Dodany: 03.05.2019 12:44|Autor: mboreczek

Piękni, bogaci i perfidni

“Piękni, bogaci i perfidni” to powieść Marty Ewy Mazurek, debiutującej w świecie literackim młodej pani architekt, projektantki mebli, ilustratorki, oraz Giorgio Rayzachera, obywatela włosko-francuskiego z polskimi korzeniami, pisarza, reżysera, nauczyciela.
Jest to pierwsza przeczytana przeze mnie książka Rayzachera i z pewnością zaproszenie do lektury poprzednich pozycji tego autora.

Główna bohaterka powieści to Karina Gala, młoda i uzdolniona dziennikarka, która swoją urodą i osobowością przyciąga uwagę mężczyzn. Na swojej drodze spotyka trzech obcokrajowców, bogatych, pewnych siebie, czasami bezlitosnych i perfidnych.
Pierwszy z nich to Włoch Valerio, nieśmiały i subordynowany, tkwi w niezbyt udanym związku małżeńskim z Doris – w relacji pozbawionej wzajemnej fascynacji, ale wygodnej i bezpiecznej. W jaki sposób Karina wpłynie na poukładane życie Valerio? Czy będzie w stanie oprzeć się urokowi młodej dziennikarki? A może wręcz przeciwnie, da się porwać emocjom?
Podczas wywiadu z Valeriem dziennikarka poznaje także jego przyjaciół. Jeden to Włoch Doriville, ceniony architekt, nieco cynicznyo, czasami wręcz odpychający. Bywa szarmancki, empatyczny, choć z drugiej strony jawi się jako postać wulgarna i bezczelna. Cieszy się sławą kobieciarza, nie jest w stanie zbudować stałej relacji. Czy to tylko jego maska, skutek wielu uczuciowych rozczarowań? Trzeci mężczyzna to Luc, przedstawiciel francuskiej klasy magnackiej, przyzwyczajony do luksusowego życia, które zawdzięcza zamożności rodziców. Nigdy nie zaakceptowany przez ojca, rozpieszczany przez matkę, uwielbia bawić się życiem, nie biorąc odpowiedzialności za swoje czyny.
Co połączy losy trzech przyjaciół i młodej Polki? Czy ona będzie pasowała do ich wystawnego życia? Czy wszystko w życiu możemy kupić, tylko cena gra rolę? Aby uzyskać odpowiedź na te pytania, odsyłam do lektury.

Tytuł sugeruje swawolny romans, ale treść już od pierwszych stron pokazuje, że nie jest to zwykła powieść. Autorzy w aurze delikatnego erotyzmu dostarczają czytelnikom plejady emocji. Poznajemy bohaterów w momentach ich wzlotów i upadków; ciężko jednoznacznie ich przyporządkować schematom i ocenić w kategoriach postaci pozytywnej czy negatywnej. Czyż tak właśnie nie jest w życiu? Czy nie lepiej żałować, że się coś zrobiło, niż żałować że zabrakło nam odwagi, aby to zrobić?
Pod pretekstem romansów, towarzyskich spotkań i podróży książka porusza także wiele ważnych tematów, pokazuje różnice w mentalności obywateli różnych krajów, dotyka problemu martwoty, korupcji, zepsucia w środowiskach politycznych i klerykalnych.
Książkę czyta się lekko, fabuła jest wzbogacona bardzo szczegółowymi opisami miejsc i ich historii, dzięki czemu czytelnik podróżuje wraz z bohaterami powieści. Autorzy w sposób naturalny i bez zbędnej kurtuazji opisują postacie i ich losy. Ta książka to odskocznia od przekoloryzowanego świata otaczającego nas z każdej strony i udawanej moralności. Pozycja literacka godna polecenia!