Dodany: 2019-05-26 06:00|Autor: Małgorzata_Opiekun BiblioNETki

Międzynarodowa Nagroda Bookera dla omańskiej pisarki


W tym roku w konkursie o Międzynarodową Nagrodę Bookera po raz drugi z rzędu walczyła Olga Togarczuk. W ostatniej edycji sięgnęła po laur, tym razem jednak sędziowie zadecydowali, że lepsza od powieści polskiej pisarki jest książka „Celestial Bodies” Jokhy al-Harthi w tłumaczeniu Marilyn Booth. Autorka jest pierwszą Omanką, której twórczość została przełożona na język angielski. „Celestial Bodies” zaś to pierwsza arabska książka uhonorowana tą prestiżową nagrodą.

Jokha al-Harthi jest pisarką i wykładowcą literatury arabskiej na Sultan Qaboos University. Studiowała w Omanie i Wielkiej Brytanii. Jest autorką opowiadań, trzech powieści, kilku książek dla dzieci oraz prac literaturoznawczych.

„Celestial Bodies” opowiada o losach omańskiej rodziny z miasta Al Awafi. Bohaterkami są trzy siostry i historia ich małżeństw przedstawiona na tle historii ostatnich kilku dekad, gdy Oman przechodził gwałtowne zmiany.

Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 2
Użytkownik: robinslav 2019-05-26 11:44 napisał(a):
Odpowiedź na: W tym roku w ... | Małgorzata_Opiekun BiblioNETki
Mam tylko nadzieję, że nagroda przyznana tej pani jest wynikiem jej talentu literackiego a nie poprawności politycznej sędziów!?
Użytkownik: Raptusiewicz 2019-05-28 17:05 napisał(a):
Odpowiedź na: Mam tylko nadzieję, że na... | robinslav
Mam tylko nadzieję, że miałeś taką nadzieję przy wszystkich laureatach, którzy nie byli Omańczykami (i kobietami na dodatek)? :P
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: