Dodany: 2019-06-04 19:42|Autor: MD11DC10

Włodowice - powiat zawierciański, dość unikalna książka...


Olbrzymie kopce w lasach, wały sypane w czworobok i głębokie fosy biegnące równolegle od wschodu ku zachodowi - to największa terenowa tajemnica (wciąż nieodkryta!) Włodowic w powiecie zawierciańskim (woj. śląskie), o której wzmiankuje ks. Marian Wnuk w książce "Kościół parafialny pw. św. Bartłomieja we Włodowicach (1708 - 2008)", wydanej w Sopocie w roku 2008.

Książka, choć poświęcona w znacznej części historii i wydarzeniom związanym z budowlą kościelną i parafią, porusza też inną tematykę.

Znajdziemy w niej rozważania o pochodzeniu określenia "Włodowice" - od nazwy osobowej Włod, czy może od głodu (Głodowice), a może od Góry Głowiennej (miejsca kultu).

Pierwsze wzmianki o miejscowości Włodowice pochodzą z dokumentów biskupa krakowskiego Iwo (1220) i króla Władysława Łokietka (1327). Dalej autor omawia kolejne zmiany właścicielskie: po okresie własności klasztornej i kościelnej wspomniane są rodziny Włodka z Charbinowic, Włodka z Ogrodzieńca, Salomonowiczów, Rzeszowskich, Pileckich, Bonerów z Krakowa, którzy wprowadzili do parafii arianizm i księdza Jakuba Sylwiusza z żoną Katarzyną.

Parafię rzymskokatolicką przywrócili kolejni właściciele, Firlejowie. Po nich nastali Warszyccy (ich czasom w XVII wieku przypisywane jest powstanie Pałacu we Włodowicach, który obecnie jest w stanie ruiny). Dalej - Męcińscy, a w kontekście ich władania odnotowano nocleg króla Jana III Sobieskiego w Pałacu we Włodowicach w roku 1683. Po Męcińskich właścicielami zostali Szembekowie i Polescy. Z ciekawostek: Jan III Sobieski nie był jedynym królem goszczącym w pałacu, drugim był August III Sas w roku 1734.

Michał Poleski założył we Włodowicach szkołę ogrodniczą, bibliotekę, laboratorium chemiczne, a pałac i cała miejscowość zyskała wówczas przydomek "Ateny Olkuskie", których okres świetności trwał do roku 1880.

Najważniejsze miejsce w książce zajmuje historia parafii - notowana od roku 1373 - i dziś istniejącego kościoła, powstałego w 1703 roku. Ze stosunkowo niedawnych wydarzeń historycznych na uwagę zasługuje opisanie zmian terytorialno-parafialnych wymuszonych ustanowieniem granicy III Rzeszy Niemieckiej z Generalnym Gubernatorstwem i podzieleniem terenu parafii na dwie części. Efektem tego było powstanie ekspozytury w Kotowicach (Generalna Gubernia) obejmującej: Kotowice - wieś, kolonię i folwark; Hucisko; Zdów - wieś, młyny i dwór; Górę Włodowską - wieś i kolonię; Rzędkowice. Same Włodowice znalazły się wówczas w III Rzeszy.

Opisane zostały parafialne wydarzenia z historii najnowszej, podane wykazy księży wikariuszów i proboszczów wraz z krótkimi notami biograficznymi, wykazy księży i sióstr zakonnych pochodzących z parafii we Włodowicach (w tym m. in. ks. Jan Merta - kapelan, uczestnik walk pod Monte Casino oraz współinicjator sprowadzenia szczątków majora Henryka Sucharskiego z Włoch na Westerplatte). Osobno przedstawione zostały zabytkowe i artystyczne elementy budynku kościoła.

Książka zawiera kolorowe fotografie na ponad 50 stronach i o wiele więcej stron z fotografiami czarno-białymi. Wśród nich m. in. komunijne zdjęcia dzieci z lat od 1929 do 2008 (nie jest to album rok po roku, zawiera ubytki).

Informacje bibliograficzne: twarda okładka, format 16 x 24 cm, kredowy papier, 219 stron, bez ISBN, niedostępna w bibliotekach.

Ten sam tekst zamieściłem na Jurajskim Forum Dyskusyjnym w dziale "O regionie" i "Wydawnictwa o Jurze", w temacie pt. "Włodowice - książka o historii parafii i kościoła".

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 157
Dodaj komentarz
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: