Dodany: 29.04.2019 23:55|Autor: Kaya7

Książki i okolice> Książki w ogóle

6 osób poleca ten tekst.

Książkowe wspomnienia z kwietnia 2019

Zapraszam :)
Użytkownik: Aquilla 30.04.2019 21:47 napisał(a):
Jakaś tak monotematyczna jestem

Gawędy o sztuce sakralnej (Fabiani Bożena) (5,5)
Stary Testament w malarstwie (Fabiani Bożena) (5,5)
Antyk w malarstwie: XV-XXI wiek (Fabiani Bożena) (5)
Wszystkie trzy książki oparte na bardzo podobnym schemacie - bierzemy na warsztat opowieść - starotestamentową, nowotestamentową, lub greckorzymski mit. Streszczamy ją (W przypadku Nowego Testamentu po prostu przytaczamy cały fragment wg Biblii Tysiąclecia), po czym opowiadamy o malarstwie i rzeźbie zainspirowanej tą historią, podając jeden lub kilka konkretnych przykładów. Do tego kilka ciekawostek o malarzach, ale tak, żeby nie powtarzać się zbytnio z innymi książkami autorki. Oraz w przypadku Biblii arcyciekawe "Okiem historyka" - wytłumaczenie niektórych motywów z punktu widzenia historii - ot na przykład jak to naprawdę wyglądały posiłki Żydów (przy okazji Ostatniej Wieczerzy), czy jak się układały stosunki z Samarytanami. Przemiłe lektury. Antykowi obniżam ocenę o pół, bo strasznie autorka miesza imiona greckie i rzymskie bogów i ramach jednego mitu potrafi z 3 razy przeskoczyć z Hadesa na Plutona i z powrotem. Nieco to wybijało z historii.

Mitologia nordycka (Gaiman Neil) (4,5) - widać mitologii greckiej mi było mało, dodaję jeszcze skandynawską. Fajnie spisane mity, żywo, ale ci bogowie jacyś tacy mało rozgarnięci. Nie dziwię się, że Loki co chwila z nich robił idiotów. Gratulacje dla Gaimana, który nawet tu zdołał wcisnąć swój charakterystyczny styl kończenia książek, po którym zawsze mam ciary na plecach.
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 07.05.2019 08:08 napisał(a):
Odpowiedź na: Jakaś tak monotematyczna ... | Aquilla
Ciekawa ta Fabiani! Szkoda, że czasu na lektury tak brak...

A jak nadal masz niedosyt mitologii, to może własne podwórko? ;) Mitologia Słowiańska
Użytkownik: jolekp 30.04.2019 21:58 napisał(a):
Odpowiedź na: Zapraszam :) | Kaya7
Jako że straciłam już wszelką nadzieję na to, iż:
a) Misiak przestanie mi hurtowo pożyczać książki (podejrzewam, że to jakiś nałóg),
b) zacznę stanowczo odmawiać Misiakowi, kiedy będzie chciał mi hurtowo pożyczać książki (podejrzewam patologiczny brak asertywności),
c) moja szafeczka na pożyczone książki magicznie zwiększy swoją objętość (podejrzewam, że nijak z materią nie wygram),
kwiecień spędziłam wyłącznie z pożyczankami od Misiaka (i za wszystkie bardzo dziękuję!:)). Chyba mnie to mocno zmobilizowało, bo skończyłam wszystkie* i jeszcze doprawiłam Muminkami.

* Pani McGinty nie żyje (Christie Agatha (pseud. Westmacott Mary)) , 4.5
* Pod śniegiem (Soukupová Petra) , 5.0
* Świat po niewidomemu (Boguszewska Helena) , 4.5
* Sprawa przebiegłej laluni (Gardner Erle Stanley) , 4.5
* Zmarzlina (Białkowski Tomasz) , 5.0
* Zbrodnia w błękicie (Kwiatkowska Katarzyna (ur. 1976)) , 4.0
* Historia przemocy (Louis Édouard) , 5.0
* Tort urodzinowy (Ostrowska Ewa Maria (pseud. Zbyszewski Brunon lub Lane Nancy)) , 5.0
* Inne zasady lata (Alire Saenz Benjamin) , 5.0
* Kobiety i mężczyźni (Zającówna Janina) , 3.5
* Chłopcy z ulic miasta (Górska Halina) , 5.0
* Opowiadania z Doliny Muminków (Jansson Tove) , 5.0

*Zaczynałam też, również pożyczone, Rzeczy: Iwaszkiewicz intymnie (Król Anna (ur. 1979)) , ale stanowczo nakazano mi przestać, ponieważ tak wyglądają logiczne zachowania rozsądnych ludzi, i po co drążyć temat ;).

I ostatecznie, po dwóch miesiącach zmagań, dałam sobie spokój z To! (King Stephen (pseud. Bachman Richard, Evans Beryl)) - udało mi się dotrwać mniej więcej do połowy. Z pewnością dałabym radę to skończyć, ale zajęłoby mi to jeszcze minimum kolejne dwa miesiące, a korzyści z tego żadnej, więc po co. Czas się pogodzić z tym, że King nie jest dla mnie.
Użytkownik: misiak297 01.05.2019 12:30 napisał(a):
Odpowiedź na: Jako że straciłam już wsz... | jolekp
A oto moje kwietniowe przeczytanki:

1 Żniwa Whiteoaków (Roche Mazo de la (właśc. Roche Marie Sophie lub Roche Mazo Louise)) - 4+ - jeden z najlepszych tomów "Rodziny Whiteoaków". Z przyjemnością wracam do Jalny, aby śledzić dalsze losy bohaterów, których naprawdę polubiłem. To tylko czytadła, ale sprawnie napisane.
2 Poczciwi wiejscy ludzie (O'Connor Flannery) - 4+ - dziękuję, Ka.ju, za polecankę. Bardzo ciekawa autorka i trzy świetne opowiadania, ale dla mnie trochę za mocne. Nie, żebym krytykował - po prostu to literatura, którą raczej omijam.
3 Rado Boy (Jaworska Dorota) - 4 - recenzja będzie w artPAPIERZE.
4 Sprawa bigamisty (Gardner Erle Stanley) - 5 powtórka bez zmiany oceny. Jest recenzja: Gdy jest o jedną żonę za dużo
5 Chrobot: Życie najzwyklejszych ludzi świata (Michniewicz Tomasz (Michniewicz Tomek)) - 5+ - to trzeba przeczytać. Napisana z ogromną erudycją, nienużąca historia kilku osób z różnych stron świata. Zestawienie krótkich scenek z życia bohaterów daje do myślenia. A wtręty eseistyczne - na przykład o tym, jak powstaje odzież, którą kupujemy w markowych sklepach - porażają. Tej książki nie wolno przegapić!
6 Piękno, które pozostanie (Woodfolk Ashley) - 4 - recenzja będzie w "Nowych Książkach".
7 Tajemnica Bladego Konia (Christie Agatha (pseud. Westmacott Mary)) - powtórka, zmiana oceny z 3 na 5. Jest recenzja: Zamów sobie morderstwo
8 Pani Dudkowa: Wspomnienie Elizy Orzeszkowej (Orzeszkowa Eliza) - 4+ - bardzo smutne opowiadanie Orzeszkowej o bezmyślnym okrucieństwie człowieka wobec zwierząt. Naprawdę wymowne. Szkoda, że takie incydenty mają miejsce i dziś.
9 Droga Wakefielda (Roche Mazo de la (właśc. Roche Marie Sophie lub Roche Mazo Louise)) - 4 - nie do końca podobał mi się ten tom. Miejscami jest to całkiem sprawnie napisane, miejscami - streszczone i powierzchowne. A fabularnie ciekawe.
10 Hrywda (Rodziewiczówna Maria) - 4+ - być może to najlepsza powieść Rodziewiczówny. Bez nachalnego patriotyzmu. Dużo prawdy o XIX-wiecznej wsi. Książka brutalna, mocna. Trochę "Chłopi" w wersji mini, choć z dwojga wolę język Reymonta.
11 Mikołajek: Jak to się zaczęło (Goscinny René, Sempé Jean Jacques) - 4 - ciekawostka literacka. Mikołajek i w komiksie bawi.
12 Pamiętaj, że tam są schody! (Siesicka Krystyna) - 3+ - nie jestem zachwycony tą powieścią Siesickiej. To jedna z jej ostatnich książek i to widać. Za dużo akcji, wątki powierzchowne, choć jakiś pomysł w tym był. Plus za cudownego kota!
13 Sprawa odłożonego morderstwa (Gardner Erle Stanley) - powtórka, zmiana oceny z 5 na 4. Jest recenzja: Sprawa morderstwa na jachcie
14 Toksyczność (Czechowicz Jarosław) - 5 - jest recenzja: Alkohol i osobne rodziny
15 Nie oddam dzieci! (Michalak Katarzyna (ur. 1969; właśc. Lesiecka Katarzyna)) - 1 - naprawdę rzadko stawiam takie oceny. Ale tu wszystko jest tak złe. Bohaterowie płascy, logiki żadnej, historia tak do bólu tendencyjna i pozbawiona niuansów, że nawet pozytywiści złapaliby się za głowę. Miałem dać + przy jedynce, ale rozprawa sądowa przebiła wszystko. Jestem zdumiony, że tak złą literaturą, tak niestarannie napisaną w ogóle można się zachwycać.
16 Tajemniczy opiekun (Webster Jean (właśc. Webster Alice Jane Chandler)) - powtórka, zmiana oceny z 3 na 5. Jest recenzja: Agata Abbott i Ojczulek Długonogi-Pająk
17 Mężczyźni z różowym trójkątem: Świadectwo homoseksualnego więźnia obozu koncentracyjnego z lat 1939–1945 (Heger Heinz (właśc. Kohout Josef)) - 4+ - bardzo ważne świadectwo. Czyta się to ze zgrozą - a pewne mechanizmy przecież nie przeminęły. Nie pisałem recenzji, bo wystarczy jeden wymowny cytat (omyłkowo dodany przeze mnie jako nota wydawcy): cytat z książki
Użytkownik: koczowniczka 01.05.2019 14:33 napisał(a):
Odpowiedź na: A oto moje kwietniowe prz... | misiak297
Kot z „Pamiętaj, że tam są schody” istotnie był cudowny. Olbrzymi, bardzo wybredny, zmuszający opiekuna do gotowania mu coraz to nowych potraw. :) Książkę oceniam podobnie jak Ty, z tym że niektóre fragmenty mi się podobały, a jeden, ten z bezdomnymi kotami, Uwaga: po kliknięciu pokażą się szczegóły fabuły lub zakończenia utworu, mocno mnie rozbawił.
Użytkownik: misiak297 01.05.2019 14:45 napisał(a):
Odpowiedź na: Kot z „Pamiętaj, że tam s... | koczowniczka
Tak, mnie również! Cudowne zakończenie wątku z karmieniem kota:)
Ta książka nie była tak do końca zła, tylko bardzo nieprzemyślana. Siesicka w ostatnich latach odeszła od typowej formuły swoich książek, eksperyment to może ciekawy, ale skutki okazały się różne. Wyszły z tego książki i niezłe, i słabe.
Użytkownik: koczowniczka 01.05.2019 15:11 napisał(a):
Odpowiedź na: Tak, mnie również! Cudown... | misiak297
Książka byłaby lepsza, gdyby zniknęły z niej wstawki o osobach poznanych przez internet. Zaskoczyło mnie i zasmuciło wyznanie Siesickiej, że wieczorami przesiaduje na czatach i bardzo poważnie traktuje internetowych znajomych, wie o nich więcej niż o ludziach, których zna osobiście.
Użytkownik: ktrya 01.05.2019 22:53 napisał(a):
Odpowiedź na: A oto moje kwietniowe prz... | misiak297
Misiaku, do głębszego poznania kulisów przemysłu odzieżowego polecam Życie na miarę: Odzieżowe niewolnictwo (Rabij Marek)
Użytkownik: misiak297 01.05.2019 23:22 napisał(a):
Odpowiedź na: Misiaku, do głębszego poz... | ktrya
Dzięki. Akurat mamy na półce:)
Użytkownik: Agis 04.05.2019 15:25 napisał(a):
Odpowiedź na: A oto moje kwietniowe prz... | misiak297
Podobne miałam obserwacje po lekturze innej książki Michalak.
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 07.05.2019 08:16 napisał(a):
Odpowiedź na: A oto moje kwietniowe prz... | misiak297
A w kontekście Hegera - słyszałeś o tej książce?: Różowa swastyka: Homoseksualizm w partii nazistowskiej (Abrams Kevin, Lively Scott)
Użytkownik: Anna125 30.04.2019 22:54 napisał(a):
Odpowiedź na: Zapraszam :) | Kaya7
Kwiecień pod znakiem Mongolii, wreszcie zaczęłam czytać.
Mongolia: Wyprawy w tajgę i step (Uryn Bolesław A.) 4.5
Dawni Mongołowie (Kałużyński Stanisław) 4.5
Wola nieba (Lundkvist Artur) 5.0
Użytkownik: Monika.W 07.05.2019 08:27 napisał(a):
Odpowiedź na: Robot (powtórka) - 5 Bon... | nutinka
Ten Ryx na prawdę aż taki dobry? Skoro powtórka i 5 - to tak wnioskuję. Ja bardzo rzadko robię powtórki, za dużo nowych książek do przeczytania.
Użytkownik: nutinka 07.05.2019 17:26 napisał(a):
Odpowiedź na: Ten Ryx na prawdę aż taki... | Monika.W
Jeśli lubisz historyczne przygodówki w stylu duetu Holmes-Watson, to przeczytaj. Jeśli nie, odpuść. Ja lubię i pewnie jeszcze kiedyś do nich wrócę.
Próbowałam czytać tylko nowe, ale ciągnie mnie czasem mocno do powtórek, więc przestałam się zmuszać. ;)
Użytkownik: Monika.W 07.05.2019 17:52 napisał(a):
Odpowiedź na: Jeśli lubisz historyczne ... | nutinka
Lubię kryminały. Z dobrą intrygą. Przygodówki mnie nudzą. Wydawało mi się, że Ryx to kryminał???
Użytkownik: nutinka 07.05.2019 21:05 napisał(a):
Odpowiedź na: Lubię kryminały. Z dobrą ... | Monika.W
No, popatrz. A mnie nudzą kryminały. ;)
Chyba bliższe to jest sensacji niż kryminału. Ale nie będę się spierać o nazewnictwo.
Użytkownik: Monika.W 08.05.2019 07:17 napisał(a):
Odpowiedź na: No, popatrz. A mnie nudzą... | nutinka
No to sama nie wiem, czy się brać za Ryxa.
Użytkownik: ahafia 01.05.2019 13:17 napisał(a):
Odpowiedź na: Zapraszam :) | Kaya7
Kwiecień obfitował w książki zaczęte i odłożone. Nie wszystkie były kiepskie, ale trafiły się w niewłaściwym momencie. Oto te, które doczytałam do końca:

1. Autobiografia (Christie Agatha (pseud. Westmacott Mary)) - 5 - Bardzo ciekawa także ze względu na obraz Wielkiej Brytanii pierwszej połowy XX w. w tle. Dużo lepsza niż większość kryminałów autorki.
2. Przyślę panu list i klucz (Pruszkowska Maria) - 3,5 - O rodzinie, w której książki grają pierwsze skrzypce.
3. Syn zakonnicy (Jax Joanna (właśc. Jakubczak Joanna)) - 2,5 - Treść skupiona głównie na zakonnicy, a nie jej synu, od przedwojnia po współczesność.
4. Łowca dusz (Kava Alex) - 3,5,
5. Granice szaleństwa (Kava Alex) - 4 i
6. Zło konieczne (Kava Alex) - 3 - Kawa w nadmiarze szkodzi. Taki amerykański serial sensacyjny z wyjątkowo obrzydliwymi przypadkami.
7. Zło konieczne (Kava Alex) - 3 - Książka z pewnością wstrząsająca, ale kto wyszedł z "Kleru" ze ściśniętym żołądkiem, nie dowie się już wiele nowego.

Więcej o książkach w czytatce kwiecień 2019
Użytkownik: ahafia 01.05.2019 13:46 napisał(a):
Odpowiedź na: Kwiecień obfitował w ksią... | ahafia
Ostatnia pozycja to miał być oczywiście Celibat: Opowieści o miłości i pożądaniu (Wójcik Marcin (ur. 1981)) - pomyliłam przy wklejaniu linków.
Użytkownik: Anna125 01.05.2019 13:49 napisał(a):
Odpowiedź na: Ostatnia pozycja to miał ... | ahafia
Kurcze, szkoda że nie ma tej edycjo komentarzy. To byłaby bardzo przydatna funkcjonalność!
Kava też mnie bardzo rozczarował.
Użytkownik: dot59Opiekun BiblioNETki 01.05.2019 15:35 napisał(a):
Odpowiedź na: Zapraszam :) | Kaya7
W kwietniu udało mi się przeczytać trochę więcej niż w poprzednich miesiącach, a jakościowo też nie mam na co narzekać:

Labirynt zła (Luceno James) (3,5) [czytatka: Czytatka-remanentka IV 19 ]
W co wierzą Polacy?: Śledztwo w sprawie wróżek, jasnowidzów, szeptuch… (Kwaśniewski Tomasz (ur. 1973)) (5) [recenzja: Ducha Mieszka się nie bójmy! ]
Mój przyjaciel kot: Prawdziwa historia futrzaka, samotnego faceta i ich niezwykłej podróży (Collins Britt) (4,5) [recenzja: Z kotem życie jest milsze, nawet bez dachu nad głową ]
Śliski interes (Ćwirlej Ryszard) (4) [czytatka: Czytatka-remanentka IV 19 ]
Chrobot: Życie najzwyklejszych ludzi świata (Michniewicz Tomasz (Michniewicz Tomek)) (6) [recenzja: Gdyby łańcuch nie chrobotał, ktoś miałby zupełnie inne życie ]
Bestia (Arsdale Peternelle van) (4) [recenzja: Jeśli bać się bestii, to tej, co tkwi w człowieku ]
Proszę mnie przytulić (Wechterowicz Przemysław, Dziubak Emilia) (4) [czytatka: Czytatka-remanentka IV 19 ]
Nie zgadzam się (Petterson Per) (?) [czytatka: Czytatka-remanentka IV 19 ]
Nic co ludzkie (Głuchowski Piotr) (4,5) [recenzja wysłana do Ravelo]
Umorzenie (Mróz Remigiusz (pseud. Løgmansbø Ove)) (4) [czytatka: A ja przy Chyłce trwam niewzruszenie ]
Kaukasis: Kulinarna podróż po Gruzji i innych krajach Kaukazu (Hercules Olia) (4) [czytatka: Czytatka-remanentka IV 19 ]
Niedźwiedzica z Baligrodu i inne historie Kazimierza Nóżki (Szumowski Marcin) (5,5) [recenzja: Opowieści przyjaciela zwierząt]

Rendez-vous z Agathą Christie:
N czy M? (Christie Agatha (pseud. Westmacott Mary)) (4,5) [recenzja: Skoro do wojska nie wezmą, ratujmy kraj po swojemu! ]

Własna półka:
J.R.R. Tolkien: Wizjoner i marzyciel (Carpenter Humphrey) (5) [czytatka: Czytatka-remanentka IV 19 ]
Wilcze Leże (Pilipiuk Andrzej (pseud. Olszakowski Tomasz)) (4,5) [czytatka: W światach Pilipiuka całkiem jest ciekawie ]
Once Upon a Nightwish: Oficjalna biografia (Ollila Mape) (5) [recenzja: Był sobie raz Nightwish ]
Użytkownik: joanna.syrenka 04.05.2019 20:53 napisał(a):
Odpowiedź na: W kwietniu udało mi się p... | dot59Opiekun BiblioNETki
To jest książka o Baligrodzie i Panu Nóżce?!? Fantastycznie, nie wiedziałam! Śledzę stronę leśnictwa na fb, ale chyba się tym nie chwalili.
Użytkownik: dot59Opiekun BiblioNETki 04.05.2019 21:33 napisał(a):
Odpowiedź na: To jest książka o Baligro... | joanna.syrenka
Ja z tego czegoś na F nie korzystam, ale filmiki z panem leśniczym przemawiającym do niedźwiedzi widziałam. A w 2 czy 3 dni po wydaniu książki pokazały się zdjęcia tytułowej bohaterki z dwoma misiątkami urodzonymi tej zimy!
Użytkownik: mafiaOpiekun BiblioNETki 01.05.2019 16:51 napisał(a):
Skończyłam czytać jedną:

Skoruń (Płaza Maciej) - 3

I jestem w trakcie:

Biblia (antologia; < autor nieznany / anonimowy >) (po trochę, po trochę)
Sekretne życie Chanel No. 5: Pierwsza biografia najsłyniejszych perfum świata (Mazzeo Tilar J.)
Użytkownik: margines 01.05.2019 16:56 napisał(a):
Kwiecień:

