Dodany: 2019-04-28 21:42|Autor: dot59

Autor: Małgorzata_Opiekun BiblioNETki

Zmarł Karol Modzelewski


 

 

 

 

Zmarł Karol Modzelewski. Historyk, jedna z najważniejszych postaci opozycji antykomunistycznej. Kawaler Orderu Orła Białego. Laureat Nagrody Nike w roku 2014 za „Zajeździmy kobyłę historii. Wyznania poobijanego jeźdźca”. Miał 81 lat.

Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 37
Użytkownik: antypater 2019-04-30 07:21 napisał(a):
Odpowiedź na:    ... | Małgorzata_Opiekun BiblioNETki
''Opozycjonista'' licencjonowany przez komunistów, od których w zasadzie nie odstawał, jak to całe szemrane towarzystwo czerwonej pseudointeligencji z UW. Zadbał o to razem z innymi kolegami, aby towarzyszom spod czerwonego sztandaru włos z głowy nie spadł.

Pozdrawiam

Antypater
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 2019-04-30 08:52 napisał(a):
Odpowiedź na: ''Opozycjonista'' licencj... | antypater
Podobno w/w wspomnieniowa książka, nagrodzona Nike, jest rodzajem rozliczenia z pewnymi poglądami - nie wiem. W czytatce Czerwiec 2015 cz.2 Pok pisze o nim:

"Modzelewski, mimo ostrej krytyki władz, pozostał w duchu nadal lewicowcem i jak sam przyznaje, nie o takiej Polsce marzył po obaleniu ustroju komunistycznego."

Wspomina tam też Kuronia, który był bliskim przyjacielem (także ideowym) Modzelewskiego. Możliwe, że byli jakiegoś rodzaju "opozycją", ale raczej taką żądającą "socjalizmu z ludzką twarzą" (tak, jak to w swoich słynnych Postulatach Sierpniowych wymagała "Solidarność" - nie chcieli wcale kapitalizmu; zresztą sam Modzelewski stwierdził "Za kapitalizm nie siedziałbym nie tylko 8,5 roku, ale nawet miesiąca, tygodnia. Nie warto." - był to wywiad dla Krytyki Politycznej, co znamienne i spójne z Twoim komentarzem) lub nawrócenia się ustroju peerelowskiego na "prawdziwy socjalizm". Wiki podaje:

"W 1964 wraz z Jackiem Kuroniem autor Listu otwartego do partii, krytykującego linię polityczną Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej za [UWAGA!] odejście od ideałów socjalizmu."

Zresztą, w recenzji Nic nie jest czarno-białe stoi:

"Lech Wałęsa na początku lat 90. mówił, że Solidarność walczyła o kapitalizm. Modzelewski odpowiada: "Widocznie Wałęsa wiedział więcej ode mnie. Ja nie walczyłem o kapitalizm. Przesiedziałem osiem i pół roku, ale za kapitalizm nie zgodziłbym się siedzieć ani jednego dnia"[s.394.]"

a o samej książce:

"napisana przez lewicowca z krwi i kości" i dalej

"gdy inteligentna lewica rzadko pokazywana jest w popularnych mediach, warto wczytać się w głos socjalisty"

Zaś ten cytat raczej nie zjednuje mi sympatii ani szacunku dla inteligencji autora (może objawia się w innych miejscach czy tematach?), jest też dziwny u WYBITNEGO historyka - jakby nie wiedział, kto i jakie czyny szły za tym sloganem, a także jak bardzo jest ten bon mot pozbawiony sensu (a także, że obcina się jego puentę):

" j e s z c z e mamy wolność. Bez równości i bez braterstwa jest ona niepewnym darem"[415]"


Użytkownik: Tiffany_Maxwell 2019-05-06 22:43 napisał(a):
Odpowiedź na: Podobno w/w wspomnieniowa... | LouriOpiekun BiblioNETki
No popatrz Kaziu ….. tego nie wiedziałem.

A już Radio Maryja mówiło, że jak Kuroń z Michnikiem i Modzelewskim siedzieli perfidnie w więzieniu to ksiądz Rydzyk wywalczył nam wolną Polskę.

Po Twoich wypowiedziach i niektórych naiwnych stwierdzeniach sądzę, że komunizm(socjalizm) znasz tylko z opowiadań mamusi, posłuchaj raczej głosu tych co żyli wtedy i nie teoretyzują "od czapy".
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 2019-05-06 23:32 napisał(a):
Odpowiedź na: No popatrz Kaziu ….. tego... | Tiffany_Maxwell
Lecz się, trollu!
Użytkownik: mchpro 2019-04-30 12:25 napisał(a):
Odpowiedź na: ''Opozycjonista'' licencj... | antypater
Licencjonowany przez komunistów? To pewnie dlatego trzykrotnie skazywali go na więzienie? Rozumiem, że można nie zgadzać się z lewicowymi poglądami Karola Modzelewskiego, ale to nie upoważnia nikogo do mówienia nieprawdy.

A "szemrane towarzystwo czerwonej pseudointeligencji" - jakże pełen obiektywizmu jest ten zwrot retoryczny. Ileż potrzeba odwagi, by głosić dzisiaj takie opinie...
Użytkownik: antypater 2019-05-01 07:09 napisał(a):
Odpowiedź na: Licencjonowany przez komu... | mchpro
Drogi MCh,

Ja od początku uważałem środowisko UW "szemrane towarzystwo czerwonej pseudointeligencji" i nigdy się z tym nie kryłem, zwłaszcza wtedy, kiedy rządzili. Ja zdania nie zmieniam.

A na więzienie skazuje się także swoich ludzi, aby ich uwiarygodnić. Dla przykładu, pan Michnik miał tak ''ciężko'' w więzieniu, że nawet tam książki pisał. Widać, że więzienna nuda była bardzo ''ciężka'', że chwycił za pióro, bo napewno nic innego ciężkiego tam dla niego nie było.

Pozdrawiam

Antypater
Użytkownik: Tiffany_Maxwell 2019-05-06 23:06 napisał(a):
Odpowiedź na: Drogi MCh, Ja od począ... | antypater
Drogi Kolego "na pewno" piszemy oddzielnie - widać, że Twoja wiedza przekazywana przez rodzinne pokolenia jest raczej nie "więziennych" lotów, więc jak zaczniesz pisać o Adamie Michniku to przepuść tekst przez korektę błędów ortograficznych - bo jak startujesz do Michnika to "Znaj proporcje, mocium panie".

Pozdrawiam

Tiffany Maxwell
Użytkownik: antypater 2019-05-13 13:00 napisał(a):
Odpowiedź na: Drogi Kolego "na pewno" p... | Tiffany_Maxwell
No tak, w kablowaniu i donoszeniu na kolegów oraz kłamstwie z panem Szechterem i jego bratem stalinowskim zbrodniarzem faktycznie równać się nie mogę. Ich loty w podłości faktycznie są wysokie.
Użytkownik: antypater 2019-05-13 17:59 napisał(a):
Odpowiedź na: Drogi Kolego "na pewno" p... | Tiffany_Maxwell
Prezentujesz poziom ''kultury'' (w zasadzie antykultury) godny kulturowego marksisty. Godny uczeń pana Szechtera z Ciebie. Towarzysz Dżugaszwili byłby z Ciebie dumny.
Użytkownik: Marylek 2019-05-01 07:38 napisał(a):
Odpowiedź na: Licencjonowany przez komu... | mchpro
Cóż, tak to działa. Jedni dostają baty i siedzą w więzieniach po to, żeby inni, ze dwa pokolenia później, mogli bez obciachów korzystać z wywalczonej z trudem przez tamtych wolności. Która dla wielu okazuje się być wolnością do opluwania wszystkiego. To znacznie łatwiejsze, niż nadstawianie karku w ciężkich czasach. A jakie medialne!
Użytkownik: mchpro 2019-05-01 13:12 napisał(a):
Odpowiedź na: Cóż, tak to działa. Jedni... | Marylek
Mamy do czynienia z antykomunistą, który 4 czerwca 1988 liczył sobie 4 lata. Już wtedy miał ukształtowany pogląd na temat "szemranego towarzystwa czerwonej pseudointeligencji". Nigdy się z tym nie krył i zdania nie zmienił.
Użytkownik: antypater 2019-05-01 18:38 napisał(a):
Odpowiedź na: Mamy do czynienia z antyk... | mchpro
Ja wiem, że dzisiaj w ''nowoczesnych'' postrodzinach (najlepiej bezdzietnych, albo rozbitych jak już są one z dziećmi) nie ma transmisji międzypokoleniowej. U mnie taka transmisja była i dlatego wiem co i o kim piszę. Wszystkim, u których tego nie było szczerze współczuję, bo wtedy ideologicznym ojcem i matką dla nich jest tylko jeden, czy drugi głosiciel jednej z form marksizmu, jak pan Modzelewski.

W zasadzie współczesne polskie elity polityczne, których nie popierałem i nie popieram, to niczym nieprzerwana ciągłość sprzedawczyków z ''Magdalenki'' oraz okrągłego stołu. Komunizm, a w zasadzie marksizm, który jest tego podstawą wcale się nie skończył. On ciagle mutuje. I mam do niego stałe i niezmienne podejście.

Lubię bardzo tę łatwość przypisywania komuś czegoś, która jest tak typowa wszystkim współczesnym ''inteligentom''.

Pozdrawiam

Antypater
Użytkownik: wwwojtusOpiekun BiblioNETki 2019-05-01 19:06 napisał(a):
Odpowiedź na: Ja wiem, że dzisiaj w ''n... | antypater
"Lubię bardzo tę łatwość przypisywania komuś czegoś"
To widać.
Użytkownik: antypater 2019-05-03 17:27 napisał(a):
Odpowiedź na: "Lubię bardzo tę łatwość ... | wwwojtusOpiekun BiblioNETki
Siła dzisiejszego marksizmu kulturowego jest to, że wielu nie zdaje sobie sprawy, że zostało nim zakażonych. Przecież fajnie i miło jest być ''nowoczesnym'', ''postępowym'' i tak dalej. Puste słowa, pod które można wszystko podpiąć.

Pozdrawiam

Antypater
Użytkownik: antypater 2019-05-03 17:50 napisał(a):
Odpowiedź na: "Lubię bardzo tę łatwość ... | wwwojtusOpiekun BiblioNETki
Poza tym jak już coś się cytuje od kogoś, to nie tylko wyrwane z kontekstu zdanie lub jego kawałek. Widzę, że wybiórczość, pewnie zaczerpnięta z pewnej, popularnej w pewnych ''inteligenckich'' kręgach gazety, ma się u niektórych bardzo dobrze.

Pozdrawiam niewybiórczo,

Antypater
Użytkownik: mchpro 2019-05-02 13:23 napisał(a):
Odpowiedź na: Ja wiem, że dzisiaj w ''n... | antypater
Niczego pan o mojej rodzinie nie wie. Nie życzę sobie pańskiego współczucia.
Bez odbioru.
Użytkownik: antypater 2019-05-03 17:24 napisał(a):
Odpowiedź na: Niczego pan o mojej rodzi... | mchpro
Wypowiedzi człowieka mówią o nim wiele, jak również o środowisku, jakie pomogło mu się tak, czy inaczej ukształtować. Informacji z innych źródeł mi o Tobie nie potrzeba.

Już Ciebie wyprzedzę i powiem, żę do siebie też powyższe stwierdzenie odnoszę.

Pozdrawiam

Antypater
Użytkownik: Marylek 2019-05-04 16:25 napisał(a):
Odpowiedź na: Niczego pan o mojej rodzi... | mchpro
Nie karm trolla :)
Użytkownik: antypater 2019-05-01 18:40 napisał(a):
Odpowiedź na: Mamy do czynienia z antyk... | mchpro
Jak się nie ma argumentów to się czepia wieku, wyglądu, itp. Stare znane, niemerytoryczne metody.
Użytkownik: niebieski ptak 2019-05-04 15:04 napisał(a):
Odpowiedź na: ''Opozycjonista'' licencj... | antypater
Lecz się!
Użytkownik: antypater 2019-05-13 12:58 napisał(a):
Odpowiedź na: Lecz się! | niebieski ptak
Jeśli piszesz to do siebie to nawet trafnie to zaadresowałeś. Powodzenia w kuracji!
Użytkownik: Anna125 2019-04-30 22:24 napisał(a):
Odpowiedź na:    ... | Małgorzata_Opiekun BiblioNETki
Bardzo przykro mi, Louri i Antypaterze, że tak piszecie o Karolu Modzelewskim. Czy znaliście go, przeczytaliście to, co pisał? Tak łatwo się krytykuje, idąc za tłumem, za medialną propagandą.Bardzo łatwo. Ślizg.
To on, wymyślił, stworzył, błysk - Solidarność, dzisiaj spauperyzowaną.

