Dodany: 2019-05-31 22:53|Autor: dot59Opiekun BiblioNETki

Czytatnik: Czytam, bo żyję

1 osoba poleca ten tekst.

Czytatka-remanentka V 19

Tu tradycyjnie garstka lektur, o których nie udało mi się napisać szerzej:

George Sand (Aurora Dudevant): Kobieta nieposkromiona, ostatnia miłość w życiu Chopina (Wotowski Stanisław Antoni) (3)
Postać Sand jakoś we mnie sympatii nie obudziła, nie lubię ludzi, którzy się tak bezmyślnie zachowują, kierując się chwilowymi instynktami. Cóż z tego, że sporo włożyła w walkę o prawa kobiet, skoro swoim postępowaniem w większości zaprzeczała idei, której niby służyła?
Przy tym niepomiernie mnie irytowało, że autor cięgiem zmienia czas narracji: zdanie w przeszłym, akapit w teraźniejszym, dwa zdania w przeszłym, trzy w teraźniejszym… Do tego jeszcze język zbyt patetyczny, by mógł się podobać. Ciekawsza, prawdę mówiąc, była zamieszczona na końcu biografia autora.

Homo deus: Krótka historia jutra (Harari Noah Yuval) (4)
Gdyby chcieć tę książkę podsumować jednym zdaniem – jest to mega-esej socjologiczno-filozoficzno-historyczno-futurystyczny. Ale gdyby chcieć streścić… albo chociaż wyekstrahować z niej poglądy autora… Ojej, tam jest wszystkiego za dużo, danych, faktów, ocen, analiz, teorii. Nie mogę powiedzieć, że jest to książka zła, absolutnie – znalazłam w niej dużo fragmentów skłaniających do myślenia, sporo ciekawych stwierdzeń, trochę informacji o rzeczach, o których nie wiedziałam, a wszystko to napisane nietrudnym językiem, bez przeładowania wysokospecjalistyczną nomenklaturą, ale też bez traktowania czytelnika jako osła, któremu trzeba wszystko łopatą do głowy. Ale wszystko to jest jakieś chaotyczne, przytłaczające. Nie da się czytać jednym ciągiem, a czytając na raty, w połowie nie pamięta się już, co było w poprzednich rozdziałach.

Nietykalny (Stelar Marek (właśc. Biernawski Maciej)) (5)
W trzecim tomie cyklu z Dariuszem Suderem Stelar trzyma poziom, ba, nawet troszkę go podnosi – intryga tak wciąga, że trudno książkę odłożyć, bo też przeciwnik, z jakim się musi zmierzyć bohater (dla potrzeb śledztwa doraźnie zatrudniony przez KWP w Szczecinie jako „radca”; ten enigmatyczny termin oznacza kogoś, kto nie może wrócić do pracy na etat, ale ma potrzebne w tym przypadku doświadczenie, intuicję i w pewnym sensie szczęście), jest tym razem wyjątkowo przebiegły i wyjątkowo niebezpieczny. W chwili, gdy Dariusz dołącza do zespołu, „Nietykalny” – jak się sam nazwał w przesłanych na adres komendy listach – popełnił już trzy brutalne morderstwa i zapowiada, że na tym nie skończy. Już pierwsze rozmowy z rodzinami ofiar ujawniają, że wbrew temu, co dotąd ustalono, dwie spośród nich łączyło jednak coś więcej, niż tylko status społeczny. A kiedy pojawią się kolejne, sprawa skomplikuje się jeszcze bardziej. Psychopata zaś wyczuje w Suderze godnego siebie przeciwnika i zacznie wikłać reguły gry, w której – na razie – to on rozdaje karty…
Dobrze ponad czterysta stron przeczytałam w kilka godzin, co aż tak często mi się nie zdarza, doceniając i pomysłowość autora, i konstrukcję postaci, i sposób prowadzenia narracji, i dopracowanie językowe. Szkoda, że Stelar na tej powieści postanowił cykl zakończyć, ale z drugiej strony, jeśli stworzy kolejny, z innym bohaterem, mam w zasadzie pewność, że też będzie warto.

Słony/Słodki: Kuchnia dwóch smaków (< praca zbiorowa / wielu autorów >) (4)
Ciekawa koncepcja „dwustronnej” książki kucharskiej: z jednej strony pewien zestaw potraw o dominującym smaku słonym, po odwróceniu do góry nogami i o 180 stopni – mniej więcej to samo, ale na słodko. Mniej więcej, bo o ile w przypadku np. paluszków z ciasta francuskiego różnica polega tylko na posypaniu ich jedną lub drugą przyprawą, o tyle pierogi z wiśniami i pierogi ze szpinakiem to już dwa całkiem odmienne dania. Plus: prawie wszystkie przepisy są stosunkowo proste do zrobienia, niewymagająca mnóstwa rzadko używanych składników. Minus: niestety, większość potraw, które da się zrobić w wersji słodkiej lub słonej (pierogi, naleśniki, omlety, zapiekanki, tarty, wyroby z ciasta francuskiego, kruche babeczki…) jest piekielnie kaloryczna.