Dodany: 2019-06-09 02:01|Autor: Pingwinek

Sándor Márai - "Żar"

(Czytatka zdradza co nieco.)

Piękna, szczera, głęboka, wypełniona po brzegi żarem książka. Jak wpisuje się w gęstą atmosferę dusznych, upalnych dni czerwca! Może chociaż ona pozostanie ciepłym wspomnieniem ciężkiego (nie tylko z powodu tropików) miesiąca. Chociaż powinna być czytana w lepszych okolicznościach... Oceniłam na 5.

Podkreślone fragmenty (tłumaczył Feliks Netz):

"W każdej ludzkiej władzy jest odrobina subtelnej i ledwie wyczuwalnej pogardy dla tych, nad którymi panujemy."
-> Czy poczucie wyższości to już pogarda?

"Dopóki człowiek ma swoją sprawę na ziemi, żyje."
-> A mnie zdarza się myśleć, że żyć zacznie dopiero wówczas, gdy nie będzie mieć żadnych spraw...

"Człowiek rzadko wie, które jego słowo lub działanie zapowiada ostatecznie rodzaj nieodwracalnej zmiany w stosunkach między ludźmi."
-> Nie wiedziałam wtedy (kiedy?) i nie wiem nadal. Czy to nieodwracalna zmiana?

"Istnieje pewien rodzaj wstydu, który jest większą udręką niż wszystko, czego tylko człowiek może doświadczyć w swoim życiu, wstyd, jaki odczuwa ofiara, kiedy jest zmuszona spojrzeć w twarz swojemu oprawcy. W takich przypadkach kreatura wstydzi się przed Naturą."
-> Chyba znam ten wstyd.

"Bogowie są (...) na ogół zazdrośni i jeśli dają ziemskiemu śmiertelnikowi rok szczęścia, natychmiast zapisują ten dług i pod koniec życia żądają zwrotu za lichwiarską cenę."
-> Ile lat szczęścia przeżyłam w dzieciństwie? Zapominam nieraz, że był w moim życiu okres tak bardzo, bardzo szczęśliwy.

"Wydaje się, że człowiek wytrzyma wszystko dopóty, dopóki ma w życiu cel."
-> Z zasady owszem.

"- (...) opowiadam zbyt szczegółowo - mówi tonem usprawiedliwienia. - Ale nie można inaczej: jedynie poprzez szczegół możemy zrozumieć sedno rzeczy, sam tego doświadczyłem, tak jest w książkach, tak jest w życiu. Trzeba poznać każdy szczegół, ponieważ nie sposób wiedzieć, który jest ważny, jakie słowo odpowiada rzeczy. We wszystkim należy utrzymywać porządek."
-> I ja opowiadam "zbyt szczegółowo"... Właśnie dlatego! Nie można inaczej!

"W życiu wszystko możesz osiągnąć, wszystko wokół ciebie i na świecie możesz pokonać, życie może dać ci wszystko i ty możesz wziąć z życia wszystko: tylko nie możesz zmienić czyjegoś gustu, skłonności, rytmu życia, (...) odmienności, jaka w pełni charakteryzuje tego człowieka, który jest dla ciebie ważny, który jest ci bliski."
-> Prawda, po prostu prawda.

Żar (Márai Sándor)