Tak naprawdę, to dzięki niemu żyjecie w wolnej Polsce, jak długo - to zobaczymy - lecz na dobrą edukację, leczenie, przewidywalne podatki i sądy nie liczyłabym zbytnio.
Krew mnie zalewa na takie oceny, opinie, ewaluacje. Czy różnić się oznacza niwelować, nie rozumieć, powtarzać w kółko to samo? Czy lepsza rewolucja, czy ewolucja? Ja jak osioł zapieram się czterema kopytami za tym drugim.
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 2019-04-30 23:09 napisał(a):
Odpowiedź na: Bardzo przykro mi, Louri ... | Anna125
Jak piszę? Za jakim tłumem idę? Skorzystałem tylko z tekstów i opinii na BNetce nt. książki "Zajeździmy kobyłę historii" oraz z artykułu na wiki o Modzelewskim. Krytycznie wyraziłem się jedynie na temat jego widocznej sympatii do bezsensownego (i okrojonego) hasła Krwawej Rewolucji Francuskiej. A prócz tego jasno wykazałem, że Modzelewski był postacią o mocno lewicowych poglądach - bez krytykowania go za to. Ale gdybym krytykował jego poglądy, to nie wolno mi, bo "wielkim człowiekiem był"? Drugiej części Twojej wypowiedzi niezbyt rozumiem, przynajmniej w kontekście całej dyskusji.
Użytkownik: antypater 2019-05-01 07:17 napisał(a):
Odpowiedź na: Jak piszę? Za jakim tłume... | LouriOpiekun BiblioNETki
Zgoda Louri, Ja tej wypowiedzi też nie rozumiem.
Użytkownik: Anna125 2019-05-01 13:45 napisał(a):
Odpowiedź na: Zgoda Louri, Ja tej wypow... | antypater
Chodziło mi o miejsce i czas, koledzy:P
Sprawę rozdyskutujemy może pod tą książką, albo inną na podobny temat. Tutaj, już bez odbioru.
Użytkownik: antypater 2019-05-01 07:16 napisał(a):
Odpowiedź na: Bardzo przykro mi, Louri ... | Anna125
Masz rację, dzięki takim jak on wielu ludzi żyje w takiej, a nie innej Polsce. Polsce, której wolną zdecydowanie nazwać nie można. Komunistycznej hałastrze włos z głowy nie spadł, a jeszcze wzbogaciła się ona na grabierzy majątku państwowego. Taka ci to była przemiana ku ''wolności'' bez własności.
Użytkownik: Tiffany_Maxwell 2019-05-06 23:09 napisał(a):
Odpowiedź na: Masz rację, dzięki takim ... | antypater
Typowy skowyt "skrzywdzonej Polski".
Użytkownik: antypater 2019-05-16 17:00 napisał(a):
Odpowiedź na: Typowy skowyt "skrzywdzon... | Tiffany_Maxwell
Skowyczą to teraz tacy jak Ty, którym władza w niektórych krajach, takich jak USA, Polska, czy Węgry z rąk się wymyka.

Poza tym z wielką łatwością dzielisz ludzi na jakieś kolektywne bezosobowe twory. Czynisz tak ,jak Twoi ideologiczni wychowawcy spod czerwonej gwiazdy Cie nauczyli, czyli tworzysz sobie swoją grupę ''wrogów'' (inne rasy, grupy społeczne, narody, grupy zawodowe..., wstaw co chcesz), z którą potem chcesz walczyć. Winiszuję Tobie wielkiej ''mądrości'', od której już wielu zgłupiało i niestety pociągnęło wielu za sobą, zabijając wielu ludzi za to, że nie pasowali do ich wizji ''piękniejszego świata''.

Do takich ''Asów'' jak Czerwoni Khmerzy już stąd nie jest daleko. Wiem, że to Ciebie nie przywoła do opamiętania. Piszę to dla innych, którzy są jeszcze w stanie samodzielnie myśleć i mają szansę nie wejść na złą drogę.

Z Polską taką, czy inną ma to niewiele wspólnego.
Użytkownik: beatrixCenci 2019-05-01 00:52 napisał(a):
Odpowiedź na:    ... | Małgorzata_Opiekun BiblioNETki
[*]
Użytkownik: Marylek 2019-05-01 07:39 napisał(a):
Odpowiedź na:    ... | Małgorzata_Opiekun BiblioNETki
[*]
Użytkownik: minutka 2019-05-01 14:14 napisał(a):
Odpowiedź na: [*] | Marylek
[*]
Użytkownik: dot59Opiekun BiblioNETki 2019-05-01 09:03 napisał(a):
Odpowiedź na:    ... | Małgorzata_Opiekun BiblioNETki
[*]
Użytkownik: Anna125 2019-05-01 13:42 napisał(a):
Odpowiedź na:    ... | Małgorzata_Opiekun BiblioNETki
[*]
Użytkownik: sowaOpiekun BiblioNETki 2019-05-03 01:33 napisał(a):
Odpowiedź na:    ... | Małgorzata_Opiekun BiblioNETki
[*]
Użytkownik: jakozak 2019-05-04 07:59 napisał(a):
Odpowiedź na:    ... | Małgorzata_Opiekun BiblioNETki
[*]
Użytkownik: Ged 2019-05-04 16:36 napisał(a):
Odpowiedź na:    ... | Małgorzata_Opiekun BiblioNETki
[*]
Użytkownik: Tiffany_Maxwell 2019-05-06 22:52 napisał(a):
Odpowiedź na:    ... | Małgorzata_Opiekun BiblioNETki
[*]
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: