Dodany: 2019-06-05 22:31|Autor:

z okładki

To kolejna książka tego autora opisująca wydarzenia z okresu wojny na ziemi częstochowsko-radomszczańskiej. Poprzednie: "Nieopisana zbrodnia" wydana w styczniu 2015 dotyczyła okoliczności spalenia mieszkańców Przyrowa 8 stycznia 1945 roku, następna "Kapitan Paweł" wydana w styczniu 2016 przedstawiała na przykładzie losów dowódcy partyzanckiego jednego z oddziałów skomplikowane stosunki pomiędzy AL, AK i NSZ. Następne książki w przygotowaniu.

Zawsze cieszy fakt, jeśli ktoś obiektywny, niezwiązany siecią lokalnych i centralnych zależności sięga do nieodległej przeszłości, usiłując wydobyć z dostępnych, ale często już zapomnianych publikacji, opracowań, relacji, wspomnień ale przede wszystkim uwzględniając badania własne - historię lokalną. To mikrohistoria, bez której trudno później o syntetyczne opracowania.

Autor Cezary Lis usiłuje drobiazgowo przypomnieć w swej najnowszej publikacji: "Miejsca, ludzie, wydarzenia" dzieje ziemi częstochowsko-radomszczańskiej w najbardziej tragicznym okresie naszych dziejów - II wojny światowej. Pisze w niej o mało znanych wydarzeniach i niesprawiedliwie zapomnianych ludziach, których należy przypominać.

Praca z pewnością zawiera wiele luk, nieścisłości, nawet błędów. Ale właśnie na tym polega taka praca - zebrać i zbadać, co się jeszcze da i poddać pod osąd Czytelników. To do nich należy ostatnie słowo. Mogą nadsyłać sprostowania i wyjaśnienia, zabierać głos na spotkaniach z Autorem, bo to ostatni moment na wywołanie z prywatnej pamięci, przekazów rodzinnych, opowiadań sąsiadów, słowem - przybliżanie nam wiedzy, jak wtedy było.

Leszek Żebrowski

[Ahaus, 2016]