Pan Popper i jego pingwiny (Atwater Richard, Atwater Florence) (4,5; 29 kwietnia 2019) margines oraz Pan Popper i jego pingwiny; Bohaterowie literaccy czytający książki
Jak Wojtek został dyrektorem teatru (Skowrońska Feldmanowa Janina) (5,5; 22 kwietnia 2019) - „odkurzyłem” „przykurzątko”: Czytajmy książki mniej popularne i mało oceniane.
Kokaina (Rosiek Barbara) (5, 22 kwietnia 2019) - marżin i jego „kokaina”. Bohaterowie literaccy czytający książki.
Odwiedź mnie we śnie (Wilczyńska Lena) (4,5-5; 20 kwietnia 2019) - taki o wiele młodszy „Bidul” (który pokonał mnie - nie dokończyłem go), ale też o wiele krótszy i (to na dobre wyszło) jednak ileż mniej wulgarny. Z drugiej strony to książkowy odpowiednik filmu „Męska sprawa”.
Kwartet żeński: Wiersze; Dwie wariacje w instrumentacji Karla Dedeciusa (antologia; Iłłakowiczówna Kazimiera (Iłłakowicz I. K.), Pawlikowska-Jasnorzewska Maria, Szymborska Wisława i inni) (4,0; 19 kwietnia 2019) - marżin solo i kwartet żeński. To „przykurzątko” miało być w zeszłym… „okresie rozliczeniowym”, żeby uczcić Rok Praw Kobiet (Ta… w zeszłym roku nomen omen była obchodzona taka okoliczność), ale jakoś nie zmieściło się, więc nadrabiam.
Nocny słuchacz (Maupin Armistead) (5,5; 15 kwietnia 2019)- z wątku Katowice 24 lutego, za pożyczkę i lekturę dziękuję niedźwiedziowi w konspiracji z misiakiem [albo odwrotnie]) Bohaterowie literaccy czytający książki.
Kosmita (Jędrzejewska-Wróbel Roksana) - autyzm - (5, 13 kwietnia 2019) - marżin i kosmita; Bohaterowie literaccy czytający książki.
Plastelinek: Każdy jest inny (Jędrzejewska-Wróbel Roksana) - (4, 13 kwietnia 2019)
Inny niż wszyscy (Nilsson Per) - zespół Aspergera (4,5; 11 kwietnia 2019) - po książkach: „Motyl” oraz Cukierek dla dziadka Tadka (Březinová Ivona), którą poleciła mi Dot59. Marżin jest Inny niż wszyscy
Marcelka i czterolistna koniczynka (Pałasz Marcin) (5, 10 kwietnia 2019) - marżin, Marcelka i czterolistna koniczynka. Bohaterowie literaccy czytający książki.
Marcelka i szkolne sprawy (Pałasz Marcin) (5, 10 kwietnia 2019) - marżin, Marcelka i szkolne sprawy.
Dasz radę, Marcelko (Pałasz Marcin) (5, 9 kwietnia 2019) - niepełnosprawność, dzieci, psy! - marżin woła: Dasz radę, Marcelko.
„Vinci” - film (8, 7 kwietnia 2019) - z polecenia, po zlocie w Łodzi. Ekhmsz... ten Kraków:)
Zdecydowanie nietypowy (Baskin Nora) (5,5; 7 kwietnia 2019) - autyzm - Zdecydowanie nietypowy marżin. Pokrótce to powieść o chłopcu, który ma autyzm i pisze opowiadania. Nie wiem, na jak długo i ILE z tej powieści i ukrytych tu porad zostanie mi w głowie, ale dobrze byłoby, żeby jednak jak najwięcej i na jak najdłużej.
Kim jest ślimak Sam? (Pawłowska Maria M., Szamałek Jakub) (5, 7 kwietnia 2019) - hematofrodytyzm - marżin nie zastanawia się, kim jest ślimak Sam? - po „burzy” http://www.superstacja.tv/wiadomosc/2019-03-04/slimak-hermafrodyta-to-za-wiele-dla-kuratorium-urzednikom-sa-potrzebne-korki-z-zoologii/ i https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/spoleczen​stwo/1784844,1,komu-przeszkadza-slimak-sam.read
Michał i 38 (Witek Rafał (pseud. Jönsson Sven)) (4,5; 4 kwietnia 2019) - marżin, Michał i 38; duchem obecny był tu „Billy Elliot”:)
Wakacje u dziadków (Zarębska Magdalena) (5, 2 kwietnia 2019) - marżin spędza Wakacje u dziadków, a raczej powinno być, że u wujostwa, bo na wsi:) Coś, jak „Ciocia Kicia”:)
Poradnik hodowcy aniołów (Kasdepke Grzegorz) (4,5; 1 kwietnia 2019) - nie pamiętam już, czemu i skąd akurat ten tytuł Grześka był w moim schowku, ale był. W trakcie czytania doszedłem do wniosku, że był tam może po prezentacji o książkach grozy.
Kojarzyło mi się Licho i jego Dożywocie (Kisiel Marta) oraz w pewnym momencie film „Miasteczko Pleasentville”. Bohaterowie literaccy czytający książki.
Użytkownik: Kaya7 01.05.2019 19:14 napisał(a):
Odpowiedź na: Zapraszam :) | Kaya7
1. Księga luster (Faber Adam) - historia współczesnej nastolatki, która trafia do równoległego magicznego świata i dowiaduje się, że jest czarownicą. A więc nic nowego, dość konwencjonalna fabuła i prosty język. Ogromny plus dla wydawcy za przepiękną, przykuwającą uwagę okładkę. - 4

2. Tatuażysta z Auschwitz (Morris Heather) - mój odbiór tej książki na pewno byłby nieco inny, gdyby nie fakt, iż jest oparta na autentycznej historii. Groza wojny i rzeczywistość obozowa stanowią tutaj jedynie tło dla opowieści miłosnej. Okrucieństwa, jakich dopuszczali się strażnicy na osadzonych, są zaledwie zarysowane. Jednakże trzon historii stanowią wspomnienia człowieka, który niedawno stracił swoją poznaną wówczas ukochaną, a więc trudno mieć pretensje, iż skupił się głównie na łączącym ich uczuciu. - 4,5

3. Pokolenie ja: Niezdolni do relacji (Nast Michael) - sięgając po tę książkę przeczytałam opis na okładce, pomijając notę biograficzną autora. Nastawiłam się na rozważania psychologiczno-socjologiczne, natomiast dostałam zbiór słabych felietonów zawierających luźne refleksje na temat relacji międzyludzkich i systemu wartości współczesnego człowieka. Wyłania się z nich niepochlebny obraz sfrustrowanego, czterdziestoletniego singla nie potrafiącego pogodzić się z upływem czasu. - 3

4. Głosy: Co się zdarzyło na wyspie Jersey (Sturis Dionisios, Winnicka Ewa) - reportaż poświęcony głośnej sprawie Polaka, który podczas rodzinnego grilla zamordował swoją rodzinę i dwójkę przyjaciół. Pozycja zawiera dokładne transkrypcje z rozpraw sądowych i wypowiedzi biegłych psychiatrów mających stwierdzić poczytalność oskarżonego, a także rozmowy z osobami związanymi ze sprawą, co pozwala czytelnikowi na wyrobienie sobie własnego osądu sytuacji. - 4,5
Użytkownik: ka.ja 01.05.2019 20:48 napisał(a):
Odpowiedź na: Zapraszam :) | Kaya7
Wspomnienia konduktora wagonów sypialnych (Pytlakowski Piotr) - miało być fajnie, a wyszło jakoś nędznie. Zwłaszcza te opowieści starego satyra - ile to on panienek zaliczył! Kilka ciekawych fragmentów, ale generalnie całość robi wrażenie opowieści podpitego wuja. Zabrakło klasy.

Generation "P" (Pielewin Wiktor) - to już kompletna droga przez mękę. Po pierwszym rozdziale byłam zaintrygowana, ale szybko mi przeszło. Pielewin na przemian przeraźliwie nudzi słowotokiem dotyczącym reklam i męczy potwornie długimi opisami wizji narkotykowych. Do tego dochodzą jeszcze monologi halucynacji i cała masa innych bredni.

Wywracanie kultury: O dandysach, hipsterach, mutantach (Księżyk Rafał) - bardzo wymagająca lektura, ale przy tym kopalnia wiedzy bezużytecznej, co zawsze sobie cenię. Najciekawsze są opisy postaci.

Nowiny ze świata (Jiles Paulette) - serdecznie polecam! Niby po prostu western - są Indianie i kowboje, podróż krytym wozem przez Dziki Zachód, są łowcy nagród, rabusie, dziewczynka uprowadzona przez Indian etc, a tak naprawdę to bardzo uniwersalna opowieść o przyjaźni, tożsamości, traumach i stratach.

Obsesja piękna: Jak kultura popularna krzywdzi dziewczynki i kobiety (Engeln Renee) - a to jest książka, która mi dała dużo do myślenia, chociaż napisana jest w tym specyficznym amerykańskim stylu właściwym dla tamtejszej literatury popularnonaukowej, którego nie lubię. Nie zdawałam sobie sprawy, jak poważnym problemem dla wielu kobiet jest potrzeba sprostania wymogom estetycznym, którym sprostać się nie da. Nie wiedziałam, że nienawiść do własnego ciała jest aż tak powszechnym zjawiskiem.

Szlaki: Opowieści o wędrówkach (Macfarlane Robert) - bardzo przyjemna lektura, doskonała na podróż, choćby to były tylko zwykłe dojazdy do pracy.

Arystokratka i fala przestępstw na zamku Kostka (Boček Evžen) - czytadełko. Ze dwa razy się zaśmiałam, więc nie był to tak całkiem stracony czas.

Polne kwiaty (Heaberlin Julia) - porządny thriller, zarwałam noc.

Niewidzialni (Jacobsen Roy) - ależ to jest dobra powieść! Pięknie opisane dorastanie i doroślenie, a także starzenie się i odchodzenie. Polecam entuzjastycznie i gdybym miała egzemplarz papierowy, wciskałabym ludziom, niech czytają, bo warto.

Żona (Wolitzer Meg) - i tę powieść też polecam entuzjastycznie. Bardzo jestem ciekawa pozostałych książek tej autorki, bo znalazłam u niej to, co w literaturze sobie cenię - świetnie prowadzoną narrację, talent do konstruowania scen, znakomite dialogi, dopracowane postaci, także te drugoplanowe i epizodyczne. Mniam, perełka.
Użytkownik: misiak297 02.05.2019 10:05 napisał(a):
Odpowiedź na: Wspomnienia konduktora wa... | ka.ja
Wyjątkowi (Wolitzer Meg) - jest bardzo ciekawa:)
"Żona" też mi się ogromnie podobała.
Użytkownik: Agis 04.05.2019 15:31 napisał(a):
Odpowiedź na: Wspomnienia konduktora wa... | ka.ja
Dziękuję za polecenie "Niewidzialnych". Tyle już razy w ostatnich latach nabrałam się na książkę, która miała być świetna, a była zaledwie taka sobie, że stałam się ostrożna. Z ostrożności nie zabrałam się za tę, ale widzę, że może jednak warto.
Użytkownik: ka.ja 04.05.2019 16:49 napisał(a):
Odpowiedź na: Dziękuję za polecenie "Ni... | Agis
Mam nadzieję, że nasze gusta się pokrywają ;) Moim zdaniem to jest piękna książka, bo napisana została prosto i takim chłodnym, oszczędnym stylem, nie ma w niej żadnych literackich fajerwerków; miałam wrażenie, że czyta się niemal szeptem.
Użytkownik: Monika.W 07.05.2019 11:43 napisał(a):
Odpowiedź na: Mam nadzieję, że nasze gu... | ka.ja
Już się zapisałam w bibliotece do kolejki oczekujących.
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 07.05.2019 10:35 napisał(a):
Odpowiedź na: Wspomnienia konduktora wa... | ka.ja
A propos "Obsesji piękna" - kropkę nad "i" może pomogłaby postawić Efekt Lolity (Durham Gigi) ? Jej recenzję nawet polecałaś :) Choć obecnie kultura popularna w swoim krzywdzeniu przestała skupiać się na samej płci pięknej...
Użytkownik: ktrya 01.05.2019 22:48 napisał(a):
Odpowiedź na: Zapraszam :) | Kaya7
Źle urodzone: Reportaże o architekturze PRL-u [2012] (Springer Filip) - 5 (bardzo się cieszę, że udało mi się ją upolować na promocji, tymczasem do tej gęstej od faktów książki mam jedno "ale" - wolałabym, by zamiast epilogu, który pojawia się w II wydaniu streszczającym najważniejsze zmiany w dziejach budynków "źle urodzonych" zaszłe od I wydania, rozwinął historię w poszczególnych reportażach, konstrukcja wręcz się o to prosi)
Dzieci nie płakały: Historia mojego wuja Alfreda Trzebinskiego, lekarza SS (Budzyńska Natalia) - 4 (recenzja: https://www.granice.pl/recenzja/dzieci-nie-plakaly-historia-mojego-wuja-alfreda-trzebinskiego-lekarza-ss/29130 )
Historia przemocy (Louis Édouard) - 4
Interpretacja dzieła filmowego (antologia; < praca zbiorowa / wielu autorów >) - 4
Pałac: Biografia intymna (Chomątowska Beata) - 4,5 (za dużo biegania dookoła pałacu)
Słodziutki: Biografia cukru (Kortko Dariusz, Watoła Judyta) - 5 (i tak przestałam słodzić herbatę... a świąteczny mazurek był przekładany masłem orzechowego i proteinellą, czyli nutellą bez cukru i oleju palmowego)
Podstawy semiologii (Barthes Roland) - 4,5
Zasłona: Esej w siedmiu częściach (Kundera Milan) - 5
Pracowite nerki: Krótki przewodnik po wielofunkcyjnym narządzie (Giordan André) - 4,5 (będzie recenzja na granice.pl)
Głosuj na pana Robinsona i lepszy świat (Antrim Donald) - 3,5 (nie kupuję tego humoru i nie rozumiem aluzji politycznych)
Czekaj, mrugaj (Øyehaug Gunnhild) - 4,5
27 pięter (Somer Bradley) - 4,5 (recenzja: https://www.granice.pl/recenzja/27-pieter/28807 )
Dziewczyna z konbini (Murata Sayaka) - 5 (recenzja: http://przekladanieckulturalny.pl/?p=6482 )
Człowiek o fasetkowych oczach (Ming-yi Wu) - 5 (recenzja: https://www.granice.pl/recenzja/czlowiek-o-fasetkowych-oczach/28753 )
Oni (Witkiewicz Stanisław Ignacy (pseud. Witkacy)) - 3
Mister Price czyli Bzik tropikalny (Witkiewicz Stanisław Ignacy (pseud. Witkacy)) - 2,5
Użytkownik: Kaya7 02.05.2019 09:39 napisał(a):
Odpowiedź na: Źle urodzone: Reportaże o... | ktrya
Mam pytanie trochę odbijające od tematu - w jakim sklepie kupujesz proteinellę? Mam problem ze znalezieniem, a też odstawiam cukier ;)
Użytkownik: Kaya7 02.05.2019 09:40 napisał(a):
Odpowiedź na: Źle urodzone: Reportaże o... | ktrya
Użytkownik: ktrya 02.05.2019 15:20 napisał(a):
Odpowiedź na: Mam pytanie trochę odbija... | Kaya7
W Aldiku.
Użytkownik: ktrya 01.05.2019 22:49 napisał(a):
Historia przemocy (Louis Édouard) - 4
Słodziutki: Biografia cukru (Kortko Dariusz, Watoła Judyta) - 5 (i tak przestałam słodzić herbatę... a świąteczny mazurek był przekładany masłem orzechowym i proteinellą, czyli nutellą bez cukru i oleju palmowego)
Podstawy semiologii (Barthes Roland) - 4,5
Zasłona: Esej w siedmiu częściach (Kundera Milan) - 5
Czekaj, mrugaj (Øyehaug Gunnhild) - 4,5
Oni (Witkiewicz Stanisław Ignacy (pseud. Witkacy)) - 3
Użytkownik: yyc_wanda 02.05.2019 06:07 napisał(a):
Odpowiedź na: Zapraszam :) | Kaya7
The Untethered Soul: The Journey Beyond Yourself - Michael Singer (US/Florida-2007); ocena: 5
Chyba niewielu z nas zdaje sobie sprawę z tego, że najwięcej bólu zadajemy sobie sami. Zapatrzeni w swoje Ego, żyjemy w świecie myśli i emocji, które często nie mają nic wspólnego z realnym światem na zewnątrz. O tym jak wyrwać się z pułapki własnych emocji pisze Michael Singer. Znajdziemy tu wiele interesujących i mądrych sugestii, choć z wprowadzaniem ich w życie, jak to zwykle bywa, łatwo nie będzie.

Lolek (Wajrak Adam) (Pol-2017); ocena 4,5
Wzruszająca choć smutna opowieść o losie bezdomnego psa, któremu okrutne doświadczenia z przeszłości odebrały wiarę w człowieka i chęć przebywania w jego towarzystwie.

Kot Bob i ja: Jak kocur i człowiek znaleźli szczęście na ulicy (Bowen James) (ENG/London-2012); ocena: 5
Historia przyjaźni narkomana i bezdomnego kota, która odmieniła ich życie. Choć prosta w przekazie, niesie w sobie ogromny ładunek pozytywnej energii. Uczy empatii i zrozumienia dla osób z marginesu i ukazuję potęgę uczucia, które zmusiło nieprzystosowanego do życia w społeczeństwie wyrzutka do podjęcia drastycznych decyzji i wprowadzenia diametralnych zmian w jego dotychczasowe byle jakie życie.

Użytkownik: Urszulla 02.05.2019 09:55 napisał(a):
Mój kwiecień:
Biała gorączka (Hugo-Bader Jacek) - 5,5 (audiobook),
Niedziela, która zdarzyła się w środę (antologia; Szczygieł Mariusz, Staszewski Wojciech)- 5 (audiobook),
Immunitet (Mróz Remigiusz (pseud. Løgmansbø Ove)) - 2, możliwe, że gdybym słuchała audiobooka ocena byłaby wyższa, jednak nie dla autora, a dla lektora Krzysztofa Gosztyły,
Źle urodzone: Reportaże o architekturze PRL-u [2012] (Springer Filip) - 5
W trakcie
Imię róży (Eco Umberto) - audiobook.
Użytkownik: beatrixCenci 02.05.2019 20:32 napisał(a):
Odpowiedź na: Zapraszam :) | Kaya7
1. Mniej: Intymny portret zakupowy Polaków (Sapała Marta) (4) - opis jednorocznego eksperymentu maksymalnej redukcji wydatków, miejscami raczej zbyt radykalnego, z ciekawie opisanym tłem - działaniem mechanizmów konsumpcjonizmu.

2. Zima na Majorce (Sand George (właśc. Dudevant Amandine Aurore Lucile Dupin de)) (4.5) - pisane z zachwytem o krajobrazach, złośliwie i generalnie negatywnie o Majorkańczykach, choć też najwyraźniej dali autorce ku temu powody. Nie podobał mi się za to dialog imaginacyjny między artystą a mnichem, nie bardzo pasujący do reszty.

3. Wędrówki niezamierzone (Cieńska-Fedorowicz Ewa) (4) - rzetelnie opisane życie w dworku na przedwojennych Kresach, całkiem ciekawie - czasy drugiej wojny światowej, przeszkadzają tylko miejscami zbyt częste komentarze autorki, reprezentującej dość fanatyczny "patriotyzm lokalny" i o mocno konserwatywnym podejściu do świata.
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 02.05.2019 22:09 napisał(a):
KWIECIEŃ 2019 (ΣR=9256;Σm=2188s;𝔼m=2314)

1.(27.) Rakietowe szlaki: Tom 1 (antologia; Varley John, Lafferty R. A. (Lafferty Raphael Aloysius), Watson Ian i inni) 4.5 Trochę się oszukałem, to miały być Rakietowe szlaki (antologia; Kornbluth Cyril M., Finney Jack, Bradbury Ray (Bradbury Raymond Douglas) i inni) z Czytelnika, no ale cóż. Na początku byłem bardzo zniechęcony, początkowe opowiadania są bardzo kiepskie, dopiero siódme, tj. "Kontrolex", okazało się być świetne - szczególnie w kontekście przegłosowanego ostatnio w PE ACTA2. Poza tym naprawdę dobre "Profesor opuszcza scenę" i "Mów mu, panie", a dość dobre "Strażnik śmierci", "Ubranie na miarę" oraz "Róża dla Eklezjastesa". Wolałbym jednak poczytać Rakietowe szlaki [Czytelnik] (468s)

2.(28.) Chrobot: Życie najzwyklejszych ludzi świata (Michniewicz Tomasz (Michniewicz Tomek)) 5.0 Dobra! Zwyczajni niezwyczajni w globalnej wiosce (451s)

3.(29.) Hiperszwindel: Jak oszukują nas hipermarkety i wielkie sieci handlowe (Mitchell Stacy) 4.0 Będzie o tym więcej, ale mam niedoczas... (329s)

4.(30.) Requiem dla snu (Selby Hubert Jr) 5.0 Recenzja Dragi: Dla Ciebie, dla rodziny (303s)

Akcja CSA - Czytam Słynne Arcydzieła

5.(31.)(CSA.116) Oskar i pani Róża (Schmitt Éric-Emmanuel) 5.0 Ta książka jest DOBRA, nie tylko w sensie dobrej literatury, ale też tekstu niosącego pozytywny ładunek, etyczny w swej istocie. Bardzo łagodnie zderza i tłumaczy czytelnikowi trudne tematy, proponuje nie tak szablonowe odpowiedzi dot. śmierci, nieuleczalnej choroby (szczególnie u dziecka), postawy w obliczu cierpienia, wreszcie umiejętności bycia i trwania w prawdzie, towarzyszenia osobie umierającej. (78s)

6.(32.)(CSA.16.10) Drzwi percepcji; Niebo i piekło (Huxley Aldous) 3.5 Czytatka Huxley - mistyka i psychodelia (142s)

7.(33.)(CSA.123) Pożegnanie z Afryką (Blixen Karen (pseud. Dinesen Isak lub Andrézel Pierre)) 4.5 Książka może budzić trochę ambiwalentne odczucia. Z jednej strony buduje wspaniały nastrój, naprawdę można poczuć atmosferę, klimat, sposób myślenia w Afryce. Niektóre opisy zdarzeń czy przyrody bajeczne, prawdziwe impresje. Z drugiej strony chwilami nie tylko brakuje uczucia (np. Uwaga: po kliknięciu pokażą się szczegóły fabuły lub zakończenia utworu), ale wręcz odrzuca, gdy beztrosko opisuje zabijanie dzikich zwierząt - np. lwów, które traktowane są jak szkodniki. Ale warto było przeczytać. Podobno ekranizacja zrobiła z tego romansidło - w książce nie ma o tym nic. Zastanowiło mnie nawet to, że chyba tylko jedno- czy dwukrotnie autorka wspomniała męża, który w wydarzeniach praktycznie nie istnieje. (417s)

Wszystkie tegoroczne: Lektury 2019r.
Użytkownik: Rbit 04.05.2019 18:45 napisał(a):
Odpowiedź na: KWIECIEŃ 2019 (ΣR=9256;Σm... | LouriOpiekun BiblioNETki
Prowokujesz, bym Oskara sobie odświeżył. Dobra książka? Bo promuje okłamywanie dziecka i krytykowanie rodziców? To zapamiętałem. Ale przeczytam raz jeszcze.
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 06.05.2019 07:58 napisał(a):
Odpowiedź na: Prowokujesz, bym Oskara s... | Rbit
Cóż, to lektura na jedno przysiądnięcie/posłuchanie, więc raczej warto - może zweryfikujesz swoje wrażenie? Nie do końca rozumiem, co masz na myśli, pisząc o "promowaniu okłamywania"? No a co do krytyki rodziców - jest imho jak najbardziej na miejscu. Przecież de facto jest to pouczenie skierowane do czytelnika - nie wprost, ale ku ewentualnej refleksji i odniesieniu do własnych postaw. Tak, to literatura z nienatrętną dozą dydaktyzmu.
Użytkownik: ktrya 08.05.2019 00:29 napisał(a):
Odpowiedź na: Prowokujesz, bym Oskara s... | Rbit
Jeśli dobrze pamiętam, to nie chodzi tu o okłamywanie dziecka, lecz chorego pacjenta. Czy zawsze powinien znać najgorszą prawdę, jeśli podnoszące na duchu wieści mogą poprawić samopoczucie chorego i może nawet przedłużyć życie?
Użytkownik: jakozak 03.05.2019 07:21 napisał(a):
Dzban ciotki Becky (Montgomery Lucy Maud) 4,5
Babska Stacja (Flagg Fannie] 3,5
Użytkownik: Rbit 04.05.2019 20:33 napisał(a):
Odpowiedź na: Zapraszam :) | Kaya7
Słaby miesiąc. Zarówno pod względem ilości, jak i jakości.

Sennik ciem i motyli (Pucek Robert) (3,0)
Odradzam. Chociaż piękny jak zawsze styl, to i erudycji mniej i mniej ciekawego do przekazania. Na dodatek nadal te same wtręty antydarwinistyczne.

Jedwabne szlaki: Nowa historia świata (Frankopan Peter) (3,0)
Niczym wielkanocna ozdobna pisanka. Piękne wzory, lecz wydmuszka - w środku pusta. Świetny pomysł, dużo obiecuje, a wykonanie fatalne. Powierzchowność, infantylizm i błędy. Rozczarowuje przynajmniej tak mocno, jak Harari.

Władysław Odonic: Książę Wielkopolski, wygnaniec i protektor kościoła: (ok. 1193-1239) (Pelczar Sławomir) (4,5)
Dla jemu współczesnych Plwacz. Dla starszej historiografii awanturnik i nikczemny pobożniś. Autor staje w obronie jednego z najciekawszych książąt piastowskich i nawet nieźle mu to wychodzi.

Tysiąc soboli i jedna dziewczyna (Nowacka Ewa) (4,0)
Epistolograficzna krótka powieść w istocie będąca historycznym brykiem o życiu w Polsce za czasów Leszka Białego, Odonica i Henryków śląskich.

Złota: Legenda Haliny Konopackiej (Ostrowska-Metelska Agnieszka (Metelska Agnieszka)) (3,0)
Zmarnowany potencjał. Członek rodziny nie powinien pisać biografii. Kończy się to całkowitą bezkrytycznością. A jak do tego dodać powierzchowną wiedzę i infantylizm sądów, przepis na katastrofę murowany.

Astrofizyka dla zabieganych (Tyson Neil deGrasse) (4,0)
Dla początkujących ciekawych Świata (i Wszechświata). Idealne na prezent dla nastolatka.
Użytkownik: ilia 04.05.2019 23:03 napisał(a):
Ezoteryka
1. Błękitna prawda (Deida David) (2)
Fantasy
2. Starcie królów (Martin George R. R.) (5,5)
Użytkownik: misiak297 05.05.2019 14:15 napisał(a):
Odpowiedź na: Koniec Wieczności - 3,5... | helen__
Czemu tak nisko oceniłaś tę Sand? Mnie ta powieść bardzo się podobała:)

Za to w przypadku "Jane Austen w domu" się chyba zgodzimy - to świetna biografia!
Użytkownik: helen__ 05.05.2019 17:33 napisał(a):
Odpowiedź na: Czemu tak nisko oceniłaś ... | misiak297
Co tu dużo mówić - nudne to jak flaki z olejem. Można przeczytać na zasadzie ciekawostki, trochę podglądania od dziurkę od klucza - ale też nieobiektywne to, że hej!
Austen dobra, może za mało w niej samej Austen, ale tło społeczno-obyczajowe pierwsza klasa.
Użytkownik: helen__ 05.05.2019 17:33 napisał(a):
Odpowiedź na: Co tu dużo mówić - nudne... | helen__
Znaczy przez dziurkę.:P
Użytkownik: mirejlle 06.05.2019 20:38 napisał(a):
Odpowiedź na: Zapraszam :) | Kaya7
Podróże majówkowe sprzyjały czytaniu i kończeniu zaczętych książek, za to były bezkomputerowe, żeby można coś podsumować. Także z mocnym opóźnieniem.
37.
Położna: 3550 cudów narodzin (Kalyta Jeannette)
Ocena: 5
Opowieść położnej o jej pracy i mniej lub bardziej niezwykłych okolicznościach towarzyszącym przyjściu ludzi na ten nasz świat.
38.
Problem (Pratt Non)
Ocena: 4
Czytadło o ciężarnej nastolatce.
39.
Żeby umarło przede mną: Opowieści matek niepełnosprawnych dzieci (Hołub Jacek)
Ocena: 5,5
Bałam się tendencyjności, a tu sama prawda.
40.
Był sobie chłopczyk (Winnicka Ewa)
Ocena: 5,5.
Wstrząsający reportaż, ledwie da się to czytać. Aż się czasem niedobrze robi.
41.
Strach (Rybakow Anatolij (Rybakow Anatol) (właśc. Aronow Anatolij))
Ocena: 4,5
Kolejny świetny tom tego cyklu.
42.
Ja nie leczę, ja uzdrawiam: Prawdziwa twarz polskich bioenergoterapeutów (Janiszewska Katarzyna)
Ocena: 5,5
Niesamowicie rzetelny reportaż.
43.
Cudowny chłopak i ja: 3 cudowne historie (Palacio R. J. (właśc. Jaramillo Raquel))
Ocena: 4,5
Trochę żeby więcej pieniążków wpadło pisana, ale i tak całkiem niezła.
44.
Prowadź swój pług przez kości umarłych (Tokarczuk Olga)
Ocena: 3
O jaka katastrofa z absolutnie niestrawną główną bohaterką.
45.
Tajemnice pielęgniarek: Prawda i uprzedzenia (Fijewska Marianna)
Ocena: 5
Głos prawie w pełni oddany kobietom.
46.
Komu bije dzwon (Hemingway Ernest)
Ocena: 4
Mnie nie wzięło, ale było kilka takich scen, że uwierzę, że dla kogoś książka może stać się odkryciem.
47.
Świadek (Kepler Lars (właśc. Ahndoril Alexander, Coelho Ahndoril Alexandra))
Ocena: 5
Świetna rozrywka na dobrym poziomie.
49.
Chłopiec w pasiastej piżamie (Boyne John)
Wstrząsnęło mną zakończenie, jakoś kompletnie na nie nie wpadłam. Historia jest we mnie do teraz.
Więcej jak zwykle:
Moje lektury 2019 roku
Użytkownik: Artola 07.05.2019 09:30 napisał(a):
Odpowiedź na: Podróże majówkowe sprzyja... | mirejlle
"Chłopca w pasiastej piżamie" czytałam dobrych kilkanaście lat temu. A pamiętam do dziś. Rzadko się to zdarza. Zakończenie również mnie zaskoczyło, wstrząsnęło, pamiętam, że dość długo trwałam w bezruchu, oniemiała, po zamknięciu książki.
Użytkownik: mirejlle 07.05.2019 18:50 napisał(a):
Odpowiedź na: "Chłopca w pasiastej piża... | Artola
Miałam podobnie, uderzyło mnie jak obuchem, a przecież to było do przewidzenia, bo wszystko zbyt gładko szło.
Ale mnie ogólnie postawy ludzi tam uderzały, może przez tę dziecięcą narrację.
Na przykład postawa tej niemieckiej służącej, coś podejrzewam, że coś jest tam za murem bardzo nie w porządku, ale lepiej się nad tym nie zastanawiać, bo a nuż to jest coś takiego, o czym nigdy nie zapomnę...
Użytkownik: ktrya 08.05.2019 00:34 napisał(a):
Odpowiedź na: Podróże majówkowe sprzyja... | mirejlle
A ja się boję reportażu o bioenergoterapeutach, nieświadomie, później bardziej świadomie miałam z nimi do czynienia i to zarówno z prawdziwymi, jak i szarlatanami... A opis sugeruje, że będzie to przede wszystkim ciemny obraz uzdrawiaczy...
Użytkownik: mirejlle 08.05.2019 16:56 napisał(a):
Odpowiedź na: A ja się boję reportażu o... | ktrya
Myślę, że możesz czytać spokojnie, książka zawiera podejście do tematu z każdej możliwej strony, również wypowiedzi pacjentów, dosłowne cytaty, cały obszerny rozdział. Bioenergoterapeuci są w swoich wypowiedziach racjonalni i trochę mniej, albo też zupełnie nawiedzeni, są wypowiedzi egzorcysty, prawnika, lekarzy medycyny, naukowców... Słowem - pełna rzetelność.
Włącznie z próbami zracjonalizowania sytuacji poczynionymi przez autorkę.
Niemniej jednak, też miałam nie z własnej woli do czynienia z jednym z opisywanych panów jako dziecko. I kiedy czytałam o nim i jego wypowiedzi z pozycji osoby dorosłej, trzęsło mną trochę, ale ja jestem raczej z tych zjawisku nieprzychylnych bardzo. To dlatego.
Użytkownik: Monika.W 07.05.2019 07:09 napisał(a):
Odpowiedź na: Zapraszam :) | Kaya7
Majówka się skończyła. Była bardzo udana, ale zupełnie nie-książkowo. Tyle zobaczyłam, że do książek i komputera nawet nie zaglądałam. Dobrze, że wcześniej udało mi się przeczytać parę książek:

22. Zabójcza biel (Rowling Joanne (pseud. Rowling J. K., Skamander Newt, Whisp Kennilworthy, Galbraith Robert)), ocena: 3,5
Po prostu się wynudziłam. Przez pierwsze 300 (sic!!!) stron nie dzieje się nic - ani intrygi, ani kryminału, ani dobrej powieści społecznej. A tylko dylematy miłosne Robin i Strike'a. Nuda, po prostu nuda. Potem coś się dzieje, postaci się klarują, jest smaczek - ale tylko na 200 stron starczyło. Końcówka znowu nudna. A w przegadaniu samo rozwiązanie intrygi gdzieś się gubi. Zarzut nudy dla kryminału to u mnie poważny zarzut. Gdyby ta powieść miała 300 stron, a nie 600 - to byłoby wystarczające. Gdyby 2/3 książki nie było o małżeńskich dylematach Robin - byłoby lepiej. Raczej nie sięgnę po kolejne kryminały tej autorki.

23. Ballada o pewnej panience: Wszystkie najważniejsze opowiadania (Twardoch Szczepan), ocena: 5
Po prostu Twardoch. Ot co. Czuję tutaj samego Twardocha, trochę już wiem, jaki jest, co lubi, a czego nie. Opowiadania o wszystkim - XXleciu, tundrze, męskiej modzie, itp. Bardzo dobre.

24. O czym szumią wierzby (Grahame Kenneth), ocena 5 (czytane na głos)
Powtórka. Po latach podoba mi się jeszcze bardziej. Co prawda wciąż nie znoszę Ropucha, ale Kret i Szczur wodny zauroczyli, jak i wszystkie te fragmenty, które ich dotyczą.

25. Nowa Huta: Architektoniczny portret miasta drugiej połowy XX wieku (Klaś Jarosław), ocena: 4,5
Zbiór artykułów o poszczególnych osiedlach Nowej Huty. Ciekawe. Za mało zdjęć i rysunków.

26. Morderstwo przy rue Dumas (Longworth M. L. (Longworth Mary Lou)), ocena: 3,5
Autorka to Amerykanka mieszkająca w Prowansji i prowadząca kursy pisania. I to widać. Rzemiosło bez odrobiny iskry. Da się czytać. Ale nic nie pozostaje. A przy czytaniu ciągle miałam wrażenie, że wszystko to jakieś wymuszone i na pokaz.

27. Nikt nie idzie (Małecki Jakub [pisarz]), ocena:5
To mój drugi Małecki (Jakub, nie mylić z tym od kryminałów). Jest dobrze. A nawet bardzo dobrze. Snuje się opowieść. Powoli. Nastrojowo. Przeplata. A opowieść chyba o samotności. A może o szukaniu. Małecki dopisany do mojej prywatnej listy polskich współczesnych pisarzy, których trzeba pisać. Choćby za to, że są i że TAK piszą.

28. Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych) (Bednarek Justyna), ocena: 5 (czytane na głos)
Skarpetki mają swoje życie - to wie każdy, kto ma ileś skarpetek nie do pary. I o tym życiu opowiada książka. Piękne opowiadania.

29. 444 (Siembieda Maciej), ocena: 4
To nie jest kryminał. Ale powieść o tajemniczym obrazie Matejki, z silnymi wątkami historycznymi, a jeszcze silniejszymi - fantastyczno-fikcyjnymi. Dobrze się czyta. Aż mi się zachciało wrócić do historii Jagiellonów. Choć czasem miałam uczucie przesytu z powodu różnych pobocznych dykteryjek i anegdotek, którymi autor koniecznie chciał się podzielić.
Użytkownik: verdiana 09.05.2019 12:14 napisał(a):
Odpowiedź na: Zapraszam :) | Kaya7
Tak źle to chyba jeszcze nigdy nie było, nawet wtedy, kiedy nie czytałam. Tylko jedna książka, aż wstyd mi przed samą sobą. :/

KWIECIEŃ
40. "Sapiens" Yuval Noah Harari
Użytkownik: Vemona 09.05.2019 14:57 napisał(a):
Odpowiedź na: Tak źle to chyba jeszcze ... | verdiana
I ja Ci się to widzi? Bo się przymierzam.