Dodany: 2019-05-29 17:11|Autor: Małgorzata_Opiekun BiblioNETki

„Woda na sicie” Anny Brzezińskiej wyróżniona


„Woda na sicie” Anny Brzezińskiej została ogłoszona Polską Książką Roku według miesięcznika „Nowa Fantastyka”. Książka w tym roku otrzymała również nominacje do Nagrody Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla oraz Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego.

„Woda na sicie” to książka, której akcja toczy się w fantastycznej krainie wzorowanej na wczesnorenesansowej Italii oraz w lochach inkwizycji. To stamtąd swoją opowieść snuje oskarżona o praktykowanie magii, wyrzucona za nawias społeczeństwa bękarcica, La Vecchia. Jej matką była wiejska dziewczyna, miejscowa ladacznica, a może potajemna kochanka dziedzica tych ziem? La Vecchia plącze się w zeznaniach… Opowiada o pamiętnej, przeklętej nocy, kiedy straciła matkę, a sama została zgwałcona. Ale jakiego potwora zbiegłego z cyrku zabili wówczas zapijaczeni oprawcy? Podobno był smokiem. A może mężczyzną? Podobno… Bo z jej opowieści nie sposób wyłonić jednej prawdy. La Vecchia lawiruje. Urządza teatr dla inkwizycji, próbując chronić swoje życie? A może powoli popada w obłęd? Jest czarownicą czy samotną kobietą, która w świecie zdominowanym przez mężczyzn chce zachować niezależność? Jaką tajemniczą grę toczy z przebiegłym oficjum?

„Woda na sicie” to oparta na zapisach przesłuchań, wielowarstwowa, porywająca powieść, poruszająca temat procesów czarownic i kontrowersyjnych praktyk inkwizycji. To także studium osoby przesłuchiwanej, a jednocześnie ciąg dalszy opowieści o kobietach uwikłanych w historię kreowaną przez mężczyzn. Literacki majstersztyk. 

Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 1
Użytkownik: wwwojtusOpiekun BiblioNETki 2019-05-30 19:29 napisał(a):
Odpowiedź na: „Woda na ... | Małgorzata_Opiekun BiblioNETki
Tu można zobaczyć listę książek wyróżnionych przez "Nową Fantastykę": Nagroda "Nowej Fantastyki" 2014-
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: