ro­dzi­na. Już daw­no nie czy­ta­łam tak praw­dzi­wej, emocjo­nal­nej i wzru­sza­ją­cej po­wie­ści".

Do­ro­ta Gą­sio­row­ska, au­tor­ka m. in. "Kar­mi­no­we­go ser­ca"

"Po­ru­sza­ją­ca hi­sto­ria o lu­dziach, któ­rym przy­szło żyć, ko­chać i ma­rzyć w nie­zwy­kłych cza­sach. Polecam!"

Kry­sty­na Mi­rek, au­tor­ka m.​in. "XCeny szczę­ścia"

[Replika, 2019]