Dodany: 24.04.2019 19:17|Autor: MD11DC10

Archeologia na wsi :-) Ogrodzieniec, Olsztyn, Danków, Kłobuck

Jeśli mieszkasz na wsi na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej i słyszałeś skądś, że 60 lat temu w tej wsi prowadzono badania archeologiczne, i chciałbyś się dowiedzieć, jakie były ich efekty, co ustalono, co i gdzie znaleziono oraz gdzie teraz są te znaleziska, to masz problem.

Źródeł powszechnie dostępnych brak, a konserwator zabytków nie jest od tego by rozmawiać z ciekawskimi cywilami (zresztą najczęściej i tak "nic nie wie"). Ewentualne opisy badań wydawały być może uczelnie prowadzące badania, ale jeśli nawet wydały, to są to opisy nieprzeznaczone dla szerokiego odbiorcy i zalegają gdzieś w uczelnianych bibliotekach. Głównie są to jakieś wewnętrzne biuletyny, dawno zapomniane, do których nikt nie zagląda i nawet nikt nie wie, gdzie są składowane.

Stąd też niewielka książka pt. "Z pradziejów regionu częstochowskiego, materiały pierwszej konferencji archeologicznej" pod red. Włodzimierza Błaszczyka, wyd. Muzeum Regionalne w Częstochowie w 1962 roku, może być bardzo ciekawym źródłem wiedzy w powyższej tematyce. A przynajmniej w ograniczonym zakresie, dotyczącym miejscowości Danków - powiat obecnie Kłobuck, Olsztyn - powiat obecnie Częstochowa, Ogrodzieniec - powiat obecnie Zawiercie.

Artykuły zamieszczone w opracowaniu:
1. Kazimierz Godłowski, "Badania nad osadnictwem kultury przeworskiej na terenie powiatu Kłobuck" -
a w nim wzmianki lub dłuższe opisy o badaniach we wsiach: Dankowice, Danków, Cykarzew, Gajęcice, Grodzisko, Iwanowice, Kamyk, Kłobuck-Przybyłów, Krzepice, Lipie, Opatów, Parzymiechy, Patrzyków, Podłęże Królewskie, Popowice, Prusicko, Rembielice Królewskie, Rybna-Zekrzew, Wąsosz Górny, Zajączki, Złochowice (nazewnictwo z lat 60-tych XX wieku).

2. Jerzy Szydłowski, "Cmentarzysko typu dobrodzieńskiego w Olsztynie powiat Częstochowa" -
opis odkrycia i badań na terenie wapiennika "Kielniki" w Olsztynie, zdjęcia przedmiotów i narzędzi.

3. Włodzimierz Błaszczyk, "Badania nad genezą zamków w Olsztynie pow. Częstochowa i Ogrodzieńcu pow. Zawiercie":
OLSZTYN - plan stanowisk wokół zamku, zdjęcia wykopów i odsłoniętych murów, zdjęcia przedmiotów, w tym m. in. dno pieca dymarki.
OGRODZIENIEC - plan, opis odkryć elementów zamku dolnego, posadzka z cegły, zdjęcia przedmiotów.

4. Adam Krauss, "Ziemia częstochowska w świetle badań archeologiczno-konserwatorskich przeprowadzonych w latach 1953-1960" - krótki artykuł, wymienione nazwy wsi, w których prowadzono badania, zdjęcia obstawy kamiennej grobu oraz bruku kamiennego nad grobem z okresu kultury łużyckiej.

80 stron, zdjęcia czarno-białe, bez ISBN, niedostępna w bibliotekach, książka udostępniona mi ze zbiorów prywatnych pana Zbigniewa Biernackiego (Częstochowa).

Recenzja nie podlegała korekcie redaktorów BiblioNETki.