Dodany: 2019-04-29 07:00|Autor: dot59

Autor: Małgorzata_Opiekun BiblioNETki

Wiesław Myśliwski został laureatem tegorocznej Nagrody im. Adama Mickiewicza


Wiesław Myśliwski został laureatem tegorocznej Nagrody im. Adama Mickiewicza. Podano też nazwiska nominowanych do Stypendium im. Stanisława Barańczaka. W tym roku nominowani zostali: Tomasz Bąk za książkę „Utylizacja. Pęta miast”, Mira Marcinów za publikację „Historia polskiego szaleństwa” oraz Dawid Szkoła za „Galicyjskie żywoty. Opowieści o stracie, doli i pograniczu”.

Laureat tegorocznej Nagrody im. Adama Mickiewicza Wiesław Myśliwski to wybitny polski pisarz, autor takich dzieł jak „Traktat o łuskaniu fasoli”, „Ostatnie rozdanie” czy „Ucho igielne”.

- „Myśliwski przywrócił polskiej literaturze życie, a życiu literaturę, mówiąc o sprawach ważnych w sposób przemyślany, konsekwentny i nowatorski - mówił prof. Piotr Śliwiński, przewodniczący Kapituły Poznańskiej Nagrody Literackiej. - To nie jest pisarz poczciwy. To pisarz wyrafinowany, który jednak wyrafinowaniu nie pozwolił stać się estetycznym bożkiem”.

Nagroda im Adama Mickiewicza w wysokości 60 tysięcy zł przyznawana jest za całokształt twórczości, natomiast stypendium im Stanisława Barańczaka (40 tysięcy zł) trafia do twórców, którzy nie ukończyli 35 roku życia. Oba wyróżnienia zostaną uroczyście przyznane podczas Gali Poznańskiej Nagrody Literackiej, która odbędzie się 15 maja na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

 

 

Źródło inf.: instytutksiazki.pl, foto: facebook.com

Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: