Dodany: 2019-04-28 23:13|Autor: Marioosh

Przeciętnie


W 1976 roku ukazała się książka "Notatki" Raymonda Chandlera oraz "Angielskie lato: gotycki romans"; w Polsce po 35 latach wydano ten tytułowy romans jako ostatnie, nieznane dotąd w polskim przekładzie opowiadanie Chandlera. Ale, nie oszukujmy się, zainteresowani nim mogą być wyłącznie badacze twórczości tego pisarza. Trudno mi powiedzieć, kiedy zostało ono napisane, ale jest stylistycznie tak odmienne od reszty opowiadań i powieści, że uważam, iż Chandler napisał je grubo przed faktycznym debiutem, czyli nowelą "Szantażyści nie strzelają" - podejrzewam, że mogą to być lata dwudzieste XX wieku, a może nawet jeszcze wcześniej.

Mamy więc małżeństwo Crandallów przebywające w letnim domku na wsi, ich przyjaciela Johna Paringdona oraz lady Lakenham mieszkającą w okolicznym rezydencji w stylu Tudorów; mamy rodzące się między nimi pożądanie, mamy pana Crandalla pijanego w sztok i zastrzelonego prawdopodobnie przez jego żonę i mamy Paringdona ukrywającego broń - czyli tytułowy "gotycki romans" napisany w dodatku typowym dla romansu językiem: kwiecistym, chwilami trochę egzaltowanym. Jest więc nastrojowo i stylowo, ale historia przelatuje przez głowę, nic z niej nie wynika i jest przeznaczona właściwie tylko dla znawców piszących doktorat o Chandlerze.

Książka zawiera ponadto cztery inne opowiadania ułożone chronologicznie: trzy z nich - "Czysta robota", "Hiszpańska krew" i "Król w złotogłowiu" - ukazały się wcześniej w zbiorach "Czysta robota" i "Hiszpańska krew", czwarte, "Będę czekać", można znaleźć w zbiorze "Morderca w deszczu" - jako ciekawostkę można potraktować dość znaczną różnicę w tłumaczeniach tego ostatniego opowiadania. Moje opinie na temat tych nowel można znaleźć w recenzjach tych zbiorów.

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 110
Dodaj komentarz
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: